حوادث و رویدادها

درخت‌هایی که ایستاده می‌میرند!

آفتاب‌‌نیوز :

باغ‌های خاوران که انباشته شده از درخت‌های نخل و مرکبات بود چند سالی است طعمه برخی سودجویان شده که به جان درختان افتاده و تیشه به ریشه آن‌ها می‌زنند.

درختان نخل عمری بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال دارند و تا ۲۰ سالگی به ثمر می‌رسند و چیزی که معمول است درختان نخل را بعد از صد سالگی قطع می‌کنند؛ چرا که بعد از آن میوه هایش به قدری کم می‌شود که نگهداری از این نخل‌های پیر بی فایده است.

آینده طبیعت خاوران همراه این درخت‌ها می‌سوزد

اما چیزی که مبرهن است درختانی که این روز‌ها در خاوران قطع می‌شود، عمری زیر ۱۰۰ سال دارند؛ این موضوع برای فعالان کشاورزی و دوست‌داران محیط زیست نگران کننده است.

دیگر درختانی مانند چنار، گردو و اکالیپتوس که از درختان سردسیری محسوب می‌شوند، اما در خاوران با آب و هوایی گرمسیری رشد می‌کنند که نشان از منحصر به فرد بودن منطقه آب و هوایی این شهر دارد، طعمه برخی سودجویان شده است.

آن نخل ناخلف که تبر شد، ز ما نبود

تنه درختان معمولا برای مصارف مختلف مثل تبدیل به ذغال، سایه بان، ساخت میز و صندلی و سازه‌های چوبی و… به کار گرفته می‌شود.

تکرار این داستان برای خاورانی‌ها تلخ و درد آور است، در گذشته جنگل شدید خاوران انباشته از درختان بادام کوهی و بنه بود که آن گیاهان ارزشمند نیز دچار همین سرنوشت شدند.

گاهی قطع درختان به منظور ساخت و ساز در باغات است که باید طبق قانون و با حداقل قطع صورت گیرد.

کم بودن بازدید‌های گشت اراضی جهاد کشاورزی در این منطقه، خاطر سودجویان را آسوده کرده است. برای پیگیری این موضوع به ریاست جهاد کشاورزی شهرستان خفر مراجعه کردیم، اما پاسخی دریافت نشد.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا