فرهنگ و هنر

آخرین پیش‌بینی‌ها برای سفرهای نوروزی

همزمان با کاهش محدودیت‌های سفر نوروزی 1401 و موافقت ستاد کل کشور برای سفر تنها با دو دوز واکسن کووید، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات گردشگری آخرین اقدامات و امکانات موجود برای سفر به نوروز را تشریح کرد.

به گزارش مجله زنده خبری، علی عسگر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات گردشگری که با حضور نمایندگان و کارکنان دستگاه های مختلف در این معاونت برگزار شد، گفت: وزیر گردشگری: از اهمیت بالایی برخوردار است. شورای فرهنگ عمومی کشور نیز شعار «قرن نو، قرن امید» را برای آغاز قرن جدید تصویب کرد.

مسافران نوروزی خدمات متفاوتی نسبت به سال های گذشته دریافت می کنند

وی یادآور شد: از آبان ماه امسال ستاد خدمات گردشگری در استان ها را فعال کردیم. پیش بینی ما این است که در نوروز 1401 حجم سفرها افزایش پیدا کند و باید آماده پذیرایی مناسب از میهمانان نوروزی در استان های مختلف باشیم.

شالبافیان گفت: 100 شاخص مهم در حوزه خدمات گردشگری در استان های مختلف شناسایی شده و این 100 شاخص به استان های مختلف گزارش شده است و آمادگی لازم در نوروز 1401 برای ارائه خدمات به گردشگران و مسافران وجود دارد.

وی گفت: موضوع سفر به نوروز 1401 دغدغه مسئولان کشور است و ارائه خدمات شایسته به گردشگران و مسافران نوروزی نیز آرزوی همه مسئولان کشور است.

رئیس ستاد هماهنگی خدمات گردشگری کشور ادامه داد: تمامی هماهنگی های لازم با استان های مختلف و ارگان های مختلف برای ارائه خدمات مناسب در نوروز 1401 انجام شده است و قطعا مسافران نوروزی خدمات متفاوتی نسبت به سال های گذشته دریافت خواهند کرد.

پیش بینی سفر 6 میلیون نفر با ناوگان خودرو و 2 میلیون نفر با خودرو

شهریار افندی زاده سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی نیز در این نشست گفت: بیشترین مسافران نوروزی 1401 جاده ای هستند. برآوردها حاکی از آن است که امسال بیش از 6 میلیون نفر از سامانه حمل و نقل عمومی جاده ای نوروزی استفاده می کنند و حجم جابجایی مسافر با خودروهای شخصی روزانه دو میلیون نفر خواهد بود.

وی افزود: در نوروز 1401 روزانه 220 قطار جابجایی مسافران نوروزی را بر عهده دارند و در حوزه ناوگان هوایی با افزایش هواپیما و تعداد پروازها تلاش می کنیم خدمات مناسبی را به گردشگران در نوروز 1401 ارائه کنیم. .

30000 صندلی کروز

فراهانی نماینده سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت: 2 هزار و 840 قایق گردشگری با ظرفیت 30 هزار صندلی در نوروز 1401 به مسافران خدمات رسانی می کنند.

پایگاه های آموزشی پذیرای مسافران نوروزی هستند

گودرز کریمی فر مدیرکل بهزیستی وزارت آموزش و پرورش نیز کیفیت خوب، امنیت پایدار و سفر ارزان را سه کلید واژه این وزارتخانه دانست و افزود: 780 پایگاه در قالب 405 خانه معلم با بیش از 18 هزار تخت. برای ارائه خدمات مسافری در نوروز پرداخت خواهد شد.

وی افزود: 300 اردوگاه فرهنگیان و 50 دانشگاه در 31 استان کشور به اسکان فرهنگیان در نوروز امسال اختصاص دارد.

برای آمبولانس 3300 آماده شوید

مجتبی خالدی، رئیس اداره عملیات وزارت بهداشت و سخنگوی اورژانس نیز گفت: در نوروز با 3300 دستگاه آمبولانس، 243 پایگاه سلامت، 50 بالگرد و پنج دستگاه آمبولانس دریایی به مسافران خدمات رسانی خواهیم کرد. در این بین 1200 تیم کارشناسی برای بازدید از مراکز اقامتی تشکیل شده و از اوایل اسفندماه عملیات خود را آغاز کرده اند.

وی افزود: تمامی بیمارستان های تحت نظارت این وزارتخانه در نوروز 1401 در آماده باش کامل هستند.

قطارها حق دارند تا 80 درصد ظرفیت حمل مسافر را داشته باشند

طباطبایی نماینده شرکت راه آهن نیز گفت: 220 قطار مسافربری نوروز 1401 با ظرفیت 2 میلیون و 241 هزار صندلی به مسافران خدمات رسانی می کند. به منظور ارائه خدمات شایسته به مسافران در نوروز، سقف قیمت قطارهای پنج ستاره ممنوع شده و فروش بلیت چارتری و گروهی را نیز اعلام کرده ایم.

وی افزود: از طریق سامانه فروش 80 درصد ظرفیت مسافر در هر کوپه اشغال می شود و ضدعفونی تمامی قطارها و کوپه ها همه روزه در دستور کار قرار دارد.

استقرار ایستگاه هلال احمر و سیاه چادرهای عشایری در 30 کیلومتری شهرها

عباسعلی محمدزاده رئیس اداره جوانان جمعیت هلال احمر نیز گفت: 200 پست ثابت به همراه 113 پست سیار در 30 کیلومتری شهرها راه اندازی و فعالیت های فرهنگی از جمله آموزش رانندگی ایمن انجام می شود. این در حالی است که خیمه های نماز نیز همچون سال های گذشته در جاده های استانی نوروز 1401 برپا می شود.

سیاوش احمدی سخنگوی سازمان عشایر گفت: جامعه عشایری جاذبه های ویژه ای برای گردشگران دارد به همین دلیل در تلاش هستیم تا گردشگران را به مناطق بکر عشایری نوروز هدایت کنیم. پیشرفت.”

وی برپایی سیاه چادرهای عشایری در 30 کیلومتری جاده ها را از دیگر اقدامات این سازمان دانست که می تواند به افزایش فروش محصولات عشایری و همچنین معرفی فرهنگ زیبای عشایر کمک کند.

134 مسائل هواشناسی

محمد عسگری سخنگوی سازمان هواشناسی گفت: خط تلفن 134 برای خدمات رسانی به مسافران و گردشگران راه اندازی شده است.

مرضیه توحیدلو سخنگوی سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست گفت: این سازمان بازدید و نظارت بر اماکن مختلف ارائه دهنده خدمات گردشگری در حوزه های مختلف از جمله اکوتوریسم را آغاز کرده است. این در حالی است که موزه های تاریخ طبیعی زیر نظر این سازمان برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی آمادگی کامل دارند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا