عمومی

ارزش گنج توت عنخ آمون چقدر است؟

تخمین ارزش اشیاء موجود در مقبره توت عنخ آمون دشوار است زیرا آنها بیش از 3000 سال پیش ساخته شده اند و ارزش آنها در آن زمان بسیار متفاوت بوده است. با این حال، مشخص است که این مقبره حاوی اشیای با ارزش و مجلل بسیاری از جمله زیور آلات طلا، سنگ های قیمتی، مجسمه ها و سایر اشیاء قبر است. تنها ماسک مرگ طلایی که مومیایی فرعون را پوشانده بود، امروز میلیون ها دلار ارزش دارد. ارزش کل اقلام موجود در مقبره با استانداردهای مدرن کاملاً قابل توجه است.

به گزارش مجله زنده خبری، فرادیک می نویسد: «توت عنخ آمون فرعون مصری بود که از سال 1332 تا 1323 قبل از میلاد حکومت کرد. او بیشتر به دلیل کشف مقبره دست نخورده خود در سال 1922 توسط هوارد کارتر و لرد کارناروون شناخته شده است. کشفی که به محبوبیت مصر باستان در دنیای مدرن کمک کرد.

توت عنخ آمون فرعون قدرتمندی نبود و سلطنت او نسبتاً عادی و بدون جنگ بود. با این حال، اشیاء عجیب و غریب یافت شده در مقبره او، از جمله حجاب درخشانی که مومیایی او را پوشانده بود، او را به یکی از شناخته شده ترین چهره های مصر باستان تبدیل می کند. علت مرگ زودهنگام او هنوز پنهان است و موضوع فرضیه ها و اختلافات بسیاری در بین مورخان است.

او فرزند فرعون آخناتون و ملکه نفرتیتی بود و پس از مرگ آسمنخکاره در سن 9 یا 10 سالگی فرعون شد.

سلطنت توت عنخ آمون به دنبال تغییرات شدیدی که توسط پدرش آخناتون ایجاد شد، اعمال اجتماعی سختگیرانه و متعارف مصر را لغو کرد. او پایتخت جدید آخناتون را ترک کرد و پایتخت خود را Amarna در تبس ساخت. توت عنخ آمون نیز دین سنتی چند خدایی را احیا کرد و آتنیسم توحیدی پدرش را جایگزین آن کرد.

کشف مقبره توت عنخ آمون

مقبره توت عنخ آمون در سال 1922 توسط هاوارد کارتر، باستان شناس انگلیسی و لرد کارناروون، اشراف زاده انگلیسی و مصر شناس آماتور، در دره پادشاهان کشف شد. مقبره تقریباً دست نخورده بود. جالب است بدانید که کشف مقبره توت عنخ آمون و جنجال های رسانه ای پس از آن باعث افزایش علاقه جهانیان به مصر باستان و فرهنگ آن شد.

علت مرگ توت عنخ آمون در سنین پایین هنوز مشخص نیست. برخی از مورخان بر این باورند که او ممکن است بر اثر جراحتی که احتمالاً در حین شکار دریافت کرده است، مرده باشد، در حالی که برخی دیگر احتمال می دهند که او به قتل رسیده باشد. مطالعه ای در سال 2010 روی مومیایی توت عنخ آمون نشان داد که او ممکن است به دلیل عوارض ناشی از شکستگی پایی که عفونی شده مرده باشد. با این حال، نتایج این مطالعه توسط کارشناسان دیگر مورد مناقشه قرار گرفته است.

مقبره توت عنخ آمون حاوی اشیاء زیادی از جمله ماسک طلایی مرگ، جواهرات، مجسمه ها و اسلحه است. نقاب طلایی مرگ یکی از معروف ترین اشیای مصر باستان است که اکنون در موزه مصر در قاهره نگهداری می شود.

در مقبره توت عنخ آمون چه بود؟

اتاق دفن توت عنخ آمون حاوی اشیاء مختلفی از جمله موارد زیر بود:

فرعون مومیایی شده: جسد مومیایی شده توت عنخ آمون در مجموعه ای از تابوت های ساخته شده قرار داده شد که درونی ترین آنها از طلای جامد ساخته شده بود.

نقاب طلایی مرگ: سر فرعون با نقاب طلایی مرگ پوشانده شده بود، با نگین‌های تزئین شده و طلسم‌هایی از کتاب مردگان نوشته شده بود.

جواهرات: مقبره توت عنخ آمون حاوی جواهرات زیادی از جمله انگشتر، دستبند، گردنبند و آویزهای ساخته شده از طلا و سنگ های قیمتی بود.

مجسمه ها: مقبره شامل چندین مجسمه فرعون و خدایان دیگر است که از طلا، برنز و مواد دیگر ساخته شده اند.

سلاح ها: مقبره توتانخ آمون حاوی سلاح های زیادی از جمله کمان، تیر و خنجر و همچنین زره و سایر تجهیزات نظامی است.

اثاثیه: مقبره شامل طیف وسیعی از اثاثیه از جمله صندلی، تخت و میز ساخته شده از چوب، طلا و موارد دیگر است.

غذا و سایر لوازم: این مقبره حاوی اقلامی است که برای رفع نیازهای فرعون در زندگی پس از مرگ (اعتقاد عجیب مصریان باستان) از جمله غذا، نوشیدنی و سایر لوازم در نظر گرفته شده است.

اشیاء مذهبی: این مقبره حاوی چندین طلسم و اشیاء دیگر با اهمیت مذهبی یا جادویی بود، از جمله یک سوسک که اعتقاد بر این بود که از فرعون در زندگی پس از مرگ محافظت می کند.

ارزش مقبره توتان آنخ آمون

تخمین ارزش اقلام موجود در مقبره توت عنخ آمون دشوار است زیرا آنها بیش از 3000 سال پیش ساخته شده اند و ارزش آنها در آن زمان بسیار متفاوت بوده است. با این حال، مشخص است که این مقبره دارای اقلام با ارزش و مجلل از جمله جواهرات طلا، سنگ های قیمتی، مجسمه ها و سایر وسایل قبر است. تنها ماسک مرگ طلایی که مومیایی فرعون را پوشانده بود، امروز میلیون ها دلار ارزش دارد. ارزش کل اقلام موجود در مقبره با استانداردهای مدرن کاملاً قابل توجه است.

اما کارشناسان ICSID معتقدند ارزش مقبره ممکن است محدود باشد. آنها مدعی هستند که تابوت تمام طلای توت عنخ آمون با 110 کیلوگرم طلا ساخته شده است که ارزش آن بیش از 1700000 دلار است که معادل 69700000000 تومان است. نقاب مرگ با توجه به اهمیت باستانی خود حدود دو میلیون دلار معادل 82 میلیارد تومان ارزش گذاری شده است. همچنین ارزش ارابه ها، تاج و تخت و جواهرات دو میلیون دلار برآورد شده است.

البته به نظر می رسد در این محاسبات کارشناسان ICSID ارزش طلای استفاده شده در انبار را ملاک قرار داده و هزینه های انجام شده در آن دوره را محاسبه کرده اند. این در حالی است که کارشناسان این حوزه معتقدند ارزش گنج از مقبره توت عنخ آمون به دلیل منحصر به فرد بودن آن به چند صد میلیون دلار می رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا