استانی

فرار از رسوایی یا نگرانی از آینده رژیم صهیونیستی

فرار از رسوایی یا نگرانی از آینده رژیم صهیونیستی

سفر مقامات آمریکایی به سرزمین‌های اشغالی برگرفته از نگرانی از آینده رژیم صهیونیستی است و هشدار‌هایی که در باب ادامه جنگ داده می‌شود، نشات گرفته از هراس آمریکا نسبت به گسترده‌تر شدن شکست این رژیم است.

 گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ قاسم غفوری، جهان در حالی همچنان معطوف به دفاع مشروع ملت فلسطین در طوفان الاقصی و زنجیره‌ای از جنایات صهیونیست‌ها بویژه علیه زنان و کودکان است که سرزمین‌های اشغالی به محل تردد زنجیره‌ای مقامات آمریکایی مبدل شدهاست.

 هنوز چند روزی از سفر بلینکن وزیر خارجه آمریکا به تل آویو نگذشته که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی و سپس لوید آستین وزیر دفاع بایدن راهی سرزمین‌های اشغالی و دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی شدند.

حال این سؤال مطرح است که چرا آمریکایی‌ها که همچنان سخنی از آتش بس به میان نمی‌آورند چنین رویکردی را در پیش گرفته‌اند؟

نگاهی به وضعیت آمریکا بیانگر چند نکته است. نخست آنکه بایدن رئیس جمهور آمریکا به شدت در برابر افکار عمومی در داخل و خارج امریکا با مشکل مواجه شده است، چنانکه بایدن رسما به این وضعیت بحرانی اذعان می‌کند.

نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که بایدن در شرایطی سخت برای انتخابات آتی مواجه است بویژه اینکه حمایت‌های وی از رژیم صهیونیستی صدای نسل جوان را در آورده‌است.

 ۵۱ درصد نسل جوان در امریکا نابودی این رژیم را مطالبه می‌کنند. این شرایط بایدن را وادار به برخی مواضع کرده است چنانکه بایدن هفته گذشته در جمع حامیان مالی دموکرات در واشنگتن گفت: اسرائیل اگرچه حمایت بیشتر کشور‌های جهان را داراست، اما با بمباران بی‌وقفه این حمایت بی‌دریغ را از دست خواهد داد.

 وی روز پنج‌شنبه هم خاطرنشان کرد: «من نمی‌خواهم اسرائیل دست از تعقیب حماس بردارد، اما باید محتاط‌تر عمل کند و بر نجات جان غیرنظامیان متمرکز شود».

 در همین راستا نیز وزیر خارجه آمریکا نیز در گفتگوی اخیر خود تلفنی با همتای سعودی خود بر تعهد آمریکا به تأسیس کشور مستقل فلسطین تأکید کرده‌است.

 آنتونی بلینکن در گفتگو فیصل بن فرحان آل سعود بر لزوم توجه به نیاز‌های انسانی مردم غزه و جلوگیری از گسترش درگیری‌ها تأکید کرد.

 وی پس از او سالیوان نیز در سفر به سرزمین‌های اشغالی بر لزوم خفیف‌تر شدن حملات رژیم صهیونیستی به غزه و توجه به وضعیت غیر نظامیان تأکید کردند.

 با توجه به این شرایط از ابعاد سفر مقامات آمریکایی به سرزمین‌های اشغالی را نمایش چهره‌ای صلح جو از آمریکا و شخص بایدن نزد افکار عمومی تشکیل می‌دهد.

دوم آنکه رژیم صهیونیستی در حالی همچنان با شدت بسیار به کشتار غیر نظامیان و ویران‌سازی مساجد، مدارس و بیمارستا‌ن‌ها و منازل ادامه می‌دهد اما به اذعان محافل نظامی، سیاسی و رسانه‌ای این رژیم و حتی غربی‌ها عملاً جنگ در مسیر شکست آن‌ها قرار دارد و مقاومت غزه پیروز نهایی این نبرد است.

 با این شرایط سفر مقامات آمریکایی به سرزمین‌های اشغالی برگرفته از نگرانی از آینده این رژیم است و هشدار‌هایی نیز که در باب ادامه جنگ داده می‌شود نه از روی دلسوزی برای فلسطینی‌ها بلکه نشات گرفته از هراس آمریکا از گسترده‌تر شدن شکست این رژیم است.

 آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که گسترش دامنه جنگ به منزله عمیق‌تر شدن شکست رژیم صهیونیستی است لذا بر محدود شدن جنگ به غزه تأکید دارد چنانکه اسکات رایتر، افسر سابق اطلاعات ارتش آمریکا اذعان می‌کند، بزرگترین غافلگیری برای اسرائیل از ناحیه حزب الله خواهد بود و این شکست برای اسرائیل تنها یک شکست نظامی نخواهد بود، بلکه پایان اسرائیل را رقم می‌زند.

سوم آنکه آمریکایی‌ها در حالی که همواره خود را قدرت برتر دریایی معرفی و رزم‌ناو‌هایشان را اقتدار جهانی می‌نامیدند، ناباورانه با اقتداری نوین در عرصه دریایی به نام یمن مواجه شده‌اند.

یمنی‌ها از همان روز‌های ابتدایی طوفان الاقصی اعلام کردند که تا زمانی که توقف حملات رژیم صهیونیستی به غزه ادامه دارد آن‌ها نیز مواضع این رژیم را هدف قرار می‌دهند.

 در کنار حملات موشکی و پهپادی به ایلات، یمنی‌ها دریای سرخ را به عنوان شاهراه بزرگ تجارت جهانی و بویژه منطقه‌ای حساس برای صهیونیست‌ها محور طراحی خود در حمایت از فلسطین قرار دادند.

توقیف، بازگرداندن و هدف قرار دادن کشتی‌هایی که به سمت سرزمین‌های اشغالی ‌می‌روند محور این طراحی بوده است در حالی که نه تنها گلوگاه اقتصادی صهیونیست‌ها بلکه هیمنه دریایی آمریکا را نیز هدف قرار دادند.

این مسأله بخش مهمی از سفر آستین را تشکیل می‌داد، چنانکه وی از محور‌های سفر خود را تشکیل ائتلافی علیه یمن در دریایی سرخ عنوان داشت.

همچنین وزیر دفاع آمریکا بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که ائتلافی متشکل از ۱۰ کشور برای مقابله با عملیات‌های ارتش یمن علیه کشتی‌های صهیونیستی در دریای سرخ ایجاد شده‌است.

 آستین طی بیانیه‌ای گفت که این ائتلاف علاوه بر آمریکا، شامل انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، نروژ، هلند، کانادا، بحرین و سیشل می‌شود.

 این قدرت نمایی ظاهر آمریکا نیز چندان دوام نیاورده چنانکه محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله هشدار داد که اگر آمریکا به یمن حمله کند، از نظر نظامی و اخلاقی شکست خواهد خورد.

 البخیتی با اشاره به اینکه نیرو‌های مسلح یمن، گزینه‌های دردناکی برای پاسخ به هر گونه تجاوز به یمن در اختیار دارند، گفت: ما فقط کشتی‌هایی را هدف قرار می‌دهیم که یا اسرائیلی هستند یا به سمت رژیم صهیونیستی حرکت می‌کنند.

 مواضع آمریکایی‌ها و ناتوانی آن‌ها در حملات یک جانبه علیه یمن نشان می‌دهد که مقاومت در کلان و یمن در دریای سرخ تعیین‌کنندگان روند تحولات است  و آمریکا دیگر آن قدرت ادعایی گذشته در زمین، هوا و دریا نیست.

به هر تقدیر می‌توان گفت که سفر مقامات ارشد آمریکایی به سرزمین‌های اشغالی هر چند که ادامه حمایت گسترده از جنایات این رژیم است اما در نهایت بیانگر هراس آمریکا از شکست رژیم صهیونیستی در برابر حماس، شکست آمریکا در برابر افکار عمومی جهان و نیز رسوایی ناتوانی نیروی دریایی در برابر گروهی کوچک به نام ارتش یمن که تازه از ۸ سال جنگ با ائتلافی از ده‌ها کشور خارج شده، است که با تبلیغات گسترده رسانه‌ای به دنبال فرار از این رسوایی است.

دکمه بازگشت به بالا