اقتصادی

پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه

دبیر ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه را مطرح کرد و گفت: این سند باید به تصویب ستاد اقتصادی دولت برسد.

به گزارش مجله زنده خبری، محسن رضایی در نشستی که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تاکید بر اینکه یکی از ماموریت های دولت سیزدهم ایجاد تحولات بزرگ و جسورانه در کشور است، اظهار کرد: با چنین تغییراتی می توان پیشرفت اقتصادی کشور را رقم زد. شتاب گرفت . ما نمی‌توانیم شکافی را که در پیشرفت با سایر کشورها پیدا کرده‌ایم با اقدامات ریسک‌گریز ببندیم. یکی از این تحولات مشکل نظام مالیاتی کشور است.

وی با بیان اینکه مالیات برای چند هدف مهم اخذ می شود، تصریح کرد: هدف اول خدمت به مردم در حوزه های مختلف امنیتی، بهداشتی، آموزشی و … است. دولت خدمات عمومی را از طریق مالیات به مردم ارائه می کند. بنابراین تغییرات در نظام مالیاتی منجر به تغییراتی در ارائه خدمات می شود.

وی افزود: یکی دیگر از اهداف مالیات استان برقراری انصاف و جلوگیری از رانت و فساد است. به عنوان مثال، بازار اجاره دلار و طلا بخش مهمی از نقدینگی را جذب کرد. این روند باید متوقف شود، اما برای این موضوع نمی توان از قدرت دولتی به طور دائم استفاده کرد، بلکه باید از ابزار اقتصادی که همان مالیات است استفاده کرد.

دبیر ستاد اقتصادی دولت افزود: یکی دیگر از اهداف اخذ مالیات جلوگیری از تخریب محیط زیست و همچنین جلوگیری از کسری بودجه و تورم است.

رضایی با تاکید بر اینکه اقدامات خوبی در حوزه مالیاتی انجام شده است که باید ادامه یابد، گفت: در سال 1400 نرخ مالیات پنج درصد کاهش یافت اما تعداد مودیان با افزایش یک میلیونی مواجه شد. باید آرام آرام به سمت افزایش مودیان و کاهش نرخ مالیات برویم.

حساب های مالیاتی خوب توسط دولت پاداش می گیرند

وی در ادامه بر اهمیت بخشش و تشویق افراد خوب تاکید کرد و گفت: افراد خوب را باید تشویق کرد و افراد بد را مجازات کرد. این تم مزایای زیادی دارد. باید درصدهایی از مالیات حساب های خوب کاهش یابد و مقامات مالیاتی برای حساب های خوب پاداشی در نظر بگیرند.

دبیر ستاد اقتصادی دولت ادامه داد: کشور باید کارآفرینان را رتبه بندی کند. اگر این اتفاق بیفتد، برخی از کارآفرینان دیگر مجبور نیستند در بانک ها وثیقه بگذارند. شاخص کارایی مالیاتی می تواند یک امتیاز رتبه بندی باشد.

مالیات بر طبقات پایین باید لغو شود

رضایی ادامه داد: در مالیات ممکن است چند میلیون نفر از طبقات پایین جامعه باشند که اگر مالیات آنها بخشیده شود رضایت حاصل می شود.

وی با تاکید بر اعتماد به کارآفرینان گفت: باید به کارآفرینان اعتماد کنیم و ملاک حرف مودی است.

دبیر ستاد اقتصادی دولت با بیان اینکه مالیات باید به موقع وصول شود، اظهار داشت: اگر مالیات پس از دو سال اخذ شود ممکن است ارزش واقعی خود را از دست بدهد.

رضایی پیشنهاد داد تا سازمان امور مالیاتی سند مالیاتی جامع و عادلانه ای را برای تصویب در ستاد اقتصادی دولت تهیه کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا