فرهنگ و هنر

حمایت از طرح‌های پژوهشی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

حمایت از طرح‌های پژوهشی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

سرپرست دفتر مطالعات و پژوهش‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد که از طرح‌های پژوهشی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت حمایت می‌شود.

به گزارش مجله زنده خبری،حجت‌الاسلام و المسلمین حامد قوام در یادداشتی نوشت: انقلاب اسلامی ایران تحولی شگرف را در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جهان رقم زد و با تغییر موازنه قدرت، جهان دو قطبی را به جهان سه قطبی تبدیل کرد. این انقلاب رسالت خود را امتداد رسالت انبیاء و اولیاء الهی در بسط توحید و عدالت در زمین و تحقق کرامت و سعادت انسان‌ها قرار داد و با تمسک به ولایت پیامبر اکرم و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) و با اقتدا به قیام سیدالشهدا(ع) بر ضد ظلم و فساد طاغوت،‌ مسیر خویش را برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی برای حکومت جهانی ولی عصر می‌پیماید.
برای ساختن جامعه و رسیدن به تمدن نوین اسلامی نیاز به دانش است. بدون دانش نمی‌توان در مسیر صحیح حرکت کرد و به توسعه و پیشرفت رسید. پژوهش نیز حرکت در مرزهای دانش و گسترش دادن دانش است. به وسیله پژوهش نیازها و مشکلات جامعه در عرصه‌های مختلف شناسایی می‌شوند و برای پاسخ به آن‌ها راهکارهایی ایجاد می شود. حتی می توان به وسیله مطالعات آینده پژوهی نیازهایی را که در آینده به وجود می‌آیند ، مورد بررسی و شناسایی قرار داد  و آمادگی‌های لازم را برای پاسخ به آن‌ها کسب کرد. یکی دیگر از لوازم رسیدن به تمدن نوین اسلامی تربیت نیروهایی است که بتوانند این تحول عظیم را رقم بزنند و با برخورداری از دانش کافی و بینش لازم برای تحقق  تمدن اسلامی و رسیدن به  مدینه فاضله تلاش نمایند. 
بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان یک نهاد انقلابی و ارزشی، نقش مهمی در حکمرانی جمهوری اسلامی دارد و از سرمایه اجتماعی و ظرفیت بزرگی برای جامعه سازی و تمدن‌سازی برخوردار است. خانواده‌های شهدا و ایثارگران به عنوان سرمایه ای ارزشمند برای ایجاد تحولات مثبت اجتماعی و فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت به عنوان نرم افزار انقلاب اسلامی باید مورد مطالعه و پژوهش قرار گیرند تا نیروهای لازم برای حرکت نظام اسلامی و پیشرفت و موفقیت کشور در عرصه‌های ملی و بین المللی به وجود آید و زمینه‌های لازم برای اصلاح جامعه و ایجاد تمدن اسلامی فراهم شود.
در این راستا «دفتر مطالعات و پژوهش‌های بنیاد» به عنوان یک مرکز راهبردی در مدیریت دانش و پژوهش، تولید علم و  ترویج فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت  با شناسایی نیازهای جامعه ایثارگری  و ارائه راهکار مناسب برای کمک به بدنه کارشناسی و مدیران بنیاد  نقش مهمی را در رضایت مندی خانواده شهدا و یثارگران و رشد و تعالی کشور بر عهده دارد. 
اهم فعالیت‌های دفتر مطالعات و پژوهش‌ها:
– تشکیل شورای پژوهشی بنیاد به عنوان نهاد سیاست‌گذاری
– حمایت از طرح‌های پژوهشی مصوب در حوزه امور خانواده شهدا و ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
– حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های حوزوی و دانشگاهی در عرصه نیازها و مسائل جامعه ایثارگری از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با مراکز علمی
– حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حیطه «فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت» از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با مراکز دانشگاهی و حوزوی
– برگزاری جشنواره ملی پژوهش و تقدیر از پژوهشگران عرصه  ایثار و شهادت و امور خانواده‌های معظم  شهدا و ایثارگران
– تأسیس باشگاه پژوهشگران شاهد و ایثارگر برای ساماندهی به پژوهشگران عرصه ایثار و شهادت و بهره‌برداری از ظرفیت آنها برای پاسخگویی به نیازهای پژوهشی بنیاد
– تولید و نشر کتب در حوزه ایثار و شهادت در جهت پاسخگویی به نیازهای بنیاد و جامعه ایثارگری
– انتشار فصلنامه شاهد اندیشه
– برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی  در موضوعات کاربردی با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج کشور.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا