عمومی

اسرار غلبه بر افکار مزاحم

به یاد داشته باشید که ما کامل نیستیم و قطعاً با تلاش بیشتر می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئول زندگی خود باشیم.

به گزارش مجله زنده خبری همشهری او می نویسد: «افراد در موقعیت های مختلف احساسات و افکار متفاوتی را تجربه می کنند و در موقعیت های مشابه تصمیمات و واکنش های متفاوتی دارند. اما بسیاری از مردم فکر می کنند در مواقع سختی، میزان خواسته ها و انتظارات از آنها فراتر از توانایی ها و توانایی هایشان است. فشارهای روحی و استرس زیادی که این روزها اغلب با آن روبه‌رو هستیم، گاهی شرایط را برای ما غیرقابل تحمل می‌کند، اما چرا برخی از ما نمی‌توانیم در برابر این فشارها مقاومت کنیم و دچار اختلالات روحی و جسمی هستیم. زیرا سلامت جسمی و روحی ما آسیب دیده است.

سارا ساعدی، روانشناس سلامت، درباره تفاوت واکنش های متفاوت ما به اتفاقات ناگوار می گوید: «روانشناسان پاسخ این سوال را در اصول روانشناختی و راهکارهای مورد استفاده در نظریه شناختی رفتارهای مختلف جستجو می کنند. آنها معتقدند که ذهن ما باید طوری تربیت شود که اجازه ندهد شرایط مختلف ما را کنترل کنند. به این ترتیب، ما هستیم که اجازه می دهیم تغییر در شرایط ما نیز تغییر کند.»

قوه ذهن

ساعدی می گوید: ایمان افراد تنها مؤلفه ای است که می تواند قدرت آنها را در مسائل مختلف از جمله عاطفه، درک، حافظه، هوشیاری و قضاوت در مورد مسائل و سؤالات روزمره مختل کند یا باعث پیشرفت آنها شود، اما تغییر باید از درون خانه شروع شود. این بدان معناست که ما باید بتوانیم دنیای درون خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهیم تا به احساس بهتری دست یابیم. زیرا تفکر و باور منفی نه تنها ما را سردرگم می کند و با ضعف ها و ناتوانی های زیادی مواجه می شود بلکه باعث می شود در سایر جنبه های زندگی مانند فردی، عاطفی، اجتماعی و غیره با مشکلات زیادی مواجه شویم. این افکار باعث ایجاد احساسات و عواطف منفی و متعاقب آن این گونه احساسات نیز باعث رفتار و عملکرد منفی در ما می شود.

به گفته این روانشناس، افکار خوب می توانند لحظات ما را تغییر دهند، تغییر لحظه ها نیز می تواند لحظات بهتری را برای ما به ارمغان بیاورد. تا آنجا که کیفیت زندگی ما آرام تر است.

خواص مغناطیسی ذهن

ساعدی می گوید ذهن مانند یک آهنربا عمل می کند، یعنی افکار ما را به بیرون نشان می دهد. درست مانند آهنربایی که افکار ما را جذب می کند. یعنی اگر افکار منفی داشته باشیم، نمی توانیم چیز دیگری را در بیرون تجربه کنیم. در واقع، حس زندگی ما کاملاً تحت تأثیر افکارمان است و هر آنچه را که مدام به آن فکر می کنیم وارد زندگی خود می کنیم. درست مانند یک آهنربا با جاذبه قوی. افکار منفی اغلب ریشه در دوران کودکی ما دارند و باورهای ناسالم تمایل دارند افکار و نگرش های ما را نسبت به خود، دنیا، دیگران و آینده به سمت عدم اطمینان و بی ارزشی سوق دهند.

به گفته ساعدی، بر اساس تئوری شناختی-رفتاری، اگر بخواهیم به دنبال تغییرات مطلوب و مؤثر باشیم و علت رشد ما چیست، ابتدا باید باورها و افکار خود را تغییر دهیم و به نحوی از یأس و ترس به شجاعت و امید برویم.

واقع بین باش

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که قدم گذاشتن در مسیر تغییر کار ساده ای نیست و اگر بخواهیم با رهایی از ترس و استرس، روزهای تلخ و ناخوش خود را با روزهای بهتر جایگزین کنیم، همه مشکلات و غم هایمان برطرف نمی شود. بلافاصله ناپدید می شوند ممکن است بارها و بارها ناامید شویم و دلمان بخواهد با شکایت از شرایط سخت همه مشکلات را به دنیای بیرون معطوف کنیم، اما با صبر و حوصله بیشتر ذهن به جای ناامیدی و ناامیدی به دنبال راه حل های متفاوت و خلاقانه می گردد.گام به گام ، می تواند با دنیای جدیدی روبرو شود که گاهی اوقات می تواند مشکلات زیادی را تجربه کند. اما هر بار به جای شکایت از شرایط، راه حل های مختلفی پیدا کنید و از چند تکنیک ساده برای خوشایندتر کردن زندگی خود استفاده کنید.

به گفته این روانشناس، اگر مدام به خود بگوییم «نمی توانم» به تدریج خود را متقاعد خواهیم کرد که ناتوان هستیم. اگر به خود بگوییم که مطمئناً می توانیم آن را انجام دهیم، تمام تلاش خود را برای انجام آن انجام خواهیم داد و در نهایت این تلاش بدون توجه به نتیجه، روحیه خوبی به ما می دهد. البته هیچ تلاشی بی نتیجه نخواهد بود.

مهربانی با خود

وقتی اشتباهاتی رخ می دهد، نباید به توانایی های خود شک کنیم و احساس گناه کنیم. احساس گناه یکی از ناتوان کننده ترین احساساتی است که امید و اعتماد به نفس ما را از بین می برد. به یاد داشته باشید که ما کامل نیستیم و قطعاً با تلاش بیشتر می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئول زندگی خود باشیم. پذیرفتن نقش قربانی و جلب همدردی دیگران نه تنها وضعیت را بهبود نمی بخشد، بلکه باعث می شود از تلاش با بهانه دست برداریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا