عمومی

بیمار، معاند و حقوق بگیران مخالف سد چم شیر

نمی دانم مخاطب شما فرد خاصی است یا همه مخالفان را خطاب قرار داده اید. در رزومه شما دیدم که دکترای حقوق هم دارید. کسی که با الفبای حقوق آشناست مشکلات حقوقی این نوع کلمات را بهتر از من که زیست شناس هستم می داند. اگر فرد خاصی را می شناسید که یکی از این سه ویژگی را دارد: مریض، پست و مزدبگیر مخالف سد چم شیر یا ترکیبی از اینها، لطفاً مشخص کنید. که به شما گفت اگر قرار است کسی در این مورد صحبت کند، وزارت نیرو بگوید با کدام منطق حقوقی و علمی می خوانند مشکل دارند!

جناب استاندار مخالفان سد چم شیر زیادند. جامعه محیط زیست کشور و هزاران کارشناس مخالف تصرف این سد مشکل دار هستند. تاکنون 23 هزار و 189 نفر از مسئولان خواستار توقف آبگیری این سد شده اند. سه انجمن علمی مهم کشور و 20 کارشناس سرشناس طی نامه ای با نام و امضای خود به مسئولان اعلام کردند که باید از وقوع این فاجعه جلوگیری کرد. کمیته اصل 90 مجلس مخالف تخلیه پروژه تا رفع ابهامات پروژه است. سازمان حفاظت محیط زیست اعم از رئیس سازمان و معاون سازمان دلایل علمی خود را به طور شفاف به ریاست جمهوری و وزارت نیرو اعلام کرده اند. آیا همه مریض و مریض و مریض می شوند؟ آیا همه دروغ می گویند؟

آقای فرماندار، چیزی که هرگز نمی توان به آن دروغ گفت شوری آب، چشمه های نمک، رخنمون های نمکی و مصالح سازند میلیون ها سال از زمان ایجاد آن در یک منطقه می گذرد. ادعاهای شما فشار سیاسی برای برداشت آب از یک سد مبهم است که منجر به بحران آب و آلودگی در کشور شده است. به عنوان استاد دانشگاه تهران که با توجه به تعهدات اخلاقی و حرفه ای خود و بر اساس تحقیقات و گزارش های شرکت های مشاور و موسسات رسمی به همراه سازمان حفاظت محیط زیست و جامعه علمی، من بر اساس اصل 50 قانون اساسی متعهد می شوم منابع زیستی این سرزمین شناخته شده را رصد کنم.

اگر دلیلی برای مخالفت با حذف سد چم شیر وجود دارد، این اظهارات لازم است کاملا غیرعلمی، تهمت و برجسته سازی استفاده از آب سد چم شیر برای صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها کافی. اگر سوابق پروژه را مطالعه کنید، می بینید که طبق گزارش ارزیابی، قرار بوده این سد برای آب آشامیدنی و کشاورزی برای استفاده. به نظر می رسد با انتشار نتایج بررسی ها که در اکثر آنها کیفیت آب مورد تردید است، با تغییر هدف اولیه از شرب به صنعتی، هزینه هزاران میلیاردی از بودجه های کشور توجیه می شود.

استاندار محترم: ایران خسارت کافی از تخریب رودخانه ها برای ایجاد صنایع آلاینده دیده است. خشک شدن زاینده رود نتیجه ذوب مبارک فولاد و آهن است. و به قیمت نابودی بهترین شهر توریستی ایران تمام می شود. ایران یک سرزمین واحد است. از این رو به دلیل استقرار صنایع در یک منطقه، محیط آبخیزداری چند استان از بین رفته است با شور شدن زمین های کشاورزی و گسترش گرد و غبار سلامت بخش مهمی از کشور ما آسیب دیده است و مشکلات مهاجرتی و تهدیدات امنیتی برای کشور به وجود می آید.

استان زیبای کهکیلویه بخشی از ایران عزیز است و با وجود رودخانه زهره و مناظر زیبا حتی در سازند گچساران نیز ظرفیت های گردشگری فراوانی وجود دارد که اگر تنها بخشی از هزینه ساخت سد چم شیر صرف آن می شد. درآمد پایدار و سالمی را برای مردم مهربان فراهم می کرد.

در هر صورت امیدوارم با عذرخواهی از سخنان غیرحرفه ای خود به حفظ این سرزمین همانطور که جناب آقای دکتر سلایگه فرمودند کمک کنید. “از تکرار ما می توانیم دوم را دریافت کنیم جلوگیری شود

مدرس دانشگاه و فعال محیط زیست*

4747

دکمه بازگشت به بالا