ورزش و نشاط

داغ ابدی بر سینه‌ی بسکتبال ایران

به گزارش خبرگزاری مجله زنده خبری؛ شب گذشته محمود مشحون رییس سابق فدراسیون بسکتبال و از ملی‌پوشان و پیشکسوتان این رشته ورزشی در سن ٨٢ سالگی درگذشت.

مرحوم مشحون از سال ٨١ تا ٩۶ ریاست فدراسیون بسکتبال را برعهده داشت.

تیم ملی بسکتبال ایران در زمان ریاست وی برای نخستین بار قهرمان آسیا شد و سهمیه بازی‌های المپیک پکن را گرفت. نسل طلایی بسکتبال در دوره ریاست مرحوم محمود مشحون با حضور بازیکنان بزرگی مانند حامد حدادی، صمد نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی و حامد آفاق شکل گرفت.آخرین حضور محمود مشحون در جمع ورزشی‌ها مربوط به دیدار اول آذر جامعه ورزش با مقام معظم رهبری می‌شود؛ او جزو افراد حاضر در آن دیدار بود. فدراسیون بسکتبال دیدارهای هفته پنجم فصل جاری لیگ برتر را با عنوان نکوداشت استاد محمود مشحون برگزار کرد.

مرحوم مشحون پیش از ورود به عرصه مدیریت ورزش، سال‌ها عضو تیم ملی بسکتبال بود. او ریاست فدراسیون هندبال را هم در کارنامه دارد اما بخش پررنگ این کارنامه مربوط به بسکتبال می‌شود. مرحوم مشحون سال ۱۳۵۶ دبیر فدراسیون بسکتبال شد. در سال ۱۳۵۷ رئیس موقت شورای فدراسیون ایران و عضو شورای عالی ورزش آموزشگاه‌های ایران شد.

سال ۱۳۵۸ رئیس انتخابی فدراسیون بسکتبال ایران شد. سپس به هندبال رفت اما سال ۱۳۶۸ مجدد رئیس فدراسیون بسکتبال ایران شد و در همان سال عضو کمیته طرح و برنامه سازمان تربیت بدنی و عضو کمیته شورای برون مرزی و عضو کمیته اجرایی کمیته ملی المپیک شد.

در سال ۱۳۷۲ نایب رئیس کنفدراسیون بسکتبال آسیا و قائم مقام حوزه معاونت فنی و امور اداری فدراسیون‌ها با حفظ سمت فدراسیون بسکتبال شد.

در سال ۱۳۸۱ رئیس منتخب فدراسیون بسکتبال ایران شد و در سال ۱۳۹۶ به دلیل قانون منع فعالیت بازنشستگان از ریاست فدراسیون استعفا کرد.

257 251

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا