عمومی

نگاه ما به جام جهانی مشابه پیک‌نیک آخر هفته بود

چگونه می توان انتظار داشت که یک گردشگر خارجی یک ماه قبل از مسابقات پروازی را انتخاب کند که هنوز مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس پروازی که حدس و گمان است، توری را تعیین کند؟

به گزارش مجله زنده خبری “پیام ما” وی درباره دلایل ناکامی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جذب گردشگر از جام جهانی نوشت: از زمانی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، نه تنها فعالان گردشگری، بلکه مسئولان نیز این موضوع را مطرح کردند. که فرصت طلایی برای گردشگری داخلی ایران فراهم شده است. انواع و اقسام جلسات دولت برگزار شد و در حالی که فعالان گردشگری از بی نتیجه ماندن و بی برنامگی صحبت می کردند، عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر بار اعلام کرد که همه چیز طبق روال و برنامه پیش می رود.

او در اسفند 1400 به مجله زنده خبری گفت: «در کنار کیش و قشم، برای ورود گردشگران به شهرهای مهم ایران برنامه ریزی شده است.» یک ماه بعد در فروردین 1401 می گوید: «سازمان مدیریت منطقه آزاد با همکاری وزارت کشور. میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برنامه ریزی های مناسبی برای پذیرایی، اقامت و گردشگری هواداران جام جهانی قطر انجام می دهد. این برنامه ها وابسته به جزایر کیش و قشم نیست، بلکه برای کل کشور نیز برنامه هایی محسوب می شود.

دو روز بعد لیلا اژدری، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا استان های تهران، اصفهان، یزد، کرمان و فارس را از دیگر استان های کشور نام برد که … انتظار می رود در کنار هرمزگان پذیرای گردشگران خارجی باشند. ضرغامی 27 خرداد در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: به دنبال این هستیم که از ظرفیت گردشگری جام جهانی قطر حداکثر استفاده را ببریم.

دو ماه بعد در 8 مرداد تاکید کرد: در مسابقات جام جهانی قطر به حمل و نقل دریایی تکیه می کنیم.

ضرغامی یک هفته پس از آن در 6 شهریور بار دیگر به بحث گردشگری دریایی پرداخت و گفت: گردشگری دریایی برنامه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای جام جهانی قطر است.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری هفتم مهرماه با بیان اینکه در حال تلاش برای استفاده از این ظرفیت در جام جهانی قطر هستیم، گفت: این مدل در بقیه سواحل جنوبی و شمالی در منطقه اجرا می شود. گردشگری دریایی».

این اظهارات و امیدواری ها در حالی بیان می شود که جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران ایران در مصاحبه ای در 30 مهرماه امسال اعلام کرد: «حتی حتی یک بار هم برای کیش برای میزبانی جام جهانی قطر رزرو نکرده ایم. “

جام جهانی از 29 نوامبر در قطر آغاز می شود. کشوری که به دلیل وسعت و در نتیجه امکانات محدود، این فرصت را برای کشورهای همسایه فراهم کرده است تا از میان بیش از دو میلیون گردشگر که برای تماشای این مسابقات به قطر سفر می کنند، چندین هزار گردشگر را جذب کنند. این کشورها می توانند ضمن نمایش جاذبه های خود، صنعت گردشگری خود را ارتقا دهند. چرا ایران با وجود صحبت های مکرر کارشناسان از برتری آن از نظر جاذبه های فرهنگی، تنوع قومیتی و… نتوانسته حتی یک گردشگر خارجی را جذب کند؟

برنامه ریزی نکردیم و شکست خوردیم

یک منبع آگاه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این باره به پیام ما گفت: برای جذب گردشگران خارجی به ایران قرار بود روندی طی شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به اینکه شش ماه پیش کشورهایی مانند امارات، عمان و عربستان سعودی بسته های مشترک جام جهانی را با قطر تنظیم کرده بودند، خاطرنشان کرد: وی تاکید می کند: متأسفانه نگاه ما به جذب گردشگری خارجی برای این رویداد به صورت آخر هفته بود. این بدان معناست که ناگهان خانواده تصمیم می گیرند وسایل پیک نیک خود را بسته بندی کنند و به یک سفر میدانی به مقصدی نزدیک به محل زندگی خود بروند. گردشگران خارجی از چند ماه قبل برای سفر خود برنامه ریزی می کنند و از آنجایی که هیچ هماهنگی و برنامه ای برای این امر نداشتیم، طبیعی است که نمی توانستیم میزبان آنها در کشورمان باشیم.

این منبع که از نیاز به رایزنی و توافق در این زمینه آگاه است، می گوید: کشورهایی مانند عربستان، امارات و عمان از چند ماه پیش هماهنگی ها و رایزنی های خود را انجام دادند و تنها صحبت از این موضوع است که انجام خواهیم داد. پذیرای توریست ها برای مسابقات قهرمانی فوتبال جهان و حتی این مهارت صحبت کردیم که تمرینات تیمی در کشورمان انجام شود. در نتیجه نه تنها میزبان تیم های شرکت کننده نبودیم، بلکه نتوانستیم توریست جذب کنیم.

ما نتوانستیم یک تور دانش تعیین کنیم

سهند عقدایی فعال در حوزه گردشگری نیز به «پیام ما» می گوید: از یک سال پیش برنامه های خود را در این حوزه آغاز کردیم و تا اوایل اردیبهشت ماه به عنوان جامعه تورگردانان طرح ها و پیشنهادات خود را ارائه کردیم. مسئولین در جلسات مختلف از جمله جلسات اتاق کار یا جلسه ای را با معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ارائه کردیم.

وی می افزاید: پیشنهاد ما این بود که پروازهای روزانه از هم اکنون یعنی شش ماه قبل از مسابقه اعلام شود. این پروازها قرار است بین قطر و تعدادی از نقاطی که هدف گردشگری هستند و شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، کیش، قشم و … را شامل می شود، انجام شود.

به گفته اقدامی، در دور مقدماتی بین هر دیدار چهار روز استراحت وجود دارد و در دورهای یک هشتم و یک چهارم این فاصله ها افزایش می یابد. وی می گوید: حتی برنامه های سه روزه را نیز در پیشنهادات خود مشخص کرده ایم به همین دلیل تورهای دو روزه و سه روزه را در نظر گرفته ایم تا هر گردشگری که این پکیج را انتخاب می کند بتواند در طول سفر از یک سری جاذبه ها دیدن کند.

این فعال گردشگری ادامه می دهد: ما در برنامه خود اعلام کردیم که پروازهای چارتر برای گردشگران جام جهانی مناسب نیست و ممکن است برخی از مسافران پروازهای مستقیم نیز ایرانیانی باشند که برای تماشای مسابقات به قطر سفر می کنند. تاکید ما در آن زمان این بود که اعطای این پروازها باید 6 ماه قبل از شروع مسابقات جام جهانی مشخص شود و نمی توان یک ماه قبل از مسابقات در این خصوص به نتیجه رسید زیرا آژانس ها نیز باید فرصت تعطیلی تورهای خود را داشته باشند.

وی با بیان اینکه هیچ پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکرده است، گفت: توریستی که یک ماه دیگر به قطر سفر می کند، از ماه ها قبل بلیط هواپیمای خود را خریداری کرده است. چگونه می توان انتظار داشت که یک گردشگر یک ماه قبل از مسابقات پروازی را انتخاب کند که هنوز مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس پروازی که حدس و گمان است، توری را تعیین کند.

اقدامی معتقد است زمانی که ظرفیت برنامه ریزی نداشته باشیم به وضعیتی می رسیم که امروز شاهد آن هستیم و می افزاید: مهلت انجام کارمان را خرداد ماه گذاشتیم و از آنجایی که تا آن تاریخ با وجود حضور راه حل های خود را ارائه کرده ایم. در جلسات متعدد، پاسخ مشخصی دریافت نکردیم “ما از موضوع جذب گردشگران خارجی در جام جهانی دست برنداشته ایم”.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا