بین المللی

استفاده ابزاری کی‌یف از دادستان کل سابق اوکراین برای چانه‌زنی با واشنگتن

یک عضو پیشین پارلمان اوکراین فاش کرد که کی‌یف در حال استفاده ابزاری از دادستان کل سابق اوکراین برای چانه‌زنی با واشنگتن است، چراکه رئیس جمهور و وزیرامورخارجه آمریکا به اطلاعاتی که او در اختیار دارد، علاقه‌مند هستند.

به گزارش مجله زنده خبری، آندری دِرکاچ، نماینده جنجالی پیشین اوکراین در یک مصاحبه گفت که دولت کی‌یف از ویکتور شوکین، دادستان کل سابق اوکراین که توسط پیوتر پوروشنکو، رئیس جمهور سابق این کشور و تحت فشار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برکنار شد، به‌عنوان ابزاری برای چانه‌زنی با واشنگتن استفاده می‌کند.

بنابر گزارش شبکه راشا تودی، بایدن در سال ۲۰۱۶، زمانی که او معاون رئیس جمهور در دولت باراک اوباما بود، پوروشنکو را برکنار و تهدید کرد که اگر خواسته‌هایش برآورده نشود، از اعطای وام یک میلیارد دلاری خودداری خواهد کرد. بایدن که اکنون رئیس جمهور ایالات متحده است، آن زمان ادعا کرد که دادستان اوکراین فاسد است و برای اینکه از شر او خلاص شود، مبالغه کرد.

منتقدان بایدن می‌گویند که او از جایگاه خود برای خنثی کردن تحقیقات در مورد شرکت گاز بوریسما استفاده کرده است، شرکتی که پسرش هانتر را با رسوایی در زمان تصدی پدرش به عنوان معاون اوباما در یک سمت هیئت مدیره با درآمد خوب حفظ کرد.

آندری درکاچ این ادعاهای جنجالی خود را در مصاحبه‌ای که در مینسک، پایتخت بلاروس با یک روزنامه نگار ایتالیایی-آمریکایی انجام شده بود، مطرح کرد که روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی ایکس(توئیتر سابق) منتشر شد.

به گفته درکاچ، رئیس جمهور بایدن و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه او و به‌علاوه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و آندری یرماک رئیس دفترش به اطلاعاتی که شوکین در اختیار دارد، علاقه مند هستند.

این عضو سابق پارلمان اوکراین مدعی شد که شوکین در اکتبر گذشته با دو وکیل که با کنگره ایالات متحده کار می‌کردند، به نام‌های جیک گرینبرگ و کلارک ابوریسک تماس داشت. بر اساس مکالمات ضبط شده آنها که توسط سرویس اطلاعاتی اس‌بی‌یو اوکراین صورت گرفته بود، شوکین در آن زمان در مورد اعمال جنایتکارانه واقعی بلینکن و بایدن و در مورد فساد خانواده بایدن به کنگره اطلاعاتی ارائه داده بود.

درکاچ که یک افسر اطلاعاتی با سابقه است، گفت منابعی در اس‌بی‌یو این اطلاعات را در اختیار او گذاشته‌اند.  

او همچنین ادعا کرد که منابعش به او گفته‌اند، مسئله از بین بردن شوکین در خاک اوکراین در حال بررسی است. وی در ادامه از کنگره آمریکا خواست تا از امنیت و خارج شدن این مرد از کشورش اطمینان حاصل کند.

درکاچ کسی است که در سال ۲۰۲۰ آنچه را که ادعا می‌کرد مکالمات ضبط شده بایدن و پوروشنکو در سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ بود، منتشر کرد. او در مصاحبه اخیر خود مدعی شد که در آن زمان به اطمینان دفتر زلنسکی که به دنبال بی اعتبار کردن رئیس جمهور سابق بود، عمل می‌کرده است.

واشنگتن سپس در سال ۲۰۲۲ درکاچ را به‌عنوان مامور روسیه معرفی و او را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا متهم کرد. اوکراین نیز سال گذشته او را به خیانت متهم و همچنین ادعا کرد که برای مسکو کار می‌کند. زلنسکی در ژانویه ۲۰۲۳ تابعیت اوکراینی را از او سلب کرد.

آندری درکاچ در این مصاحبه اتهامات و ادعاهای مطرح شده را رد کرد و گفت که اتهامات اوکراینی علیه او، پس از اینکه کی‌یف نتوانسته او را از راه‌های دیگر خلاص کند، به درخواست مستقیم آنتونی بلینکن مطرح شده است.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا