اقتصادی

قرارداد ۲۷ ساله ایتالیایی‌ها برای خرید گاز از قطر

شرکت اِنی ایتالیا یک قرارداد ۲۷ ساله برای خرید گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) با شرکت «قطر انرژی» امضا کرد.

به گزارش مجله زنده خبری، این سومین قرارداد انرژی است که شرکت «قطر انرژی» پس از قرارداد با توتال انرژی فرانسه و شل، امضا می‌کند.

از سال ۲۰۲۶، جوینت ونچر شرکت «قطر انرژی» و شرکت اِنی، سالانه حداکثر ۱.۵ میلیون تن ال‌ان‌جی به پایانه وارداتی شناور در پیومبینوی ایتالیا تحویل خواهد داد.

همزمان با آماده شدن اروپا برای دومین زمستان بدون واردات گاز روسیه، شرکت‌های انرژی بزرگ اروپایی، بعضی از طولانی‌مدت‌ترین و بزرگترین قراردادهای خرید ال‌ان‌جی را منعقد می‌کنند. پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین که بازارهای انرژی را ملتهب کرد، کشورهای اروپایی، امنیت تامین انرژی را نسبت به اهداف انرژی سبز در اولویت قرار دادند و در نتیجه، قراردادهای بلندمدت خرید ال‌ان‌جی از قطر، جذاب‌تر شده اند.

قطر که با آمریکا و استرالیا بر سر جایگاه بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان رقابت دارد، ده‌ها میلیارد دلار برای افزایش تولید به میزان ۶۴ درصد تا سال ۲۰۲۷، سرمایه‌گذاری کرده و به دنبال یافتن مشتری است. شرکت‌های توتال انرژی و شل هم در پروژه توسعه گازی قطر، سرمایه گذاری کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، این قراردادها، پرسش‌هایی را درباره اهداف اقلیمی اروپا برانگیخته‌اند زیرا اتحادیه اروپا صفر کردن آلایندگی‌ها تا سال ۲۰۵۰ و حذف استفاده از سوخت‌های فسیلی را هدف گذاری کرده است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا