حوادث و رویدادها

موافقت دولت با تنخواه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای جبران خسارات سیل

معاون فنی و هماهنگ کننده بازسازی و احیا سازمان مدیریت بحران کشور از تصویب غرامت 1000 میلیارد تومانی دولت برای خسارات ناشی از سیل خبر داد.

نژاد جهانی در گفت وگو با مجله زنده خبری، وی در خصوص آخرین وضعیت جبران خسارت سیل در استان های مختلف کشور گفت: همانطور که می دانید در زمان وقوع حوادث مختلف اولویت اصلی امداد رسانی و نجات جان آسیب دیدگان است. سپس عملیات آواربرداری و بازگشایی راه ها و … در دستور کار قرار گرفته و همزمان اقدامات ارزیابی و جبران خسارت وارده در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه جمع بندی میزان خسارت و آمارهای مربوط به آن فرآیندی زمان بر و حساس است، تصریح کرد: به همین دلیل باید زمان بیشتری برای جمع بندی دقیق میزان خسارت و نحوه جبران آن صرف شود. اما با توجه به تاکید دولت بر پرداخت غرامت آسیب دیدگان، سازمان مدیریت بحران کشور پیشنهاد دریافت غرامت را مطرح کرد که خوشبختانه دولت محترم موافقت کرد و بر این اساس غرامت 1000 میلیارد تومانی تصویب شد.

جهانی با بیان اینکه این مبلغ برای جبران خسارت در 26 استان کشور است، گفت: البته در برخی استان ها میزان خسارت بسیار کم است که به نسبت میزان خسارت وارده به آن ها جبران می شود. به استان ها حدود نیمی از این مبلغ در پنج استان آسیب دیده هزینه خواهد شد.

معاون سازمان مدیریت بحران کشور به مجله زنده خبری گفت: این رقم با نظارت استاندار به عنوان رئیس فرماندهی پیشگیری، هماهنگی و عملیات استان هزینه می شود و صرف اقدامات و مزایای لازم می شود.

پیشنهاد ۷.۶ میلیارد تومانی برای جبران خسارت سیل

جهانی همچنین از پیشنهاد ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی برای جبران خسارات ناشی از سیل دولت خبر داد و افزود: این پیشنهاد از طریق وزارت کشور به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و در صورت تصویب، غرامت ها از این سازمان اخذ می شود. منابع . بر این اساس از این مبلغ 1100 میلیارد تومان کمک بلاعوض، 2000 میلیارد تومان برای تملک دارایی و اقدامات زیربنایی، عمرانی و کشاورزی و 4500 میلیارد تومان نیز برای پرداخت تسهیلات کم بهره در بخش مسکن و مقاوم سازی بخش کشاورزی اختصاص یافت. .

معاون فنی و هماهنگ کننده بازسازی و بازیابی سازمان مدیریت بحران کشور افزود: در صورت تصویب این مبلغ، روند اعطای اعتبار آغاز و پرداخت ها انجام می شود.

انتقاد از کار صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمانی

وی درباره اینکه چرا صندوق بیمه خسارت های ساختمانی این خسارات را جبران نکرده است، گفت: فلسفه وجودی صندوق بیمه خسارت های ساختمانی بسیار ارزشمند است و ما نیز با آن موافق هستیم، اما این موضوع با سیاست های وزارت کشور سازگاری ندارد. همچنین کار می کند و اهدافی را که در آن بود برآورده نمی کند. متاسفانه برخی از رویه های این صندوق موفقیت آمیز نیست.

پیشنهاد خبری: قوانینی که در سیل گم شدند

جهانی در پاسخ به اینکه آیا اقدامی برای تغییر رویه این صندوق صورت گرفته است، تصریح کرد: هم نظارت داریم و هم نسبت به عملکرد صندوق بیمه حوادث ساختمان و همچنین نحوه هماهنگی آن با مدیریت بحران اعتراض داریم. امیدواریم مشکلات موجود برطرف شود و بتوانیم از ظرفیت این صندوق بر اساس فلسفه اساسی تشکیل آن بهره ببریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا