عمومی

یک سرقت هالیوودی! – مجله زنده خبری

روز جمعه، کارکنان هتل Chateau Laurier در اتاوا، کانادا به طور اتفاقی متوجه شدند که یکی از عکس‌های تاریخی مجموعه هنری این هتل بر روی دیوار کج شده است و سرقت یکی از مهم‌ترین پرتره‌های ثبت شده از ویتاستون، نخست‌وزیر زمان جنگ بریتانیا را فاش می‌کند. چرچیل هنوز مشخص نیست که این عکس چه زمانی به سرقت رفته است، هتل احتمالاً برای بازگرداندن آن 5 میلیون دلار جایزه تعیین می کند، اما هیچ کس خوشبین نیست که اثر سرقت شده به زودی پیدا شود.

مجله زنده خبری پلاس – فاطمه کریمهن: این داستان تخیلی دزدی هالیوود نیست، این داستان اگرچه شبیه یک فیلم به نظر می رسد، اما واقعا اتفاق افتاده است، یکی از مشهورترین پرتره های وینستون چرچیل از دیوار هتلی در کانادا به سرقت رفت، تنها چیزی که که هیچ کس این را نمی داند. چه زمانی این اتفاق افتاد؟

پرتره گم شده مربوط به سال 1941 است و توسط یکی از برجسته ترین نقاشان پرتره جهان، یوسف کارش، زمانی که چرچیل برای سخنرانی در جنگ جهانی دوم در کانادا بود، ساخته شد. این عکس از چرچیل به شیر گاراند معروف است و نسخه های زیادی از آن اینجا و آنجا منتشر شده است. همه فکر می کردند که نسخه اصلی با امضای عکاس به همراه چهار عکس دیگر از همان عکاس، در مکانی امن در مقابل دیدگان صدها بازدیدکننده قرار دارد، اما اخیراً یکی از کارکنان هتل که صاحب این پرتره است متوجه شد که مشکلی پیش آمده است. .

چرا قاب کمی کج شده است؟

کارمند هتل به طور اتفاقی متوجه شد که قاب پرتره چرچیل کمی کج شده است و با زاویه سایر تصاویر روی دیوار مطابقت ندارد. هری فیلد که در سال 1979 توسط آقای کارش برای مدیریت املاکش استخدام شد، از هتل خواست تا عکسی از امضای اثر برای او بفرستد و متوجه شد که تصویر روی دیوار جعلی است.

بعد از اینکه مشخص شد هتل یکی از مهم‌ترین دارایی‌های خود را از دست داده است، وقت آن رسیده بود که فردی با پلیس تماس بگیرد، تمام کارکنان هتل می‌دانند که آخرین اثر هنری اصلی در جولای ۲۰۱۹ روی دیوار دیده شده است. از آن زمان تاکنون هیچ‌کس مطمئن است که عکس روی دیوار همان عکس اصلی است یا عکس جعلی است که پس از سرقت و احتمالاً توسط سارقان روی دیوار گذاشته شده است.

دزدی هالیوود!

پرتره چرچیل معروف به شیر گاران

اگر پیدا نشد، کارم تمام است!

از ظاهر این سرقت مشخص است که با دقت برنامه ریزی شده است. آثار هنری معمولاً قبل از گزارش سرقت توسط صاحبان اصلی در بازار سیاه معامله می‌شوند، بنابراین مشخص نیست که آیا هتل یا کلکسیونر اصلی هرگز قادر به بازیابی آن خواهند بود یا خیر. این اثر را حذف کنید یا خیر. واضح است که پرتره شیر چرچیل آنقدرها که میشل پرووست، رئیس انجمن تاریخی انتاریو می گوید، بی ارزش نیست. البته هنوز جای خوشحالی وجود دارد زیرا نگاتیوهای این اثر هنری در آرشیو ملی کانادا نگهداری می شوند، اما به خواست هنرمند چاپ، کپی بیشتر از این نگاتیو مجاز نیست و اگر اثر اورجینال باشد. یافت نشد، مگر کپی عکس شیر قرن، تصویر اصلی روی دیوار هتل مسترد نخواهد شد.

هتلی که عکس معروف کارش در آن نگهداری می شود همان مکانی است که عکاس و همسرش به مدت 18 سال در آن زندگی می کردند، آتلیه آقای کارش تا سال 1992 در همان ساختمان هتل قرار داشت، هتل در مجموع پانزده اثر هنری از آقای کارش دارد. کارش شش نفر از آنها، از جمله عکس معروف چرچیل، در سالن اصلی آن آویزان بود.

پس از اینکه مشخص شد هتل به سرقت رفته است، سایر آثار او برای حفاظت بهتر به مکان امن تری منتقل شدند و هتل در بیانیه ای سرقت اثر معروف او را گستاخانه خواند.

عکس چرچیل تنها عکس مهم آثار او برای تاریخ کانادا، بریتانیا و جهان نبود. او علاوه بر عکس های معروف چرچیل، از ملکه الیزابت نیز عکس گرفت.

تصویر شیر گرانبهای چرچیل روی اسکناس های پنج پوندی

تصویر شیر گرانبهای چرچیل روی اسکناس های پنج پوندی

روی اسکناس پنج پوندی عکسی بود

یوسف کارش، عکاس پرتره، در استودیوی خود در اتاوا با تصویری از ملکه الیزابت در این عکس فایل 21 دسامبر 1988 نشان داده شده است.

عکس شیران گاران از چرچیل نه تنها به این دلیل که یک میراث هنری است، بلکه به دلیل ارزشمند بودن آن به دلیل چاپ روی اسکناس پنج پوندی اهمیت دارد، این عکس از این عکاس ارمنی الاصل ناگهان او را به شهرت جهانی رساند.

ماجرای نحوه گرفتن این عکس یکی از حاشیه هایی است که آن را مهم می کند، چرچیل در سفرش به کانادا تمایلی به عکاسی از او نداشت، پس از اصرار کارش، قبول کرد که فقط برای مدتی جلوی دوربینش بایستد. یک عکس ، برای گرفتن عکس جلو رفت و سیگار را از روی لب چرچیل گرفت و باعث خنده چرچیل شد و اجازه داد دو عکس گرفته شود.

یادداشت به جای عکس!

حالا که مشخص شده عکسی که مدت هاست روی دیوار هتل معروفی که آثار او را در خود جای داده بود، در واقع جعلی است، هتل به جای این عکس، یادداشتی روی دیوار گذاشته و ماجرا را توضیح داده است.

دزدی هالیوود!

هتلی که آثار کراش در آن نگهداری می شد، پس از اینکه متوجه شد تابلوی چرچیل از روی دیوار دزدیده شده بود، به جای عکس جعلی، یادداشتی درباره سرقت این اثر روی دیوار گذاشت.

یکی از راه‌های بازگرداندن اثر هنری به هتل، ارائه پاداشی برابر یا بیشتر از ارزش پولی آن است. آقای پروست می‌گوید که هتل ممکن است مایل باشد برای بازگرداندن اثر هنری پنج میلیون دلار کانادا جایزه ارائه کند. کار گرفته شده است گردآورنده رسیده است. بعید است که این ارقام توجیه کننده بازگرداندن نقاشی توسط نگهبان فعلی آن باشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا