سلامت و تندرستی

جلوگیری از کوچک شدن مغز با بالا رفتن از پله ها!

فابین فاکس، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: در تحقیقات قبلی، مغز معمولا به عنوان یک موجود واحد در نظر گرفته می شد. هدف ما این بود که نگاه دقیق‌تری به مغز بیندازیم و بفهمیم کدام مناطق مغز بیشتر تحت تأثیر فعالیت بدنی قرار می‌گیرند.

روش های درمان بیماری های مغزی و عصبی - دکتر چیست یزدی

برای این منظور، دانشمندان از داده های بیش از 2500 فرد 30 تا 94 ساله استفاده کردند. مطالعات آنها شامل تجزیه و تحلیل حجم مغز و ضخامت قشر مغز با تصویربرداری از مغز (MRI) و ارزیابی فعالیت بدنی این افراد بود. شرکت کنندگان مجبور بودند به مدت هفت روز شتاب سنج روی بدن خود داشته باشند.

فاکس می‌گوید: «ما نشان داده‌ایم که فعالیت بدنی تقریباً بر تمام نواحی مغز تأثیر قابل توجهی دارد. به طور کلی می توان گفت که هر چه فعالیت بدنی بیشتر و شدیدتر باشد، نواحی مختلف مغز بزرگتر می شود. ما این را به طور خاص در هیپوکامپ مشاهده کردیم که مرکز کنترل حافظه در نظر گرفته می شود. حجم مغز بزرگتر بر مقاومت در برابر تخریب عصبی تأثیر می گذارد.

دانشمندان بزرگترین و ناگهانی‌ترین افزایش حجم مغز را هنگام مقایسه افراد غیرفعال بالای 70 سال با افراد نسبتاً فعال مشاهده کردند.

احمد عزیز نویسنده این تحقیق می گوید: به طور کلی این خبر بسیار خوبی است. به خصوص برای کسانی که نمی خواهند ورزش کنند. نتایج مطالعه ما نشان می دهد که حتی تغییرات کوچک در رفتار، مانند پیاده روی به مدت 15 دقیقه در روز یا رفتن از پله ها به جای آسانسور، می تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر مغز داشته باشد و به طور بالقوه از دست دادن مواد مغزی مرتبط با آن را کاهش دهد. ضد پیری و توسعه بیماری ها. افراد مسن می توانند از افزایش جزئی در فعالیت بدنی خود بهره مند شوند.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی مناطقی از مغز که بیشتر تحت تأثیر فعالیت بدنی قرار می گیرند نشان داد که این مناطق حاوی مقادیر زیادی میتوکندری هستند که انرژی بدن ما را تامین می کنند اما برای انجام این کار به اکسیژن زیادی نیاز دارند.

عزیز می گوید: این ناحیه نسبت به سایر نواحی مغز نیاز به افزایش جریان خون دارد. این امر به ویژه در حین ورزش تضمین می شود، به همین دلیل است که این مناطق از ورزش سود می برند.

این تجزیه و تحلیل همچنین همپوشانی زیادی بین ژن های تحت تاثیر فعالیت بدنی و ژن های تحت تاثیر بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را نشان داد. این یک توضیح احتمالی برای مزایای محافظتی ورزش در برابر این نوع بیماری ها ارائه می دهد.

فاکس می‌گوید: «با نتایج خود، می‌خواهیم انگیزه بیشتری برای فعالیت بدنی بیشتر ایجاد کنیم. حتی فعالیت بدنی متوسط ​​می تواند کمک کند. بنابراین این فقط یک تلاش کوچک با تأثیر بزرگ است.

این تحقیق در مجله Neurology منتشر شده است.

46

دکمه بازگشت به بالا