استانی

برگزاری طرح آرامش بهاری در ۱۱۷ بقعه خراسان رضوی

مجله زنده خبری/ خراسان رضوی مدیر کل کمک ها و امور خیریه خراسان رضوی گفت: طرح آرامش بهاری از 28 اسفند 92 لغایت 13 فروردین 1401 در 117 آرامستان استان برگزار می شود.

حجت الاسلام محمد احمدزاده در خصوص برنامه های پیش بینی شده نوروزی با عنوان طرح آرامش بهاری اظهار داشت: امسال برای دوازدهمین سال طرح آرامش بهاری از 28 اسفند 1380 تا 13 فروردین 1380 در 117 معبد متبرکه استان برگزار می شود. .

وی با بیان اینکه برنامه های طرح آرامش بهاری در سه حوزه خدماتی و رفاهی، فرهنگی و مذهبی، اطلاع رسانی و تبلیغی اجرا می شود، افزود: در حوزه خدماتی و رفاهی، نظافت و زیباسازی امامزاده ها برای پذیرایی از نمازگزاران، تعطیلی فعالیت های ساخت و ساز و آماده سازی اسکان فراهم خواهد شد.

احمدزاده با اشاره به اینکه ایستگاه های صلواتی برای پذیرایی از زائران به ویژه در عتبات عالیات میقات الرضا برپا می شود: رونق در ایام نوروز است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی و مذهبی نیز مراسم عطر افشانی و عطر افشانی یاقوت گلزار شهدای حرم مطهر در روز پنجشنبه آخر سال برگزار می شود. همچنین در 17 شهرستان 72 بقعه دارای گلزار شهدا و بیش از 760 شهید در آرامستان ها مدفون هستند.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه خراسان رضوی برگزاری مراسم عید نوروز و برپایی خیمه معرفت در بقاع متبرکه به منظور افزایش معرفت زائران و ایجاد فضای شاد برای کودکان، ایجاد دفاتر مشاوره و دیدارهای مذهبی مسائل و برگزاری نمایشگاه محصولات فرهنگی در اماکن متبرکه برنامه این اداره کل در حوزه فرهنگی و اجتماعی مد نظر است.

وی با بیان اینکه در خیمه های معرفت چراغ های این طرح، کابین کودک و نوجوان پاسخگویی به سوالات شرعی، مشاوره اهدایی، کابین عفاف و حجاب، چند رسانه ای و … قرار می گیرد و قرار می گیرد: مجموعه ای از نمایشگاه پوستر، مسابقات فرهنگی روزانه، اقامه نماز جماعت و اقامه نماز در ۷۳ بقعه، برنامه های سخنرانی در حرم های طرح با موضوع فرهنگی برگزار می شود.

احمدزاده از همکاری بیش از 190 روحانی و مبلغ در آرامستان های این طرح برای انجام فعالیت های فرهنگی از جمله نماز جماعت خبر داد و افزود: مراسم ویژه روز جمهوری اسلامی در 13 فروردین و مراسم فرهنگی 13 فروردین مصادف با صلح روز طبیعت است. طرح بهار در حال اجرا است.

وی با اشاره به اطلاع رسانی و تبلیغ گفت: هماهنگی با صدا و سیما برای تهیه گزارش خبری، تهیه گزارش مستند از تعطیلات بهاری، گزارش تصویری از فعالیت ها، انتشار دو عنوان کتاب با تیراژ 30 هزار نسخه برای کودکان و نوجوانان، دعوت از خبرنگاران پوشش فعالیت ها، تهیه اخبار و ارسال آن به رسانه ها و فضای مجازی از جمله برنامه های پیش بینی شده در این حوزه است.

مدیر کمک های خیرین و فعالیت های خیریه خراسان رضوی گفت: پروژه راه روشن با همکاری اداره کل خیرین و ستاد اقامه نماز استان با حضور 10 نفر از کارشناسان مذهبی برای انجام فعالیت های فرهنگی در برخی مسیرهای ریلی منتهی به مشهد.

وی از اجرای طرح ستارگان کرامت خبر داد و افزود: در قالب این طرح تفاهم نامه ای بین شهرداری، میراث فرهنگی، آستان قدس و بنیادها و با نظارت استاندار برای انجام زیارت عتبات عالیات منعقد شد. همچنین در قالب برنامه دوازدهم بسته های معیشتی، بهداشتی و فرهنگی در 21 فروردین ماه توزیع می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل نذورات و موسسات خیریه خراسان رضوی احمدزاده، مدیریت و اجرای برنامه های فرهنگی در بقاع متبرکه و مجتمع های بین المللی مشهد، تربت حیدریه، گناباد و بالعکس بر عهده این اداره کل می باشد. کمک ها خراسان رضوی افزود: مراسم مذهبی و برنامه های فرهنگی با حضور کارشناس فرهنگی 10 امامزاده و یک مجتمع میانی برگزار می شود.

وی افزود: همچنین نظارت بر دکوراسیون و فضاسازی، اقامه نماز دسته جمعی، اجرای برنامه های مذهبی روزانه، برپایی خیمه های معرفت، برپایی خانه های بهداشت، برپایی ایستگاه های صلواتی و نصب پوستر نمایشگاهی و برپایی نمایشگاه های فرهنگی، محصولات موجود در حرم ها و بین مجتمع‌ها. «راهی وجود خواهد داشت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا