اجتماعی

کاهش کلسترول با داروی جدید

مجله زنده خبری/ خراسان رضوی یک گروه تحقیقاتی دارویی با مولکول کوچک معرفی کرده است که کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد.

طبق گفته ScienceDaily، پس از استاتین ها، دسته بعدی داروهای کنترل کننده کلسترول، مهارکننده های پروپروتئین سوبتیلیسین/تبدیل کننده ککسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این عوامل در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار موثر هستند، اما بر خلاف استاتین ها که به عنوان داروهای خوراکی در دسترس هستند، مهارکننده های PCSK9 فقط می توانند از طریق تزریق استفاده شوند که مانعی برای استفاده از آن است.

اکنون، تحقیقات جدید محققان بیمارستان‌های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه Case Western Reserve، دارویی خوراکی ساخته شده از یک مولکول کوچک را توصیف می‌کند که سطح PCSK9 را کاهش می‌دهد و کلسترول را تا 70 درصد در مدل‌های حیوانی کاهش می‌دهد. این یافته ها استراتژی ناشناخته قبلی را برای کنترل کلسترول نشان می دهد و همچنین ممکن است بر درمان سرطان تأثیر بگذارد.

جاناتان اس استاملر، محقق ارشد و استاد بازنشسته نوآوری قلبی عروقی و استاد پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو، گفت: کاهش کلسترول یکی از مهم‌ترین روش‌های درمانی ما برای افزایش طول عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری‌های قلبی است. هنوز هم علت اصلی مرگ و میر در جهان غرب است.

استاملر بیان می‌کند: تاکنون استاتین‌ها فقط کلسترول را کاهش داده‌اند، اما این دسته از داروها هستند که فکر می‌کنیم روش جدیدی برای کاهش کلسترول است. یک رویکرد جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

نتایج تحقیق

مرکز تنظیم کلسترول، گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که روی سطح سلول های کبد قرار دارند و کلسترول را از خون حذف می کنند و در نتیجه سطح سرمی را کاهش می دهند. PCSK9 تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را در جریان خون با سیگنال دادن به تخریب کنترل می کند. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش می دهند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با باز کردن عروق خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک همچنین می تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین، کلسترول را کاهش می دهد. آنها دارویی با مولکول کوچک را شناسایی کردند که غیرفعال سازی PCSK9 توسط اکسید نیتریک را بهبود می بخشد. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL را نشان دادند.

فراتر از کلسترول تا سرطان

علاوه بر تأثیر بر متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد، زیرا شواهد در حال ظهور نشان می دهد که هدف قرار دادن PCSK9 ممکن است کارایی ایمنی درمان های سرطان را بهبود بخشد.

به گفته استاملر، PCSK9 نه تنها گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد، بلکه باعث تخریب MHC1 (مجموعه سازگاری بافتی اصلی، مولکول های پروتئین روی غشای سلول های مختلف بدن) روی لنفوسیت ها می شود که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین اگر PCSK9 را مهار کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن افزایش دهید. روزی ممکن است بتوان از این داروهای جدید برای این نیاز استفاده کرد.

نتایج این تحقیق در مجله Cell Reports منتشر شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا