عمومی

جهان غرب بیدار شده است

حوادث غزه باعث شد دنیا متوجه شود که غربی‌ها بسیار با یکدیگر متحد هستند و هیچ عدالتی در جهان برقرار نیست، چراکه نزدیک ۲۰ هزار نفر انسان بی‌گناه ظرف ۵۰ روز کشته شدند درحالی که ۴۰درصد آنان هم کودکانی هستند که هیچ نقشی در این مسائل نداشته‌اند، بنابراین همه غرب با یکدیگرمتحد بودند هم اروپا که مدعی حقوق بشر است و هم آمریکا.

به گزارش مجله زنده خبری، عبدالرضا فرجی راد در یادداشتی با عنوان «جهان غرب متوجه ظلم به فلسطین شده است» در روزنامه جام جم نوشت:

ازسوی دیگر غربی‌ها برای ادامه حملات اسرائیل از این رژیم حمایت کردند و این بی‌عدالتی بیش از گذشته نمود پیدا کرده است، لذا کشورهایی که مستقل از سیاست غالب جهانی هستند و رهبری هم به آن اشاره کردند که کوبا نیز یکی از این کشورهاست، می‌توانند موثر باشند.

کشوری مانند کوبا نه به غرب وابستگی دارد که حتی غرب هم با این کشور دشمن است وآن را تحریم کرده و نه به شرق به آن صورت وابسته است، لذا طبیعی است کسانی که از این بی‌عدالتی در رنج هستند، اقداماتی انجام ‌دهند. 

در واقع کشورهای جهان که از استقلال نسبی برخوردارند، می‌خواهند با یکدیگر همکاری کنند هرچند برای این کار باید مقداری منافع مادی را هم رها کرد، چراکه در جهان همه چیز بر مدار منافع مادی می‌چرخد. البته کشورهایی در بلوک شرق حضور دارند که قدرتمند بوده و اقتصاد قوی دارند اما آنها هم متاسفانه در این قضایا نقش قابل توجهی نداشتند با این‌که با غرب ضدیت دارند اما حرکت مثبتی نکردند.

در حال حاضر مردم دنیا بهتر از دولتمردان خود به‌ویژه در غرب متوجه بی‌عدالتی و ظلمی که به فلسطین می‌شود، شده‌اند بنابراین امیدواریم حرکتی برای همگرایی کشورهای مستقل انجام شود تا کمی از فشارها کاسته شود.البته باید توجه داشت غرب بدون توجه به حقوق بشری که همیشه مدعی‌اش بود به کمک اسرائیل آمد. این مسأله باعث شد اسرائیل حس کند پشتیبانی قوی جهانی دارد و این پشتیبانی به او اجازه می‌دهد هم غزه را ویران کند و هم چشم بسته انسان‌ها را بکشد و هم با هدفی غزه را با خاک یکسان کند به طوری که دیگر اهالی غزه نتوانند آنجا زندگی کنند.

آمریکا و بایدن با صراحت تاکید می‌کنند غزه باید به کرانه غربی وصل شود و حکومت خودگردان آنجا را بگرداند و جوزف بورل روی این موضوع مانور می دهد و فرانسه روی این مسأله تاکید می‌کند و کل اروپا چنین موضوعی را مطرح کرده و تایید می‌کنند و حتی اتحادیه عرب هم همین خواسته را دارد ولی می‌بینیم اسرائیل همچنان حرف خود را می‌زند. اسرائیل تصمیم خود را گرفته و می‌خواهد بر آن اساس کار را پیش ببرد. جامعه جهانی این خطر را احساس کرده، زیرا ویرانی‌ها و کشتار بیشتری در جریان است.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا