عمومی

پیامک ترسناک توقیف خودرو! – مجله زنده خبری

در روزهای اخیر برخی از خوانندگان این روزنامه با ارسال پیامک هایی از سوی پلیس راهور نسبت به احتمال توقیف خودروی خود در شب سال نو ابراز نگرانی کرده اند. در این پیامک آمده است: «با احترام صاحب خودرو شماره … مبلغ جریمه رانندگی شما از حد نصاب 10 میلیون ریال فراتر رفته است. بنابراین از این تاریخ فرصت دارید تا مبلغ یک ماه جریمه را پرداخت کنید تا وسیله نقلیه شما مشمول توقیف ماده 8 قانون بررسی ترافیک جاده ای نباشد. پلیس راهور ناجا

به گزارش مجله زنده خبری، روزنامه خراسان نیز نوشت: این پیامک در حالی برای مالکان خودروها ارسال می شود که معاون اجتماعی پلیس راهور آبان ماه امسال به خبرنگار ایرنا گفته بود: برای خیر و صلاح مردم تا جایی که امکان دارد در آنجا وجود دارد. ماشین روی پشت بام نیست. سه میلیون تن جریمه توقیف نمی شود، بلکه بیش از این مقدار است و اگر پلیس نظارت کند، ماشین اجباری می شود. ضمن بررسی بند 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با سرهنگ دهنوی رئیس پلیس راهور استان خراسان رضوی برای بررسی این موضوع تماس گرفتیم.

ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات وسایل نقلیه موتوری؟

در ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است: «در صورتی که متخلف ظرف چهار ماه از تاریخ ابلاغ وصول جریمه، جریمه مربوطه را پرداخت نکند، پلیس راهنمایی و رانندگی حداکثر ظرف مدت یک ماه مراتب را کتباً به وی اعلام می‌کند تا جریمه را پرداخت کند. ” در صورت انقضای مهلت و عدم پرداخت، با ثبت گواهینامه، شماره ثبت وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهنمایی و رانندگی ضبط می شود.»

در تبصره این ماده آمده است: «در صورتی که میزان جریمه خودرو به 10 میلیون ریال برسد، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است مراتب را به مالک خودرو و در صورتی که ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ، به صاحب خودرو اطلاع دهد. به پرداخت جریمه یا اعتراض به” اگر واحد تحت ماده. (5) این قانون اعمال نمی شود، پلیس راهنمایی و رانندگی مکلف است تا پرداخت جریمه وسیله نقلیه را توقیف کند.

تا 3 میلیون تومان جریمه خودرو توقیف نمی شود

برای اطمینان از اینکه پیامک ارسالی می تواند تهدیدی برای توقیف خودروها باشد یا خیر؟ به سراغ سرهنگ دهنوی، رئیس پلیس راهور استان خراسان رضوی رفتیم. سرهنگ دهنوی از همان ابتدا به ما اطمینان داد که خودروهای با جریمه کمتر از 3 میلیون تن به دلیل عدم پرداخت جریمه توقیف نمی شوند. اما وی درباره علت ارسال این پیامک ها به خبرنگار ما گفت: بر اساس قانون مصوب سال 1389 در صورتی که خودرو بیش از یک میلیون تن جریمه شود، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است به مالک خودرو اطلاع دهد اما طبق قانون مصوب سال 89 به دستورالعمل های صادر شده برای تاج. خودروهای تا سقف سه میلیون تن بابت عدم پرداخت جریمه توقیف نمی شوند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی منطقه گفت: همانطور که گفتیم، قانون پلیس راهنمایی و رانندگی را موظف به انجام این کار کرده است و مجلس باید قانون جریمه ها را تغییر دهد که همچنان در حال اجراست. این اتفاق نیفتاد؛ اما این پیامک می تواند یادآور خوبی برای صاحبان خودرو باشد.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا