استانی

صالحی: غرب از هر کشوری که پشتیبانی کرد فروریخت/ سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن جبهه مقاومت در غزه داشت

صالحی: غرب از هر کشوری که پشتیبانی کرد فروریخت  سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن جبهه مقاومت در غزه داشت

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی با بیان اینکه هر جا که غرب پشتیبانی کرد همانند تونس و مصر و … فروریخت ولی ایران از سوریه حمایت کرد و سوریه پابرجا شد، گفت: سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن جبهه مقاومت و حتی مقاومت در غزه داشت.

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ علی اکبر صالحی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در نشست «دیپلماسی حاج قاسم»؛ بزرگداشت چهارمین سالروز عروج شهید سردار سلیمانی در دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: منظومه مقاومت در منطقه مورد حمایت ایران است، هیچ شرمندگی و ابایی نداریم که بگوییم حامی مقاومت هستیم. سخن گفتن در مورد انسان‌های بزرگ سهل و ممتنع است و  سردار سلیمانی  مقتدر نماد جمهوری اسلامی است.

صالحی بیان داشت: برای هر چیزی معیاری و مقیاسی وجود دارد، ترازوی انسان‌های بزرگ تجلی خصوصیات انسانی در آن فرد است. انسان‌های بزرگ اهل تعقل و تفکر و تدبیر هستند، گمنامی را از پر نامی بیشتر دوست دارد؛ همه این ویژگی‌ها را به شخصه در شخصیت سردار سلیمانی دیده ام.  

وی خاطرنشان کرد: در دوران وزارت بنده مهم‌ترین پرونده ما بحث هسته‌ای بود و تحولات منطقه نیز کمی به هم ریخته بود؛  در آن دوران با حاج قاسم در ارتباط بودیم و هفته‌ای حداقل یک جلسه داشتیم، در این جلسات همه این برداشت‌ها را از  شخصیت حاج قاسم کردم که اینجا ذکر می‌کنم.

وزیر اسبق امور خارجه ضمن اشاره به اینکه سردار سلیمانی در مقابل دشمن بسیار  مقتدر بود و ترس در نگاه ایشان معنایی نداشت، گفت: یکی از خصلت‌های ایشان که در زمانه فعلی هم با آن درگیر هستیم این بود که در طوفان حوادث با وقار بود؛  شهید سلیمانی متاثر از حوادث نمی‌شد و اهل بصیرت بود.

صالحی یادآور شد: جهان بینی غرب بر اساس منفعت طلبی است در حالی که ما در بستر ارزش این منافع را می‌خواهیم. سردار سلیمانی آرمان گرایی بود که اهداف بلندی را در بستر ارزش‌ها دنبال می‌کرد. یک منظومه مقاومت در منطقه داریم و مورد حمایت جمهوری اسلامی است. ما حامی مقاومت در منطقه هستیم و هیچ ابایی از اعلام این مسئله نداریم.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: سردار با تیز بینی و تیز هوشی متوجه شد که چه عاقبتی سر این منطقه خواهد آمد. اگر سوریه فرو می‌ریخت منطقه در شرایط پر آشوب و غیر قابل پیش بینی قرار می‌گرفت و این را سردار سلیمانی به درستی پیش بینی کرد. در آن زمان پشتیبانی و تدبیر سردار سلیمانی و حمایت مقام معظم رهبری بود که باعث شد از آن آزمون سخت بیرون بیاییم. هر جایی که غرب از آن پشتیبانی کرد فروریخت، ولی جمهوری اسلامی از سوریه و مقاومت عراق حمایت کرد و همه پیروز شدند؛ جمهوری اسلامی توانست راهی که پیش گرفت را با تدبر حل کند و این از بزرگترین دستاورد‌های سردار سلیمانی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: سردار سلیمانی یک بعد نظامی و یک بعد تیزهوشی در مباحث سیاسی داشت و واقعا شخصیت کاریزما داشت که لاجرم مجذوب شخصیت ایشان می‌شدید. سردار سلیمانی در اوج عزت به شهادت رسید.

وی به تحولات اخیر غزه اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن جبهه مقاومت و حتی مقاومت در غزه داشت. بحران غزه قطب نمای وجدان جهانیان شده است و اگر کسی خلاف این جهت باشد از هیچ وجدان انسانی برخوردار نیست.

صالحی خاطرنشان کرد: دولت آمریکا بعد از جنگ غزه نشان داد که شیطان بزرگی است. این سلاخی و کشتار در معرض دیدگان جهان و علنی تا به حال در دنیا شکل نگرفته بود و آمریکا اعلام می‌کند به اسرائیل سلاح می‌دهد و حمایت می‌کند.

وزیر سابق امور خارجه در خصوص سیاست خارجی کشور یادآور شد: سیاست خارجی امتداد سیاست داخلی ما است. سیاست خارجی لاجرم تابع قید‌ها و محدودیت‌ها است، باید درک منطقی از تحولات هم داشته باشیم. ما به دنبال سیاست خارجی مقتدر، قوی و مستقل هستیم و مدیران سیاسی ما باید هم علم و هم هنر سیاست داشته باشند.

وی همچنین در خصوص انتخابات امسال نیز گفت: با توجه به نکات مقام معظم رهبری در مورد انتخابات، همه باید سعی کنیم فرمایشات ایشان را اجرا و محقق  کنیم و نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدید‌ها را بشناسیم. هچنین باید کاری کنیم فرمایشات رهبر انقلاب اجرا شود.

صالحی در پایان این نشست در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص مساله جنگ غزه گفت: هر چقدر مراقبت شود باز هم می‌شود در کشور بزرگی مثل سوریه ورود اطلاعاتی کرد. ایران یک کشور ۲ میلیون متر مکعب وسعت و ۱۵ همسایه دارد و از هر طریقی می‌توانند وارد بشوند و خارج بشوند؛ تمام تلاش مان را باید بکنیم، ولی هر چقدر تلاش کنیم باز هم احتمال وقوع چنین اتفاقاتی وجود دارد سوریه هم همین طور.

وی گفت: آن‌ها می‌خواهند ایران را تحریک کنند تا به هر طریقی وارد بحران موجود شد. ایران از منظومه فکری مقاومت حمایت می‌کند، ولی قرار نیست فیزیکی وارد جنگ‌های مختلف شود. ایران در این قضیه نشان داد که اهل تدبیر و برنامه ریزی است و تسلیم بازی‌های تحریک آمیز آن‌ها نخواهد شد.

وزیر سابق امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص طوفان الاقصی گفت: طوفان الاقصی روند عادی سازی را کند کرد، ولی نشانه‌هایی از روند توقف عادی سازی در رفتار سران کشور‌های عربی مشاهده نمی‌کنم.

دکمه بازگشت به بالا