بین المللی

ادعای واشنگتن درباره بی‌اطلاعی شی از حضور بالون چینی بر فراز آمریکا

“هنگامی که در فوریه ۲۰۲۳ یک بالون جاسوسی چینی بر فراز ایالات متحده حرکت کرد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا پی بردند که رئیس جمهور شی جینپینگ از این تغییر مسیر خبر نداشته و از دست ژنرال‌های ارشد ارتش خشمگین شده است.”

به گزارش مجله زنده خبری، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشته است: آژانس‌های جاسوسی (آمریکا) تلاش کردند تا بفهمند که شی جینپینگ چه می‌دانست و چه اقداماتی را در قبال این بالون انجام داد که ابتدا قرار بود تنها از فراز پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در گوام و هاوایی بگذرد.

این روزنامه آمریکایی مدعی شده است: شی مخالف عملیات مخاطره آمیز جاسوسی علیه ایالات متحده نبود، اما آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که ارتش آزادیبخش خلق چین، شی را تا زمانی که بالون بر فراز ایالات متحده بود، در بی خبری نگه داشته بودند. مقامات آمریکایی درباره چگونگی جمع آوری این اطلاعات توسط آژانس‌های جاسوسی صحبت نمی‌کنند اما در جزئیات گزارش شده در اینجا برای اولین بار، آنها متوجه شدند که وقتی شی از مسیر حرکت بالون مطلع شد و متوجه شد که مذاکرات برنامه ریزی شده با آنتونی بلینکن به خاطر این مساله کنسل شده، ژنرال‌های مرتبط را با تنزل درجه جریمه کرد.

افشای حضور این بالون چینی بر فراز ایالات متحده همچنین باعث نگرانی شی شد، چون به این باور رسید که این رویداد نشان دهنده تضعیف قدرت و کنترلش بر عملیات ارتش چین است.

به نوشته این روزنامه درحالیکه تنش بین آمریکا و چین رو به افزایش است، این عملیات مخفیانه یادآور توازنی در روابط بین‌المللی است که به مویی بند است. این رویداد اهمیت ارتباط موثر و شفاف سازی بین سران جهانی و پرسنل نظامی آنها را نشان می‌دهد.

با وجود تلاش‌های آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا برای فهمیدن تمایلات دقیق این بالون جاسوسی، بسیاری سوالات هنوز بی پاسخ مانده است. دولت پکن هنوز بیانیه‌ای رسمی درباره این رویداد یا واکنش شی منتشر نکرده است. درحالیکه جهان با نفس حبس شده در سینه نظاره‌گر است، عواقب این عملیات مخفی شاید پیامدهای بیشتری برای روابط بین چین و آمریکا داشته باشد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا