سلامت و تندرستی

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از عوارض شایع افراد فعال جنسی، نداشتن زگیل تناسلی یا ویروس HPV است. به دلیل ماهیت مسری و انتقال سریع HPV، شما می توانید در اولین تماس جنسی خود با یک فرد آلوده به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین، علاوه بر رابطه جنسی ایمن، باید قبل از رابطه جنسی، علیه HPV یا زگیل تناسلی واکسینه شوید. در زیر با این عارضه، علائم و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شوید:

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افراد مبتلا به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا شویم؟

30 تا 40 گونه از ویروس HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. هنگامی که دستگاه تناسلی شما با دستگاه تناسلی فرد دیگری که به ویروس HPV آلوده شده است، به زگیل تناسلی مبتلا می شوید. شریک زندگی شما ممکن است به ویروس HPV آلوده شده باشد، اما شما ممکن است هیچ علامتی را متوجه نشوید.

حتی اگر از کاندوم استفاده کنید یا رابطه جنسی نافذ نداشته باشید، ممکن است دچار زگیل شوید. زیرا کاندوم تمام پوست اندام تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شود. علائم شما ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت ظاهر شود. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها می توانند بسیار کوچک، به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالایی رشد ممکن است شبیه گل کلم باشد و ممکن است در لمس صاف یا کمی متورم به نظر برسد.

زائده ها ممکن است شبیه یک دسته زگیل یا فقط زگیل به نظر برسند. اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • در دهانه رحم

حتی اگر نتوانید زگیل تناسلی را ببینید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش

زگیل تناسلی همچنین می تواند روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که رابطه دهانی با شریک HPV داشته است ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه در زنان و مردان، مراجعه به متخصص زنان، اورولوژیست و جراح عمومی ضروری است تا از وجود این زگیل ها مطمئن شوید. زیرا در برخی موارد، این برجستگی ها به اشتباه با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • معاینه بصری زگیل با ذره بین
 • نمونه برداری از آپاندیس تحت بیهوشی برای تشخیص نوع ویروس عامل بیماری

تشخیص زگیل تناسلی زنان آسانتر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عارضه را داشته باشید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج و اطراف واژن وجود داشته باشد، می توان آن را از طریق معاینه معمول تشخیص داد.

برای مشاهده مقاله کامل زگیل تناسلی در زنان و مردان علت، راه انتقال و تشخیص می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

واژن و رحم را نیز می توان با دستگاه معاینه کرد و یا اسمیر انجام داد و در صورت شک نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی می شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

هر فرد فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV است. با این حال، خطر ابتلا به زگیل تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها شرکای جنسی زیادی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف است
 • آنها زیر 30 سال سن دارند
 • آنها همچنین سایر عفونت های مقاربتی دارند

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. یعنی ممکن است چندین بار در زندگی خود دچار این عارضه شوید.

بنابراین، اگر می خواهید از سرایت ویروس به دیگران جلوگیری کنید، مدیریت علائم بسیار مهم است. زیرا زگیل تناسلی می تواند به افراد دیگر منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد. نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود به ظاهر زگیل ها و محل آنها بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری تنها به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. برخی از درمان های این عارضه به شرح زیر است:

پماد یا محلول

برای از بین بردن زائده های زگیل تناسلی طبق تجویز پزشک می توانید از برخی داروهای موضعی استفاده کنید. البته این داروها معمولا روش های قطعی برای برداشتن زائده های زگیل تناسلی نیستند و فقط برای زائده های کوچک و سبک استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان این عوارض به شرح زیر است:

 • پماد پودوفیلین
 • آلدارا
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزر برای زگیل تناسلی

برای از بین بردن این بیماری می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک توسط پزشک متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. از این روش به عنوان یک درمان قطعی برای تسکین علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در روش لیزر با تابش مستقیم تابش بر روی زائده ها، بافت زگیل ها تخریب شده و با جذب اشعه لیزر ترمیم می شوند.

این روش حتی برای زگیل های بزرگ یا بزرگ نیز کاربرد دارد و معمولا یک جلسه برای درمان زگیل با لیزر کافی است.

کریو، فریز یا منجمد کنید

اکثر پزشکان از نیتروژن مایع که می تواند به دمای -320 درجه فارنهایت برسد، برای منجمد کردن زگیل ها استفاده می کنند. در این روش، پزشک با پاشیدن نیتروژن مایع روی زائده ها، زگیل ها را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود و ممکن است با درد و تاول همراه باشد.

متخصص برق

برای درمان زگیل تناسلی با روش الکتروکوتر از جریان الکتریکی برای سوزاندن زائده ها با بی حسی موضعی استفاده می شود و اغلب در یک جلسه از آپاندیس برداشته می شود. در این روش با کمک یک ابزار نوک تیز که شبیه سوزن است، بافت زگیل با حرارت قوی برداشته می شود.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل تناسلی یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر انواع سرطان دهانه رحم نقش دارند. آنها همچنین می توانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شوند.

انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث سرطان فرج شوند. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی زیر را داشته باشند:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

* گزارش آگهی

دکمه بازگشت به بالا