سلامت و تندرستی

ایران یکی از ۱۰ کشور موفق در مبارزه با کرونا است

به گزارش شفاف، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در دیدار نوروزی با کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران، با تبریک سال نو و تقدیم به کادر بهداشت و درمان کشور که حتی در ایام تعطیلات نیز فعال هستند، گفت: دانشگاه ایرانیان در حال فعالیت هستند. نامی زیبا و نام کشور عزیزمان ایران مزین است و باعث خوشحالی است که با این نام نام ایران در بین دانشگاه های کشور زنده شد.

وی افزود: در روزهای قبل از انقلاب با وجود اینکه به بیگانگان وابسته بودیم اما هیچکس ایران را نمی شناخت و مشکلات زیادی داشتیم. اکنون برخی معتقدند که اگر به کشورهای دیگر وابسته شویم، پیشرفت خواهیم کرد. در حالی که در دوران قبل از انقلاب ما وابسته بودیم و پیشرفتی نداشتیم. گویی آمریکایی ها سال ها بر افغانستان حکومت کرده بودند، اما اثری جز ویرانی از خود باقی نگذاشتند.

عین اللهی ادامه داد: قبل از انقلاب در کشور ما رشته ها و مقاطع زیادی وجود نداشت. اما امروز ایران را امام خمینی و مقام معظم رهبری و شهید حاج قاسم سلیمانی می شناسند. امروز در ایران در بسیاری از زمینه ها از جمله رویارویی با ولیعهد پیشرفت زیادی حاصل شده و ایران خود را به جهانیان ثابت کرده است. ما در حال حاضر در 10 کشور برتر در مبارزه با تاج هستیم. در موج ششم تاج، ایران از نظر مرگ و میر در رتبه 57 جهان قرار گرفت که با تلاش جمعی به دست آمد.

وی نیروی انسانی را بزرگترین عامل رشد دانشگاه ها برشمرد و خاطرنشان کرد: تجهیزات، دانشجویان، معلمان، امکانات و مسائل مالی برای رشد دانشگاه ها مهم است اما مهم ترین عامل توسعه دانشگاه ها نیروی متخصص، متخصص و علمی است. . البته نباید از سیستم های جدید و به روز غافل شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: قدردانی و قدردانی حضرت آقا از پرسنل سلامت کشورمان مسئولیتی مضاعف برای ادامه تلاش و قدردانی از این فیض ایجاد کرده است. افتخار بزرگی است که ایشان بر موضوع دانش بنیان تاکید کردند و این موضوع مسئولیت ما را افزایش می دهد. ما 800 مرکز تحقیقاتی داریم، اما عملکردی که باید داشته باشند را ندارند. باید برای معرفی دانش بنیان تلاش جمعی کرد. در 43 سالی که از انقلاب اسلامی می گذرد، ثابت شده است که اگر روی پای خود بایستیم و مستقل شویم، همیشه در خطر خواهیم بود. به همین دلیل باید به سمتی برویم که مثلاً در کشور کمبود دارو نباشد و به خودکفایی برسیم. در دوره کرون، شش مرکز تولید واکسن‌ها را با پلتفرم‌های مختلف از سر گرفتند که نشان‌دهنده قدرت ما در پیشرفت و خودکفایی بود. دانشگاه باید وارد صنعت شود.

عین اللهی گفت: برنامه وزارت بهداشت عدالت و کمال نظام سلامت است که ترسیم شده و در این برنامه بر موضوع عدالت تاکید ویژه شده است.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم بهره وری است. در حال حاضر 1000 بیمارستان، 150 هزار تخت و 500 هزار کارمند در کشور داریم، اما با وجود این منابع تنها یک چهارم ظرفیت داریم و باید از منابع و ظرفیت موجود حداکثر استفاده را ببریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: موضوع بعدی که باعث رشد دانشگاه ها می شود این است که به سمتی برویم که بیمارستان ها، مراکز بالینی و مراکز تحقیقاتی ما نیز دارای علوم پایه باشند. تمرکز صرف بر روی علوم بالینی در مراکز تحقیقاتی قابل قبول نیست، در حالی که علوم بالینی مرتبط با علوم پایه است و بدون علوم پایه رشد مرکز تحقیقات امکان پذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه حکمرانی خوب و اصولی به هر دو اصل تخصص و تعهد بستگی دارد، گفت: یک مدیر خوب باید هر دو جنبه را داشته باشد که خوشبختانه در دانشگاه ایران این ویژگی ها را دارد.

امروز بنیان معرفت برای ما یک وظیفه شرعی است

وزیر بهداشت در دیدار با کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از سال 1401 با دستور مقام معظم رهبری شروع کردیم و رضایت ایشان از فعالیت های جامعه سلامت نقطه عطفی برای ما و ما بود. بدهی زیاد شد و مسئولیت ما سخت‌تر می‌شود.مقام معظم رهبری نسبت به علم و دانش حساس هستند و همواره به جامعه علمی احترام می‌گذارند.

وی افزود: دانشگاه محل علم و دانش و دانش است، اگر هر کدام از ما توانستیم در دانشگاه نقش آفرینی کنیم به دلیل همین ویژگی است. برای رشد کشورمان به یک دانشمند نیازمندیم. کشور ما در بسیاری از زمینه ها درخشید. به خصوص در زمینه تاج در بین 10 کشور برتر مبارزه با تاج در جهان هستیم.

عین اللهی خاطرنشان کرد: در سال های قبل از انقلاب کشور ما چندان شناخته شده نبود، اما امروز ایران را امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری می شناسند.

وی با تاکید بر لزوم توسعه حوزه دانش در کشور گفت: مقام معظم رهبری بر موضوع دانش بنیان تاکید کرده اند و باید در این مسیر گام های موثرتری برای خودکفایی برداریم. امروز بنیان دانش برای ما یک وظیفه شرعی است و باید دانش و پژوهش خود را توسعه دهیم تا دانش بنیان شویم و از مراکز تحقیقاتی کاربردی تری استفاده کنیم. اکنون مقاله یک ابزار است نه یک پایان و ما نباید فقط مقاله را منتشر کنیم. ما باید یک ریل جدید بسازیم. در برخی از دانشگاه ها، شهرهای علم و فناوری پیش بینی می کنند که این یک ایده عالی است.

وی گفت: امسال از نظر دارویی ارز ترجیحی حذف شده و شرکت ها دیگر دریافت مواد اولیه با ارز ترجیحی را به تعویق نمی اندازند. چون پروسه ای زمان بر بود. ما همچنین در مورد واکسن تاج پیشرفت زیادی داشته ایم.

وزیر بهداشت در این نشست به موضوعات بین رشته ای، استفاده مفید از امکانات موجود، پیوند علوم بالینی و پایه در مراکز تحقیقاتی و مدیریت تخصصی پرداخت و در خصوص امدادرسانی به اورژانس گفت: اورژانس برای ما در اولویت است. خوشبختانه با هوشمندسازی اورژانس، مهم نیست در هر نقطه از کشور چه اتفاقی می‌افتد، فوریت‌ها اطلاع رسانی می‌شود. امسال با وجود افزایش تصادفات رانندگی تلفات جانی کمتر از سال های گذشته است. این به این دلیل است که سیستم اضطراری تکامل یافته است.

وی در پایان در خصوص فعالیت های سلامت نوروزی گفت: در ایام نوروز کادر بهداشت و درمان بسیار تلاش کردند. با این حجم مسافر در شهرهای مختلف نظارت مکرر بهداشت محیط مغفول نمانده است و باید از این بابت تشکر کرد.

دکمه بازگشت به بالا