عمومی

سرخابی‌ها و یک دام اقتصادی بزرگ

نگرانی اصلی این است که پول حاصل از خرید سهام توسط مردم به جای زیرساخت های کلان صرف هزینه های جاری شود. کمیته هزینه باید همین انحراف را متوقف می کرد اما آیا این اتفاق افتاد؟

به گزارش مجله زنده خبری، روزنامه دنیای اقتصاد وی نوشت: همانطور که می دانید مدتی پیش 10 درصد از سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال در فرابورس عرضه شد و عواید آن به دست سرخابی ها رفت. بر این اساس به حساب هر یک از دو باشگاه مبلغی در حدود 350 میلیارد تن واریز شده است. در مورد نحوه هزینه کرد این پول سوالات زیادی وجود دارد و به نظر می رسد حتی با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی «کمیته هزینه کرد» برای این منظور تشکیل شده است. نگرانی اصلی این است که پول حاصل از خرید سهام توسط مردم به جای زیرساخت های کلان صرف هزینه های جاری شود. کمیته هزینه باید همین انحراف را متوقف می کرد اما آیا این اتفاق افتاد؟ ما مطمئن نیستیم

حداقل در یک مورد گزارش شده، باشگاه پرسپولیس مجوز تسویه قرارداد آنتونی استوکس، بازیکن سابق تیم را از محل فروش سهام دریافت کرد. به این ترتیب بازیکنی که اصل خرید، نوع حضور و کیفیت قراردادش با باشگاه پرسپولیس «اشتباه فاحش» مدیران قبلی باشگاه بود، حالا درخواست خود را مستقیماً از پول مردم پس می گیرد. بازیکنی که قبلا 150 هزار دلار می گرفت حالا 100 هزار دلار دیگر می گیرد و همه اینها تا این که مجموع دقایق حضورش در زمین برای پرسپولیس به زحمت به 100 دقیقه رسید! شنیده ها حاکی از آن است که پول سایر طلبکاران پرسپولیس مانند محمدحسین کنعانی زادگان، محمد انصاری و … از همین محل پرداخت خواهد شد.

فعلاً می توان گفت که بالاخره بدهی های قدیمی تسویه شده و صرف هزینه برای فروش سهام در این مورد موجه است، اما بیم آن می رود که پرسپولیس و استقلال با حمایت این ارزها در این واگذاری به تخت پادشاهی برسند. بازار . . همین الان پرسپولیس که تا چندی پیش دچار بحران دوقطبی بود، شروعی طوفانی در نقل و انتقالات داشته و چند بازیکن نامی جذب کرده است. این گزارش که در یکی از روزنامه های ورزشی منتشر شده نشان می دهد که قرارداد علیرضا بیرانوند در فصل اول در پرسپولیس 12 میلیارد تن بوده که رقم بسیار بالایی است. اگر این خبر صحت داشته باشد و آن را مبنا قرار دهیم، می توان گفت برای سایر خریدها نیز دستمزدی حدوداً به همین میزان در نظر گرفته شده است. بعید به نظر می رسد که مدیران پرسپولیس بدون انتظار پول از فروش سهام، چنین هزینه های ویژه ای انجام دهند.

فروش 10 درصد باشگاه و گذاشتن پول در جیب چند بازیکن، رویکرد وحشتناکی است. چیزی که فقط تورم کاذب ایجاد می کند و بازار را بیش از هر زمان دیگری مختل می کند. تزریق پول سهام به حساب پرسپولیس و استقلال وضعیت وسوسه انگیزی است. وقتی می توان از این پول برای ساخت سازه، ساخت زمین تمرین و کار در فوتبال پایه استفاده کرد و سرمایه باشگاه را دو برابر کرد، می توان از آن برای انفجار بمب نقل و انتقالات و جلب رضایت کوتاه مدت هواداران استفاده کرد. امیدوارم سرخابی ها در دام لذت های زودگذر نیفتند. اگر سالی 10 درصد سهام پرسپولیس و استقلال را بفروشند و یک فصل با او باشگاه را اداره کنند، واویلاست است. مثل فروش کلیه و خوردن و خوردن با آن است. “فردا چطور؟”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا