فرهنگ و هنر

کشورهای دارای تمدن‌های کهن از ظرفیت خود برای محاکمه جنایتکاران صهیونیست استفاده کنند

وزیر امور خارجه گفت: انتظار می‌رود کشورهای دارای تمدن کهن ضمن محکوم کردن جنایات صهیونیست‌ها در غزه از تمام ظرفیت‌های خود برای توقف این وضعیت و محاکمه جنایتکاران جنگی در یک دادگاه بین‌المللی استفاده نمایند.

به گزارش مجله زنده خبری، هفتمین نشست کشورهای عضو مجمع تمدن های کهن، امروز پنج شنبه ۳۰ آذر با حضور حسین امیرعبداللهیان و به ریاست کشورمان در تهران برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان در سخنان خود در این نشست، با تاکید بر اینکه ابتکار ایجاد مجمع تمدن های کهن اقدامی برای ایجاد جهانی فرهنگی تر و صلح آمیزتر بوده، همکاری بین تمدنی را یک عنصر قدرت نرم کشورهای عضو برشمرد که می توان از آن برای معرفی گفتمانی جدید در عرصه جهانی و کمک به حل معضلات مشترک بشری استفاده کرد.

وزیر امور خارجه یکی از ماموریت های تمدن های کهن را مقابله با گفتمان برتری جویی، استیلا، انحصارگرایی و نژادپرستی برشمرد و تاکید کرد : جهان امروز همچنان از آثار گفتمان سلطه طلبی و خشونت، استفاده ابزاری از اصول و هنجارهای بین المللی و استانداردهای دوگانه رنج می برد.

براساس اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، امیرعبداللهیان در ادامه، وضعیت غم انگیز در غزه را توصیف کرد  و با اشاره به تاریخ بیش از ۷ دهه اشغالگری که یک تاریخ زنده و همچنان در جریان است و جنایات رژیم جعلی اسراییل، سکوت تایید آمیز برخی مدعیان جهان قاعده‌-محور و مدعی حقوق بشر را شدیدا مورد انتقاد قرار داد.

کشورهای دارای تمدن‌های کهن از ظرفیت خود برای محاکمه جنایتکاران صهیونیست استفاده کنند
برگزاری هفتمین نشست کشورهای عضو مجمع تمدن های کهن در تهران

امیرعبداللهیان اقدامات رژیم صهیونیستی در کشتار بیش از ۲۰ هزار نفر از مردم غزه و آواره کردن آنها و اقدامات رژیم اسرائیل در محو آثار فرهنگی و تمدنی اسلامی در قدس شریف و غزه را محکوم کرد و تاکید نمود انتظار می رود کشورهای دارای تمدن کهن ضمن محکوم کردن این جنایات، از تمام ظرفیت های خود برای توقف این وضعیت و محاکمه جنایتکاران جنگی در یک دادگاه بین المللی استفاده نمایند.

وزیر امور خارجه در ادامه، با محکوم کردن توهین به کتب آسمانی و قرآن کریم، تاکید کرد: انتظار می رود دولتهای مسئول با جرم انگاری و پیگرد عاملان این اقدامات، نقش خود را در حفظ تعامل و تفاهم تمدنی، فرهنگی و دینی میان ملتها ایفا کنند.

کشورهای دارای تمدن‌های کهن از ظرفیت خود برای محاکمه جنایتکاران صهیونیست استفاده کنند
برگزاری هفتمین نشست کشورهای عضو مجمع تمدن های کهن در تهران

مجمع تمدن های کهن مرکب از ده کشور جمهوری اسلامی ایران، ارمنستان، ایتالیا، بولیوی، پرو، چین، عراق، مصر، مکزیک و یونان، از سال ۲۰۱۷ تشکیل شده و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۳ ریاست دوره ای و میزبانی این مجمع را بر عهده داشت.

در این نشست، مقامات و نمایندگان ۱۰ کشور عضو مجمع تمدن های کهن حضور داشتند.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا