عمومی

ایرانی‌ها از کی‌روش یاد بگیرند!

تصویر خوشحال نشدن تیم ملی فوتبال ساحلی در مسابقات قهرمانی جام بین قاره ای این روزها در فضای مجازی شایعات و احادیثی را به دنبال داشته و نگرانی تیم ملی را در مسابقات جام جهانی به وجود آورده است.

مجله زنده خبری پلاس: تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان دو روز پیش با شکست تیم ملی برزیل قهرمان جام بین قاره ای دوبی شد.

عکس شاد نبودن بازیکنان تیم ملی در مراسم اهدای جام نیز در بین اکثر رسانه های ورزشی جهان قرار گرفت اما بیش از قهرمانی خبرساز شد و حتی فدراسیون فوتبال در بیانیه ای به صراحت اعلام کرد که «طبق آیین نامه جمهوری اسلامی ایران و منشور اخلاقی و قوانین المپیک طبق فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با رعایت اصول حاکم بر ورزش فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتار سیاسی در میادین ورزشی، افرادی که اخلاق حرفه ای و ورزشی را رعایت نمی کنند. این جهت طبق ترتیب هنجاری عمل خواهد شد.

ابراز همدردی و دوستی صمیمانه با بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی در روزهای غم انگیز ایران عزیز، اقدامی قابل توجه و حتی برای برخی افراد قابل تحسین است. اما با توجه به اینکه جام جهانی 2022 قطر در راه است، باید کمی به شکل این واکنش و ابعاد و پیامدهای چنین واکنشی به این نوع ارتباط با مردم فکر کرد.

شاید برای برخی این نگرانی وجود داشته باشد که در زمان حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی 2022 قطر در صورت همراهی با این اقدامات سیاسی و اجتماعی، بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان نیز اقداماتی مشابه این اقدام در ارتباط با رویدادهای اخیر ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

البته به عنوان یک شخصیت ملی اولاً و در درجه دوم یک شهروند ایرانی حق اظهار نظر، اقدام و یا حتی حق واکنش و بی طرفی در برابر این گونه واکنش های سیاسی در سطح ورزش، فوتبال و کل جامعه را دارند.

هیچکس نمی تواند آنها را به خاطر این همراهی با اتفاقات و اتفاقات این روزهای کشورمان مورد انتقاد قرار دهد، اما تنها سوالی که در این بین مطرح می شود این است که بهای این همه ناراحتی از پیروزی یا شادی پس از گل با یک گل سیاسی چیست. معنی؟

با توجه به قوانین فیفا در خصوص رعایت اصول حاکم بر ورزش فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتار سیاسی در میادین ورزشی، بدیهی است هرگونه اقدام سیاسی در زمین فوتبال توسط فیفا در زمین فوتبال پاسخ داده خواهد شد.

همچنین اخیرا فیفا نامه ای به 32 کنفدراسیون راه یافته به جام جهانی نوشته و تاکید کرده است که مسائل سیاسی در جام جهانی مطرح نشود.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در این نامه گفت: می دانیم که فوتبال در کشورها نقش مهمی دارد و همچنین می دانیم که چالش ها و مشکلات زیادی با ماهیت سیاسی در سراسر جهان وجود دارد. اما لطفا اجازه ندهید فوتبال درگیر جنگ ایدئولوژیک یا سیاسی شود.

اگر برخی از بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در زمین مسابقه رفتار سیاسی از خود نشان دهند، قطعاً به خروج کل تیم ملی کشورمان منجر می شود نه همین تعداد.

از طرفی اگر تنها یک نفر با رفتار سیاسی در میدان مخالف باشد، این آغاز تفرقه و تفرقه بین ملی پوشان است. در نهایت به خودمان، به حریف و فیفا باختیم. همچنین نتیجه حرکتی است که ممکن است به دلیل هیجان یا تمایل به کلیک بیشتر در فضای مجازی و رسانه باشد. به غیر از شکست، البته دو تیم بین خود تیم ملی و حتی عصبانیت مردمی که جلوی مانیتور تلویزیون منتظر حس غرورآفرین پیروزی یا حداقل یک بازی هیجان انگیز هستند.

البته در این بین نباید گفت که کی روش بار دیگر عزم جدی خود را برای یکپارچگی تیم ملی کشورمان ثابت کرد و در اقدامی تحسین برانگیز با توجه به رفتار مهدی طارمی و سردار آزمون در دیدار با سنگال، از اختلاف دو تیم در تیم دوری کنید، دیروز ملی همه بازیکنان و ملی پوشان را روی یک میز روی زمین چمن جمع کرد. همین اقدام به ظاهر ساده و تصویر همه بازیکنان و کادر فنی دور همدیگر پشت یک میز این اطمینان را به ما می دهد که اگر مردم سعی در ایجاد تفرقه بین تیم ملی داشته باشند; سرمربی تیم اجازه نمی دهد این تلاش نتیجه بدهد.

آنچه این روزها غیرقابل انکار است؛ افزایش غم و رنج ما ایرانیان. بسیاری از ما لحظه ای از خنده یا اشک شوق را از دست می دهیم. اما جدای از ترس از بیرون راندن تیم ملی توسط فیفا، چه چیزی شادتر، هیجان انگیزتر و دل انگیزتر از شادی گل مهدی طارمی با پاس گل سردار آزمون برای انگلیس است؟ حتی تصورش هم خوشایند است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا