بین المللی

۱ دی در دنیای علم چه خبر؟

تقویم علم؛

۱ دی در دنیای علم چه خبر؟

در این تقویم مروری خواهیم کرد بر وقایع و رویدادهای مهم تاریخی مرتبط با علم و فناوری.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، تاریخ علم مملو از رویدادهای مهمی است که نوآوری‌ها، کشف‌ها و حتی زادروزها و درگذشت‌های دانشمندان و مخترعان تاثیرگذار جهان را در برمی‌گیرد. در این تقویم علم، وقایع مهم مصادف با امروز ۱ دی برابر با ۲۲ دسامبر را ورق می‌زنیم.

****

انقلاب زمستانی

۲۲ دسامبر میلادی برابر با ۱ دی خورشیدی، انقلاب زمستانی در ساعت ۶:۵۷ رخ می‌دهد یعنی زمانی که خورشید بر مدار رأس‌الجدی است، درحالی‌که همین زمان در نیم‌کره جنوبی آغاز تابستان و لحظه انقلاب تابستانی است. انقلاب زمستانی (در نیم‌کره شمالی) در ستاره‌شناسی لحظه‌ای است که خورشید از دید ناظر زمینی در بیش‌ترین فاصله زاویه‌ای (۲۳.۵ درجه) با صفحه استوا در اوج نزولی قرار دارد و برابر با آغاز زمستان و کوتاه‌ترین روز سال است. پس از انقلاب زمستانی طول روزها بلندتر می‌شود.

 ۱ دی در دنیای علم چه خبر؟

پرواز با بالن به‌سوی خورشیدگرفتگی

۲۲ دسامبر ۱۸۷۰ میلادی برابر با ۱ دی ۱۲۴۲ خورشیدی، ژول سزار ژانسن، اخترشناس فرانسوی که پیشتر هم‌زمان با دانشمند انگلیسی جوزف نورمن لاکیر توانسته بود گاز هلیم را شناسایی کند، برای مطالعه خورشیدگرفتگی با یک بالن پرواز کرد. او بااستفاده از بالن از محاصره پاریس توسط ارتش پروس (آلمان) فرار کرد تا خورشیدگرفتگی را در الجزایر مطالعه کند. او به اوران (یا وهران) الجزایر رسید، اما هوا ابری شد.

 ۱ دی در دنیای علم چه خبر؟

طیف فلش خورشید

۲۲ دسامبر ۱۸۷۰ میلادی برابر با ۱ دی ۱۲۴۹ خورشیدی، چارلز آگوستوس یانگ، اخترشناس آمریکایی، اولین مشاهدات طیف فلش خورشید را طی خورشیدگرفتگی کامل اسپانیا انجام داد. او در مطالعه طیف خورشید پیشگام بود و این طیف را طی عکاسی از برجستگی‌های خورشیدی در نور کامل خورشید آزمایش کرد. یانگ طی خورشیدگرفتی، خطوطی از طیف خورشیدی را دید که همه برای ۱.۵ثانیه روشن می‌شدند و طیف فلش بودند. او همچنین در کار خود ماهیت گازی تاج خورشید را ثابت کرد.

 ۱ دی در دنیای علم چه خبر؟

چراغ‌های درخت کریسمس

۲۲ دسامبر ۱۸۸۲ میلادی برابر با ۱ دی ۱۲۶۱ خورشیدی، ادوارد اچ. جانسون، یکی از همکاران توماس ادیسون اولین رشته چراغ‌های الکتریکی را برای تزیین درخت کریسمس خانه‌اش استفاده کرد. پیش از این، درخت‌های کریسمس با شمع‌های مومی تزئین می‌شدند. شماره دسامبر ۱۹۰۱ ژورنال بانوان خانه، چراغ‌های درخت کریسمس را که برای اولین‌بار شرکت ادیسون جنرال الکتریک در هریسون، نیوجرسی، در رشته‌های نه سوکتی، که هرکدام دارای یک لامپ رشته‌ کربنی ۳۲ ولت با قدرت دو شمع بودند عرضه تجاری کرده بود تبلیغ کرد. چراغ‌های درخت کریسمس به‌سرعت در میان آمریکایی‌های ثروتمند به کار گرفته شد اما شهروندان عادی تا دهه ۱۹۲۰ یا بعد از آن از این چراغ‌ها استفاده نمی‌کردند.

 ۱ دی در دنیای علم چه خبر؟

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا