بین المللی

مقام حزب‌الله: اسرائیل دیگر توان حمله به نوار غزه را ندارد

یک عضو شورای مرکزی جنبش حزب‌الله لبنان دوشنبه شب گفت: اسرائیل دیگر قادر نیست به نوار غزه حمله کند.

به گزارش مجله زنده خبری، «حسن البغدادی» عضو شورای مرکزی جنبش حزب‌الله لبنان در سخنانی در مراسم چهل و سومین سالگرد شهادت سید محمد باقر صدر در شهرک انصار بر انسجام همه جبهه‌های دفاع از مقدسات اسلامی و مسائل مسلمانان تاکید کرد و افزود: مسجدالأقصی و آرمان ملت فلسطین تنها مختص فلسطینی‌ها نیست.

وی گفت: آنچه که دیروز درخصوص تعدی توجیه‌ناپذیر صهیونیست‌های بزدل علیه نمازگران بی‌دفاع انجام دادند، احساسات مسلمانان و جوامع بشری را صرف نظر از اعتقادات‌شان جریحه‌دار کرد.

البغدادی در باره شرایط داخلی لبنان نیز تصریح کرد : مردم از مقاماتی که فقط به فکر خودشان هستند و ثبات کشور و درد مردم برای آنها هیچ اهمیتی ندارد؛ نفرت دارند.

وی ادامه داد: آنچه برای این مسؤولان مهم است، تنها رضایت آمریکا و انجام برنامه‌های کینه توزانه و پر از نفرت آنهاست.

البغدادی در پایان تنها راه‌ برون رفت بحران لبنان را بازگشت به گفت‌وگوی جدی در داخل کشور و در نظر گرفتن مصلحت این کشور و خارج شدن از بحران معیشتی لبنانی‌ها دانست.

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان نیز بعد از ظهر دوشنبه تاکید کرد که صهیونیست‌ها با ادامه تجاوزات روزافزون خود علیه ملت فلسطین به سمت شکست پیش می‌روند و در مقابل فلسطینی‌ها نیز به راز پیروزی پی برده‌اند.

مناطق شمالی فلسطین اشغالی و شهرک‌های صهیونیست نشین طی روزهای اخیر شاهد حملات موشکی چند جانبه از خاک سوریه، لبنان و نوار غزه و همچنین عملیات‌های ضد صهیونیستی در پاسخ به تجاوزات صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی بوده است.

تا پیش از این صهیونیست‌ها فقط در جنوب سرزمین‌های اشغالی و در منطقه غزه با فلسطینی‌ها درگیر بودند ولی هم اکنون کرانه باختری در شرق فلسطین به دلیل مسلح شدن جوانان آن به کمینگاهی برای صهیونیست‌ها تبدیل شده و خواب راحت را از چشمان آنها گرفته است.

از سوی دیگر، هزاران تن از ساکنان سرزمین‌های اشغالی دوشنبه شب پس از سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم راهی خیابان‌ها شدند و به آن اعتراض کردند. بندر «حیفاء» نیز صحنه تظاهرات اعتراضی شهرک نشینان علیه سخنان بنیامین نتانیاهو بوده است.

این سخنان با واکنش منفی مقامات و سیاستمداران صهیونیست همراه بود و بسیاری از آنها اعلام کردند که این سخنان ثابت می‌کند که نتانیاهو لیاقت نخست وزیری ندارد.

نتانیاهو دوشنبه شب در سخنانی اظهار کرد که «به دنبال جنگی گسترده نیستیم و به هر شیوه‌ای در تلاش برای ممانعت از وقوع آن هستیم، اما در صورت وقوع چنین جنگی، همه قدرت خود را بکار خواهیم گرفت.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین به موضوع «اصلاحات قضایی» به عنوان یکی دیگر از موضوعات مورد اختلاف میان راست‌گراها و چپ‌گراها اشاره کرد و افزود: «به اختیارات واضحی برای انجام اصلاحات قضایی دست یافتیم». باید در مورد اصلاحات قضایی و موضوع امتناع از خدمت به اجماع برسیم.

نتانیاهو در ادامه حماس را به تلاش برای ایجاد زیرساخت‌ها در جنوب لبنان متهم کرد و تصریح کرد: «اجازه ایجاد زیرساخت‌های حماس در جنوب لبنان را نخواهیم داد.

وی که از سال‌ها پیش به اتهام فساد، رشوه و خیانت در امانت تحت محاکمه قضایی قرار دارد، بنا دارد با طرح موسوم به «اصلاح نظامی قضایی» که اپوزیسون از آن به عنوان «کودتای قضایی» یاد می‌کند، از محاکمه فرار کند و به دنبال این طرح، سرزمین‌های اشغالی شاهد تظاهرات هفتگی است.

در طرح کابینه نتانیاهو موسوم به اصلاح قانون قضایی، از اختیارات دستگاه قضایی این رژیم کاسته و در مقابل قدرت و جایگاه قوه مجریه و مقننه در این رژیم تقویت خواهد شد.

در این طرح از اختیارات مشاور قضایی کابینه رژیم صهیونیستی و همچنین اختیارات مشاوران قضایی دیگر وزارتخانه‌های این رژیم گرفته خواهد شد و وزیر این امکان را خواهد داشت هر مشاور قضایی را که بخواهد در دفتر خود برکنار یا منصوب کند.

این لایحه پیشتر در جلسه کنست در قرائت اول با ۶۳ رأی موافق و ۴۷ رأی مخالف به تصویب رسید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا