اجتماعی

توضیحات ویس کرمی درباره جلسه کمیسیون آموزش با رئیس جمهور در رابطه با مصوبه کنکور

یکی از اعضای کمیته آموزش و پژوهش شورای اسلامی به تشریح نشست تعدادی از اعضای کمیته آموزش و شورای انقلاب فرهنگی با رئیس جمهور در خصوص تصویب کنکور توسط شورا پرداخت.

مهرداد ویس کرمی در گفت وگو با مجله زنده خبری، در خصوص دیدار شنبه شب (4 تیرماه) تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش با رئیس جمهور در خصوص تصویب آزمون ورودی شورای انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: من همراهی کردم. با 4 نماینده شورای اسلامی و چند تن از اعضای شورای انقلاب فرهنگی. اعضای شورای انقلاب فرهنگی در خصوص مصوبه اخیر شورای انقلاب فرهنگی جلسه ای چند ساعته با حضور رئیس جمهور برگزار کردند و تا نیمه های شب ادامه داشت و رئیس جمهور با حوصله و مهربانی به صحبت های طرفین گوش فرا داد.

وی افزود: ما به طور جدی بحث کرده ایم که حداقل مصوبه اخیر شورا در مورد انقلاب فرهنگی دارای ایراداتی است و باید مورد بازنگری قرار گیرد و زیرساخت ها و شرایط لازم برای اجرای آن در سال آینده وجود ندارد که البته نظر رئیس جمهور نیز همین بود. شورای سنجش که منتقل شد و دوستان در شورای انقلاب فرهنگی اصرار داشتند که مصوبه آن شورا اجرا شود و اصرار داشتند که برای سال 1402 هم اجرا شود.

یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: در نهایت ایشان پای کار ایستادند و ما هم تا پایان جلسه ایستادیم. از رئیس جمهور خواستیم حداقل برای سال 1402 این مصوبه را اجرا نکند که البته رئیس جمهور هیچ جمع بندی مشخصی نداشت، جز اینکه به شورای انقلاب فرهنگی توصیه کرد که این سخنان در جلسه کارشناسی و تعامل مستمر بین شوراها شنیده و بررسی شود. در چنین مواردی باید شورای انقلاب فرهنگی و مجلس تشکیل شود.

ویسکرمی بیان کرد: جلسه شورای ارزشیابی امروز تشکیل شد و بازرسی کل کشور نامه ای به شورای ارزشیابی ارسال کرد که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی معتبر است و این موضوع توسط معاون پارلمانی وزیر علوم قرائت شد که این مصوبه معتبر است.

وی افزود: بر این اساس مصوبات شورای حسگرها این بود که مقدمات لازم برای اجرای این مصوبه فراهم شود. به هر حال شورای انقلاب فرهنگی نهادی است که اختیاراتی دارد، البته در جلسه هم تاکید کردیم که وظیفه شورا سیاست گذاری است، در حالی که برخی از موضوعاتی که شورا به آن پرداخته، مصداق قانون گذاری است. قانونگذاری را هم وارد کنید، البته این به شدت با قانون اساسی مغایرت دارد و مأموریت اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سیاستگذاری است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات پزشکی مجلس گفت: با این اوصاف تاکنون پذیرفته شده است که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ملاک کنکور سال 1402 باشد. کار ایراداتی دارد که عرض کردیم، بنده و همکارانم به شدت از حقوق مردم و داوطلبان دفاع و استدلال کردیم، اما به هر حال شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد و دارای اختیارات است و در چارچوب اختیارات خود تلاش کردیم. وکالت به حقوق مردم نباید ضایع شود و در صورت بروز تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبه، سعی می کنیم کمترین آسیب را به داوطلبان و خانواده های آنها وارد کنیم و انشاءالله کمترین مشکل پیش بیاید.

در پایان گفت: این جلسه با حضور رئیس جمهور، معاونان وزیر آموزش و پرورش و بهداشت، وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و سایر اعضا در محل وزارت علوم برگزار شد. امیدواریم خداوند کمک کند تا دغدغه و مشکلی برای مردم پیش نیاید و تمام تلاش ما به این سمت باشد که در صورت اجرایی شدن این مصوبه به صورت آبرومندانه و عادلانه انجام شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا