فرهنگ و هنر

قرآن کریم‌ مایه انسجام و وحدت مسلمین است

وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی در دیدار با نمایندگان قرآنی کشورهای مسلمان با تاکید بر این‌نکته که خوشحالیم که بهانه این اجتماع و نشست حول مسائل قرآن است گفت: قرآن کریم مایه انسجام و وحدت مسلمین و مایه افتخار ما است و ما در تمام دوران زندگی، از آغاز تا پایان تلاشمان این است که در سایه قرآن باشیم.

به گزارش مجله زنده خبری،   محمدمهدی اسماعیلی با بیان این موضوع که همه‌ نیازهای بشری در قرآن کریم مورد توجه قرارگرفته است اظهار کرد: در نشست‌هایی که حول مسائل قرآنی در کشورمان برگزار می‌شود، توجهمان به این نکته است که بتوانیم در پناه قرآن وحدت و انسجام میان‌ ملل مسلمان را تقویت کنیم.

وزیر فرهنگ درباره نهضت اسلامی امام راحل گفت: نهصت اسلامی امام راحل که بیش از ۶۰ سال است که آغاز شده، با الهام از آیات الهی بوده و تا امروز هم مسیر انقلاب در این راستا روبه جلو حرکت کرده است.

وی با تاکید بر این نکته که امروز در پیشانی حرکت نهضت اسلامی رهبر انقلاب حضرت‌آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارد افزود: ایشان معلم، مفسر و قاری قرآن هستند و یکی از قرآن پژوهان برجسته در حوزه تجوید و مفاهیم قرآنی هستند وهمه کتاب‌های ایشان حول محور قرآن کریم است.

اسماعیلی تصریح کرد: ما در اولین روز ماه مبارک‌ رمضان با محفل قرآنی که در محضر  رهبر انقلاب تشکیل می‌شود این ماه مبارک را آغاز می‌کنیم و ایشان در آن جلسات تلاوت قاریان برجسته را استماع می‌کنند و نکات سالانه خود را در تبلیغ و ترویج قرآن ارائه می‌کنند.

وزیر فرهنگ با تاکید بر اینکه جامعه ایرانی با برکت نور و قرآن و رهبری آیت‌الله خامنه‌ای با قدرت به مسیر روبه پیشرفت خود ادامه می‌دهد افزود: در بعضی از دوره‌ها که فشار دشمن زیاد می‌شود و تلاش می‌کنند جمهوری اسلامی را مورد آزار قرار دهند و از مواضع خودش برگردانند ایشان با استناد به آیات قرآنی با دنیا صحبت می‌کنند.

وی ادامه داد: در یکی از این موارد که فشارها شدت گرفته بود ایشان قصه نوح، نیل و لشکر فرعون را مثال زدند.

اسماعیلی با بیان این نکته که در حوزه‌های مختلف با نگاه به قرآن مسیر مقاومت را انتخاب کردیم و به نصرت الهی اعتقاد کامل داریم افزود: در واقعه دردناک غزه که در حال جریان است یکی از مبشرات این تمسک مردان و زنان فلسطینی به قرآن است و این برای همه ما امیدبخش است.

دیپلماسی قرآنی راهبرد مورد تاکید رئیس جمهور است

قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: امروز یکی از راهبردها و استراتژی‌های اصلی که آیت الله رئیسی و وزیر فرهنگ درخواست اجرایی شدن آن را داشتند، پی‌گیری موضوع دیپلماسی قرآنی است.

علیرضا معاف افزود: در این همایش بین المللی ابعاد و اضلاع نظریه «دیپلماسی قرآنی» و «قرآن محور همگرایی و همدلی امت اسلام» به بحث‌های علمی و نظری گذاشته شد و انشاالله این همایش مقدمه‌ای بر بخش بین‌الملل نمایشگاه بین‌الملل قرآن کریم باشد تا در نمایشگاه خدمت اساتید، هنرمندان، خوشنویسان و مفسران قرآنی جهان اسلام باشیم.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا