سلامت و تندرستی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی به عنوان دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی پیشنهاد می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است دچار آن شوند. بروز این بیماری در کودکان عمدتاً دلایل ژنتیکی و زمینه ای دارد. موارد زیر احتمال سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلال دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار همچنین زمینه تشکیل سنگ کلیه را فراهم می کند.

رژیم غذایی ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است و به همین دلیل آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل تشکیل سنگ کلیه در کودکان، اختلالات متابولیک است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار شود و در نتیجه کودک را در معرض سنگ های کلسیمی قرار دهد. دفع بیش از حد سیستین از طریق ادرار به دلیل کمبود آنزیم در تجزیه اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستئین همچنین یک آمینو اسید (یکی از اجزای سازنده پروتئین) است که در منابع غذایی مانند محصولات لبنی، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر باشد. سنگ های کوچک معمولاً از طریق جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار درد و شاید خونریزی خفیف همراه با حرکت و تخلیه ادرار را تجربه می کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت، مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت دستگاه ادراری محتمل است. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای دریافت نوبت آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال یا کلیه می توانید به سایت معاینه پزشکی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات از متخصصین شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادانی که نارس و با وزن کم به دنیا می آیند بیشتر دیده می شود. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز و مصرف برخی داروها خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین بد نیست بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه معناداری وجود دارد. این شیرخشک ها که حاوی ملامین هستند، خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهند. ملامین یک ماده شیمیایی آلی با محتوای نیتروژن بسیار بالا است. این ماده سطح پروتئین موجود در غذا را به طور غیر واقعی بالا نشان می دهد.

درمان سنگ کلیه در کودکان چگونه است؟

با توجه به نوع سنگ و اندازه آن، پزشک متخصص یک روش درمانی را ارائه می دهد:

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک است، اولین راه حل بیمار نوشیدن مایعات و ورزش است. به این ترتیب سنگ حرکت کرده و از طریق ادرار دفع می شود. درد و مقداری خونریزی مستثنی نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

راه حل سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه در کودکان مورد توجه قرار گرفته است. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین خواهد شد، بنابراین به ازای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. سپس با اندازه گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به سایت این مجموعه می توانید به راحتی با پزشک متخصص آنلاین نوبت بگیرید.

خرد کردن سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و شکستن آن به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک از طریق ادرار عبور می کنند. این روش درمانی نسبتاً دردناک است و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ های کلیه به قدری بزرگ هستند که مجرای ادرار را مسدود کرده و منجر به عفونت مجاری ادراری می شوند. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

در این تکنیک از یک دوربین خوب و یک ابزار سبد مانند برای مکان یابی و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری ندارد و بیمار در همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن یک برش یک سانتی متری در پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. ابزار پزشکی به دلیل قابلیت مکش خود می تواند سنگ را جدا کند. بنابراین، بیمار باید 2 تا 4 روز در بیمارستان بستری شود.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر کمتر به استفاده از این روش توجه می شود. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر پیشنهاد می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

جهت ثبت نام اینترنتی پزشک در رشته اورولوژی و سایر تخصص ها از قبیل دکتر کوهن (انکولوژی)، شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از خدمات سلامت آنلاین درمانکده می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصصی است که در سراسر استان تهران مشغول به کار هستند. در صورت لزوم می توانید از خدمات معاینه در کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا