حوادث و رویدادها

روز‌های آخر هفته سرد و مه آلود خواهد بود

آفتاب‌‌نیوز :

مجید کوهی ۱۴ آذر گفت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی، از بعدازظهر امروز (سه‌شنبه ۱۴ آذرماه) با توجه به وزش باد مرطوب خزری بر مقدار ابرها در سطح استان افزوده شده و دمای هوا کاهش نسبی خواهد داشت. 

وی اظهار کرد: از ظهر فردا (چهارشنبه ۱۵ آذرماه) با عبور امواج ضعیف از سطح استان، شاهد بارش‌های پراکنده و خفیف در برخی از مناطق به ویژه نوار شرقی و نواحی منتهی به استان گیلان بوده و وزش باد (تند تا نسبتاً شدید) در مناطق شمالی استان انتظار می‌رود.

کوهی تصریح کرد: روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۶ و ۱۷ آذرماه) هوای نسبتاً سرد و مه آلود دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی افزود: روز شنبه هفته آینده با توجه به نفوذ سامانه ناپایدار متوسط در بیشتر مناطق استان بارش باران پیش‌بینی می‌گردد.

این مقام مسئول استان خاطرنشان کرد: طی فصول سرد سال عمده بارش‌های دریافتی استان اردبیل ناشی از سامانه های مدیترانه‌ای است که طی چند هفته گذشته حاکمیت هوای گرم در شمال آفریقا و سپس حرکت این هوای گرم به سمت شرق اروپا باعث شد سامانه‌های جوی که از روی دریای مدیترانه تغذیه رطوبتی شده و پس از آن وارد کشور ایران و استان اردبیل می‌شدند، تضعیف شوند.

کوهی گفت: در بارش‌های فصل سرد سال عمدتاً سامانه‌هایی خیلی مؤثر هستند که در شرق مدیترانه توسعه می‌یابند و در ادامه باعث توسعه جریان‌های سطوح زیرین از سمت دریا، اقیانوس هند و دریای سرخ به‌سمت ایران می‌شوند.

وی عنوان کرد: امسال این اتفاق به‌دلیل هجوم هوای گرم از مناطق شمالی آفریقا به‌سمت اروپای شرقی و خاورمیانه روی نداد، و در نتیجه و به‌خصوص در آبان‌ماه با کم‌بارشی‌های گسترده مواجه شدیم و همچنین از سوی دیگر هسته پرفشار تشکیل شده روی منطقه تبت نسبت به سال قبل تضعیف شده است.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا