حوادث و رویدادها

مدارس «پولی» می‌شود؟ – مجله زنده خبری

انتشار اخباری درخصوص توسعه مدارس هیات امنایی از سوی سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سبب برداشت شائبه‌ «پولی» شدن مدارس و زیر سوال رفتن آموزش رایگان شد، شائبه‌ای که به گفته مسئولان درست نیست و توسعه این مدارس با هدف «مشارکت چندوجهی» در دستورکار قرار دارد. بسته امروز اخبار اجتماعی به موضوعات مختلف از جمله این موضوع پرداخته است.

به گزارش مجله زنده خبری، اخیرا انتقاداتی به وزارت آموزش و پرورش در خصوص توسعه مدارس هیئت امنایی مبنی بر زیر سوال رفتن آموزش رایگان و «پولی» شدن مدارس مطرح شده بود. شائبه‌هایی که احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با رد آنها گفته است «طی چند روز اخیر که صحبت از توسعه مدارس هیئت امنایی به میان آمده، اغلب از من سوال می‌کنند که چرا می‌خواهید مدارس را پولی کنید؟. یک بخشی از آموزش و پرورش یعنی مدارس غیردولتی پولی است و فواید و گاهی اوقات نقصان هایی هم دارد البته در آنجا هم صرفا نگاه مالی نیست، اما در مدارس هیئت امنایی مشارکت چندوجهی مدنظر است.»

به گفته وی، این موضوع در سند دولت به آموزش و پرورش تکلیف شده است.  

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش همچنین در خصوص کمک مالی خانواده‌ها به مدارس در راستنای هیات امنایی شدن آنها، تاکید کرده است: اینگونه نیست و این ناشی از نگاه‌ها و رویکردهای غلط سال‌های گذشته است. در این دولت چنین رویکردی نداریم. در سند دولت به مردمی سازی حکمرانی در آموزش و پرورش اشاره شده و ۲۲ محور  دارد که دو محور مربوط به این حوزه است.

تغییر در شاخص‌های آلودگی هوا؛ اصرار آموزش و پرورش و انکار وزارت بهداشت

وزیر آموزش و پرورش بار دیگر امروز اعلام کرد که برای تغییر در شاخص‌های آلودگی هوا و عدم تعطیلی مدارس به هنگام آلودگی هوا اصرار دارد. یوسف نوری درباره اظهارات اخیر خود مبنی بر درخواست تجدید نظر در تغییر شاخص‌های در نظر گرفته شده آلودگی هوا برای تعطیلی مدارس اعلام کرد: در دنیا تا وقتی شاخص آلودگی کمتر از ۲۰۰ باشد، تعطیلی مدارس نداریم و من روز گذشته هم شاخص‌ها را رصد کردم که هنوز به ۲۰۰ نرسیده بودیم. این موضِع خود را ان شاءالله در هیئت دولت هم مطرح خواهم کرد؛ همانگونه که مقاله مطالعه انجام شده را به دکتر عین‌اللهی تقدیم کردم.

وی معتقد است: در دنیا در موقعیت آلودگی هوای بنفش مقطع متوسطه را هم اصلا تعطیل نمی‌کنند و در دوره ابتدایی برخی جاها مدارس را تعطیل می‌کنند. کشورهایی نظیر مکزیک، فرانسه و … با گذر شاخص آلودگی از ۳۰۰ به بعد تعطیل می‌کنند.

این اظهارات در حالی است که دکتر عباس شاهسونی رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه درست نیست که صرفا با تغییر شاخص آلودگی هوا، صورت مسئله را پاک کنیم، درباره اظهارات اخیر وزیر آموزش و پرورش تصریح کرده است: ما باید اقدام جدی برای کاهش مواجهه و کاهش غلظت آلاینده‌های هوا داشته باشیم. ای کاش وزیر محترم آموزش و پرورش پیشنهاد می‌دادند که اقداماتی نظیر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، بهبود کیفیت سوخت و بهبود کیفیت خودروهای تولید داخلی و… برای کاهش غلظت آلاینده‌های هوا صورت گیرد. ما هم در وزارت بهداشت تعطیلی مدارس را راهکار اصلی نمی‌دانیم، اما چاره دیگری جز این نداریم که با این کار مواجهه کودکان با آلودگی هوا را کاهش دهیم.  

به گفته وی، بعضی روزها در تهران غلظت ذرات معلق PM۲.۵ بیش از ۱۰ برابر راهنمای سازمان جهانی بهداشت می‌شود که این یعنی غلظت ذرات معلق به حدی زیاد است که برای سلامتی مردم و به‌ویژه گروه‌های حساس خطرناک است.  

تداوم آلودگی هوای شهرهای صنعتی

بنابر اعلام مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تا اواخر هفته در شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا ادامه خواهد داشت. همچنین از روز شنبه (۸ بهمن) با ورود سامانه بارشی از شمال غرب کشور در برخی نواحی شمال غرب و ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی بارش پراکنده برف دور از انتظار نیست.  

بعه گفته کارشناسان آلودگی هوا، تغییر استانداردها برای کاهش آلودگی هوا اقدام جالبی نخواهد بود و ما باید تمام تلاش خود را صرف کاهش انتشار آلودگی کنیم تا کیفیت هوا مطلوب شود. با تغییر استانداردها منابع انتشار ثابت و متحرک آلودگی کم نمی‌شوند و نتیجه‌ای نخواهیم گرفت.

یوسف رشیدی، کارشناس آلودگی هوا در گفت و گو با مجله زنده خبری در واکنش به صحبت وزیر کشور مبنی بر ارائه طرح پیشنهادی در دولت از سوی سازمان محیط زیست برای تغییر در استانداردهای شاخص آلودگی هوا اظهار کرده است: موافقت یا مخالفت ما به این طرح آورده‌ای نداشته و تاثیری بر روند کار ندارد اما در هر صورت تغییر استانداردهای شاخص آلودگی هوا نوعی پاک کردن صورت مسئله به جای انجام اقدامات لازم بر کاهش انتشار آلودگی هوا است.

بودجه حذف شده معلولان برمی‌گردد؟

لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در حالی چندی پیش از سوی دولت به مجلس تقدیم شد که اظهارات فعالان معلولان حکایت از حذف ردیف بودجه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان دارد، این درحالیست که رییس جمهور در هفته گرامیداشت معلولان گفته بود: «همه دولتمردان باید اجرای کامل قوانین مصوب حمایت از افراد دارای معلولیت را وظیفه خود بدانند، اگر جایی تعارضی میان قوانین مختلف وجود دارد باید سریع برطرف شود اما اجرای قانون نباید متوقف بماند».

علیرضا انجلاسی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی چندی پیش در این باره به مجله زنده خبری توضیح داده و گفته بود: از آنجایی که در لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس ارقام به صورت کلی آماده است و با توجه به آن که بودجه سازمان از ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۱۶ هزار و۶۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آتی رسیده، بنابراین می‌توان گفت که اعتبار قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت حذف نشده و در سر جمع اعتبارات سال ۱۴۰۱ لحاظ و لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ پیش‌بینی شده است.

این درحالیست که علی‌همت محمودنژاد، سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های معولان جسمی و حرکتی، این اقدام را نقض قانون حقوق افراد دارای معلولیت می‌داند و می‌گوید: ممکن است این امر مخاطراتی را برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به همراه داشته باشد.

ادامه گزارش را اینجا بخوانید.

هنوز به پساکووید نرسیده‌ایم/شرایط فعلی کرونا در کشور آرام است

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت اکنون وضعیت نسبتا آرامی از نظر کووید داریم اما هنوز به پساکووید نرسیده‌ایم. دکتر حسین فرشیدی گفته است: متاسفانه مدیریت جهانی کووید به خوبی اتفاق نیفتاد و همه کشورها از یک دستورالعمل اطاعت نکردند و اقدامات متفاوتی انجام شد. بر همین اساس هم روزانه از هر گوشه جهان، سویه‌های مختلف کووید انتشار می‌یابد و هنوز زنگ خطر کووید۱۹ برای ما وجود دارد.

رشد ۵۶ درصدی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران

شهردار تهران امروز از رشد ۵۶ درصدی بودجه سال آینده شهرداری تهران خبر داد. علیرضا زاکانی در یکصد و بیست و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در جریان تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران در صحن شورا، گفته است: امسال بودجه را سه سقفی بستیم. سقف اول مکلف به تحقق، سقف دوم مجوز از شورا و در سقف سوم هر چه بتوانیم مشارکت جذب خواهیم کرد. رقم ۷۸ هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان با ۵۶ درصد رشد نسبت به سال قبل در سقف اول بودجه تنظیم شده است. این در شرایطی است که ما در سال جاری با وجود هجمه به زیرساخت‌ها و بروز اغتشاشات اخیر به ما آسیب زدند که البته نتوانستند جلوی رشد ما را بگیرند.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

اخطار آخر به مالکان ساختمان‌های بحرانی تهران/ حکم قضایی برای عدم ایمن‌سازی

به گفته مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، اخطار آخر به مالکان ساختمان‌های نا ایمن و بحرانی پایتخت اعلام شده است و در صورت عدم توجه به این اخطارها با مالکان برخورد قضایی خواهد شد.

قدرت‌الله محمدی درنشست توجیهی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با مالکین ساختمان‌های ناایمن پایتخت با اشاره به اهمیت ایمنی ساختمان‌های مهم و اماکن پرتجمع در تهران گفته است: در حال حاضر ۱۱۹ ساختمان پرخطر یا به عبارتی بحرانی در تهران داریم. همانطور که می‌دانید با توجه به پیگیری های جدی و ویژه در خصوص ایمن سازی ساختمان‌های ناایمن تهران طی شش ماه گذشته که با تلاش ها و همکاری دیگر بخش‌ها در مدیریت شهری تهران و دادستان تهران انجام شده، خوشبختانه ۱۰ ساختمان از فهرست ۱۲۹ ساختمان ناایمن و بحرانی تهران ایمن سازی اولیه شده و از فهرست ساختمان‌های بحرانی خارج شدند.

وی با بیان اینکه به زودی تعداد بیشتری از ساختمان های مذکور از شرایط بحرانی خارج خواهد شد، افزوده است: جلسه امروز نیز به همین دلیل برگزار شده و در واقع این آخرین جلسه توجیهی و اخطار به مالکان ساختمان‌های نا ایمن است و اگر چنانچه در مهلت مقرر نسبت به ایمن سازی ساختمان‌های خود اقدام نکنند، برای تک تک ساختمان ها حکم قضایی صادر خواهد شد.

برخی اخبار پر بازدید ۲۴ ساعت گذشته در سرویس اجتماعی مجله زنده خبری:

کشف ۲۱ هزار جلد کتاب با محتوای «خلیج عربی» در جنوب تهران

شیب آرامِ صعودِ کرونا / چرخش سویه‌های قدیم و جدید کووید در کشور

سالانه ۴۶ میلیون‌تومان صرفه‌جویی اقتصادی با جایگزینی هر دستگاه موتورسیکلت برقی

بازداشت ۱۲۴ شرور در پایتخت/ کشف ۱۶۰ هزار داروی قاچاق و غیرمجاز

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا