اقتصادی

ایمن‌ترین و مرگبارترین منابع انرژی جهان کدامند؟

سوخت‌های فسیلی شامل زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی در بیش از ۶۰ درصد از تولید انرژی جهان سهیم هستند و بزرگترین منتشرکنندگان گاز گلخانه‌ای به شمار می‌روند اما منابع انرژی روی دیگری هم دارند.

به گزارش مجله زنده خبری، بحثهای اخیر درباره تغییرات اقلیمی، آلایندگی و سلامت، منابع انرژی جهان را در کانون توجه قرار داده است. تا سال ۲۰۲۱، حدود ۹۰ درصد از انتشار دی اکسید کربن جهانی ناشی از سوخت‌های فسیلی بود. اما تولید انرژی فقط به آلایندگی کربن منتهی نمی‌شود و می‌تواند عامل سوانح و آلایندگی هوا باشد که خسارت جانی قابل توجهی دارند.

سوخت‌های فسیلی بالاترین آلایندگی را دارند

همه منابع انرژی امروزی، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند. با این حال سه منبع بزرگ انتشار گاز گلخانه‌ای، همگی سوخت فسیلی هستند.

زغال‌سنگ معادل ۸۲۰ تولید دی اکسید کربن به ازای هر گیگاوات ساعت منتشر می‌کند. نفت با فاصله نه چندان زیادی، ۷۲۰ تن دی اکسید کربن و گاز طبیعی، ۴۹۰ تن دی اکسید کربن به ازای هر گیگاوات ساعت منتشر می‌کند. این سه منبع، در بیش از ۶۰ درصد از تولید انرژی جهان سهم دارند.

پیامدهای مرگبار

تولید انرژی در مقیاس گسترده می‌تواند جنبه دیگری مانند آلودگی هوا یا سوانحی داشته باشد که جان انسانها را می‌گیرند.

طبق آمار موجود، آلودگی هوا و سوانح معدنکاری و مصرف زغال‌سنگ، حدود ۲۵ مرگ به ازای هر تراوات ساعت به حساب می‌آید که تقریبا معادل مصرف سالانه حدود ۱۵۰ هزار شهروند اتحادیه اروپا است. نفت مسئول سالانه ۱۸ مرگ و گاز طبیعی، سه مرگ است.

در این بین، برقی آبی که پراستفاده ترین منبع انرژی تجدیدپذیر جهان است، عامل سالانه یک مرگ در هر ۱۵۰ هزار نفر است.  ایمن‌ترین منابع انرژی تاکنون، بادی، خورشیدی و انرژی هسته‌ای با کمتر از ۰.۱ مرگ سالانه به ازای هر تراوات ساعت بوده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با وجود باورهای متداول، انرژی هسته‌ای به دلیل حجم بالای برقی که تولید می‌کند و میزان اندک مرگ‌های مربوط، یکی از ایمن‌ترین منابع انرژی جهان است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا