استانی

تشکیل قرارگاه کرامت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان در چهارمحال و بختیاری

مجله زنده خبری/ چهارمحال و بختیاری مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: در سال 1401 با رمز مقدس علی بن موسی الرضا(ع) قرارگاه کرامت در صندوق تامین اجتماعی کشاورزان دهقانان و عشایر راه اندازی شد. و مقرر شد یک میلیون نفر تحت پوشش بیمه صندوق قرار گیرند که 13 هزار نفر از این افراد سهم استان چهارمحال و بختیاری باشند.

حسین طاهره نهم شهریور ماه در نشست خبری با خبرنگاران چهارمحال و بختیاری، جامعه هدف در صندوق تامین اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر را بسیار گسترده دانست و اظهار داشت: این صندوق در کنار صندوق های تامین اجتماعی و بازنشستگی تحت پوشش. نظارت وزارت تعاون، کار و فعالیت های اجتماعی، صندوق تامین اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر در سال 1383 بر اساس اصل بیست و نهم قانون اساسی شروع به کار کرد و یکی از مهمترین راه های محرومیت زدایی است زیرا مردم می توانند هزینه های خود را پرداخت کنند. حداقل مبلغ حق بیمه و استفاده از کمک های مضاعف دولت با این پرداخت ها از مزایای بازنشستگی، از کارافتادگی، مستمری فوت و انتقال سوابق بیمه ای بهره مند شوید.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر چهارمحال و بختیاری افزود: عضویت در این صندوق دارای شرایط سنی و سکونتی است، شرط سنی به این معناست که فقط افراد 18 تا 50 سال می توانند به این صندوق بپیوندند. ، دهقانان و عشایر عضو صندوق تامین اجتماعی بودند اما از سال 1396 که بازنشستگی پیش از موعد بیمه شدگان این صندوق به تصویب شورای اسلامی رسید، این شرط نیز محقق شد.

وی با اشاره به شرط سکونت برای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر، ادامه داد: بر این اساس تمامی افراد ساکن در روستاها و تمامی عشایر با هر شغلی نیز می توانند در این صندوق که به افراد مراجعه می کند بیمه شوند. سکونت در شهرهای زیر 20000 نفر نیز قوانین مشابهی وجود دارد، کشاورزانی که در اکثر 230 شغل در روستاها زندگی نمی کنند، رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری و کارگران پیشه و صنعت نیز از دیگر گروه هایی هستند که می توانند از آنها بهره مند شوند. از خدمات کشاورزان، دهقانان و عشایر از صندوق بیمه اجتماعی بهره مند می شوند.

ترگاه بیان کرد: در شهرهای بزرگ بالای 20 هزار نفر جمعیت می توانند تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به عنوان کشاورز یا قالی باف قرار گیرند و برای این امر نیاز به تایید سازمان جهاد کشاورزی است. .

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر چهارمحال و بختیاری افزود: پرداخت مستمری از کارافتادگی یکی دیگر از خدمات این صندوق بیمه ای است که در دو مورد به فرد ارائه می شود که در این صورت مستمری بدون توجه به زمان پرداخت خواهد شد. پرداخت حق بیمه مورد دوم مربوط به افراد دارای معلولیت ناشی از بیماری است که برای پرداخت مستمری به این افراد باید یک سال از شروع پرداخت حق بیمه گذشته باشد فوت بازماندگان بیمه شده نیز قوانین مشابهی دارند

وی تصریح کرد: امکان انتقال تجربه بیمه ای بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر و 25 صندوق بازنشستگی فعال در کشور از جمله بیمه اجتماعی وجود دارد و این موضوع از ویژگی های مثبت این صندوق تلقی می شود.

ترگه یادآور شد: حق بیمه در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر در هشت سطح تعیین شده که از 600 هزار تومان شروع و حداکثر به یک میلیون و 596 هزار تومان در سال می رسد که سالانه یا در سه قسط پرداخت می شود. هر شش ماه یکبار قابل پرداخت است و دو برابر حق بیمه پرداختی بیمه شده توسط دولت پرداخت می شود و این از دیگر مزایای این صندوق بیمه است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به مزایای ذکر شده از سوی این صندوق بیمه، تمامی افرادی که شرایط بیمه شدن در سایر صندوق ها را ندارند و یا افرادی که در بیمه های اجتماعی حق بیمه رایگان پرداخت می کنند از توصیه می شود از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استفاده کنند و بدون پوشش بیمه ای نباشند.

وی با تاکید بر اینکه امسال و تا پایان مردادماه 2800 بیمه شده در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به کار گرفته شده اند، تصریح کرد: از سال 1383 تاکنون حدود 49 هزار نفر در چهارمحال و بختیاری بیمه شده اند که از این تعداد 32 هزار و 845 نفر بیمه شده اند. افراد مرد و حدود 16000 نفر زن هستند همچنین 3049 مستمری بگیر در استان وجود دارد که از این تعداد 1343 نفر مستمری بلندمدت و سالمندی، 300 نفر مستمری از کارافتادگی و 1406 نفر مستمری فوت و همچنین 30 کارفرما وجود دارد. شامل 18 مرد و 12 نفر زن در استان هستند که در تمامی شهرستان ها به بیمه شدگان خدمات رسانی می کنند.

ترگه گفت: در سال 1401 قرارگاه کرامت با رمز مقدس علی بن موسی الرضا(ع) در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر ایجاد و مقرر شد یک میلیون نفر تحت پوشش قرار گیرند. بیمه صندوق که از آن 13 هزار نفر نیز به استان چهارمحال و بختیاری کمک خواهند کرد که البته امیدواریم این رقم را به 15 هزار نفر در استان برسانیم و در نتیجه رتبه بالایی در کشور کسب کنیم.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: امسال میزان حق بیمه این صندوق بین 40 تا 60 درصد افزایش یافت که منجر به افزایش 40 تا 60 درصدی دستمزدها شد. در واقع دستمزد پرداختی با توجه به میزان حق بیمه تعیین می شود و به همین دلیل دستمزد پرداختی از این صندوق کمتر از صندوق بیمه است، اما نکته مهم این است که حق بیمه صندوق بیمه اجتماعی برای کشاورزان، دهقانان. و عشایر بر این اساس در نظر گرفته می شوند که جامعه هدف توانایی پرداخت را داشته باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا