فرهنگ و هنر

مردی که دائم در حال تدریس و تحقیق است

در جشن عروسی مهدی محقق، فعالیت های فرهنگی و علمی مردی که مدام در حال تدریس، تالیف، ترجمه و تحقیق است، مطرح شد.

بر اساس گزارش ها آرهمراسم نکوداشت مهدی محقق چهره ماندگار و رئیس هیئت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت بزرگداشت فرزانگان فرهنگ روز یکشنبه 11 بهمن ماه برگزار شد.

در این مراسم که به مناسبت سالروز تولد این پیشکسوت فرهنگی در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد، جمعی از مدیران و دانشمندان و فرهنگیان از زحمات یکی از چهره های سرشناس عرصه علم و فرهنگ ایران تقدیر کردند. .

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و جوایز فرهنگی، سیدمحمود دعایی رئیس موسسه اطلاع رسانی، وحید جلیلی معاون فرهنگی، علی بخشی زاده معاون صدا، علیرضا قزوه مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود و جمعی از مدیران صداوسیما.

محقق برجسته در تعلیم و تربیت اسلامی

علی بهشی زاده قائم مقام صدا با بیان اینکه طبع درخشان مهدی محقق افکار بزرگی را به وجود آورد، افزود: اعتماد به نفس و آرامش وی از نشانه های مومن است.
وی با تبریک میلاد استاد محقق گفت: ما افتخار می کنیم که سالروز تولد مردی عاقل و عاقل را که در تعلیم و تربیت اسلامی قدبلندتر و قدبلندتر شده است، از این رو بیان و قلمش مانند یدرک و لا یوسف است.

تلاش برای ارائه قله های حکمت و فلسفه

وحید جلیلی گایم، رئیس سازمان امور فرهنگی صدا و سیما نیز حضور محقق در همایش گوهرشاد را یادآور شد و گفت: بسیاری از این اتفاقات است.
وی با اشاره به نقش پژوهشگر در ترویج و اشاعه فرهنگ ایران اسلامی گفت: بسترسازی برای حرکت به سمت شکل گیری تمدن نوین اسلامی از وظایف رسانه ملی و در این راستا است.
جلیلی با بیان اینکه رسانه ملی باید با ارائه شخصیت های بزرگ قله های حکمت و فلسفه را به نمایش بگذارد گفت: اندیشه استاد برای ما غنیمت است تا در پرتو حضور و اندیشه چنین بزرگانی افق های روشن آینده را به نمایش بگذاریم.

مردی که مدام درس می دهد و تحقیق می کند

وحدت حوزه و دانشگاه را تجسم کنید

غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، این پژوهشگر را چنین توصیف کرد: وی نویسنده، علامه، نویسنده، حقوق دان، مجتهد، محقق نسخه های خطی و پژوهشگر تاریخ اسلام است. پزشکی. مراسم به مناسبت 93 سالگی وی.
وی با بیان اینکه این فیلسوف نمونه ای از اساتیدی است که از تحصیلات حوزوی بهره بیشتری برده اند، گفت: این دسته از اساتید با تحصیلات حوزوی و سپس ادامه تحصیل در دانشگاه ها توانستند از فروپاشی حوزه و دانشگاه بکاهند. از جمله می توان به علامه قزوینی، سید جعفر شهیدی، عباس زریاب خویی و محمدرضا شفیعی قدقانی آشنا به معارف دینی اشاره کرد.
حداد عادل گفت: تصویری که در این 53 سال آشنایی با استاد در ذهن دارم، تصویر دانشمندی است که مدام در دانشکده های ادبیات و الهیات تدریس می کند و به تحقیق، تالیف و تحقیق در زمینه علم مشغول است. . و موسسات فرهنگی این یک تصویر منحصر به فرد است که ما باید برای آن ارزش قائل شویم و باید به آن احترام بگذاریم.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر اینکه پژوهشگر را باید مظهر وحدت حوزه و دانشگاه دانست، گفت: او مردی از حوزه است که ارتباط فرهنگی و ذهنی خود را با حوزه حفظ می کند. . حضور رو به رشدی در دانشگاه دارد. ای مجتهد.
وی به جوانان کشور توصیه کرد که محقق را الگوی خود بدانند و زندگی پربار را در مسیر علم و دین انتخاب کنند.

مردی که مدام درس می دهد و تحقیق می کند

او در کنار بزرگان فلسفه و حکمت حضور دارد

در ادامه این مراسم مهدی محقق با قدردانی از برگزاری این مراسم و دوستانش به شیخ محمد تقی آملی متعهد شد. وی بیان می کند که در 9 سالگی مشهد را به مقصد تهران ترک کرد و در مدارس مروی و سپهسالار (مدرسه شهید مطهری) تحصیل کرد. موضوعات مختلفی مورد بحث قرار گرفت، از جمله اینکه همه چه دیدند، چه مطالعه کردند، چه کتاب هایی منتشر شد و چه مقالاتی نوشتند.

اندیشه بلند و تلاش بی بدیل برای نسل جوان

علیرضا حبیبی مدیر شبکه رادیویی فرهنگ نیز حضور و دیدار استاد با فرزانگان فرهنگ را امری پسندیده دانست که با برگزاری این مراسم و امثال آن امکان پذیر شد.
وی گفت: قد و بلندی مهدی محقق در علم و ادب یکی از شاخصه های «زندگی فرهنگی» و از احیاگران میراث خردگرایی در دوران اسلامی است.
حبیبی با تبریک و گرامیداشت سالروز 93 سالگی حکیم فرزانه با اشاره به 80 سال مجاهدت و فعالیت این علامه حکیم گفت: اقدام در 40 تشکل علمی، ادبی و مذهبی و برجای ماندن آثار ارزشمند، دستاورد سالهای متمادی است. تلاش های فرهنگی ایناهاش.
وی با اشاره به انواع آثار کلامی و مکتوب محقق ادامه داد: اهالی فرهنگ و معنا آشنایی با بزرگان را مدیون تلاش های علمی استاد هستند.
مدیر رادیو فرهنگ خطاب به مهدی محقق گفت: شما نیازی به جشن و عروسی ندارید که همه زحمات و ثمرات ارزشمند شما در طول زندگی موثر است، اما برگزاری این مراسم نیاز ما به دانش و آموزش بیشتر است.
وی در پایان یکی دیگر از ثمرات وجود علامه را تربیت نسلی فرهیخته و استادان بی بدیل عالم علم و دانش برشمرد و گفت: خاطره تاریخ این خدمت بزرگ را به پرورش نسلی متفکر فراموش نخواهد کرد.

به بقای تمدن کمک کرد

محمود شالویی همچنین با تبریک به دکتر محقق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هرچه برای افتخارات خود در کشور ارزش قائل شویم و بر اساس آن عمل کنیم بهتر می توانیم به بقای تمدن ها کمک کنیم.
وی افزود: دکتر موهاج که در حال حاضر ریاست هیئت مدیره انجمن آثار و جوایز فرهنگی را بر عهده دارد، مؤسس دایره المعارف تشیع و سال ها ریاست انجمن آثار و جوایز فرهنگی را بر عهده داشت.

مردی که مدام درس می دهد و تحقیق می کند

از رهبران وقت

حسن بلخاری همچنین گفت: پروفسور محقق 16 سال از عمر خود را در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به افتخار بزرگان فرهنگ ایران سپری کرده است. من انجام دادم.
وی افزود: وی در حوزه های حکمت و فلسفه، عرفان و صرف و نحو عربی و همچنین مجموعه متون و مقالات تاریخ و اخلاق پزشکی ایران و اسلام و «طب معنوی رازی» از پیشوایان زمان خود است. به پزشکی و تحصیل دانش آموزان و .. بخشی از حکمت و دانش او در پزشکی این است که امروزه افراد کمی به این دانش رسیده اند.
بلخاری گفت: افراد کمی هستند که به مقام محقق رسیده اند و همه گواهی می دهند که به این مقام دست یافته اند و حکمت علم و عرفان در زندگی آنها متجلی شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا