حوادث و رویدادها

ورود توده هوای بارشی و سرد به گیلان/ کاهش پنج تا ۱۰ درجه‌ای دمای هوای استان

آفتاب‌‌نیوز :

محمد دادرس، آسمان گیلان را صاف تا قسمتی ابری دانست و اظهار کرد: کمینه و بیشینه دمای هوای استان بین ۴ و ۲۲ درجه سلسیوس در نوسان است.

وی نقشه های هواشناسی را نشان دهنده استقرار جوی غالبا پایدار و فعالیت تناوبی جریانات جنوبی تا عصر و شب جمعه در منطقه دانست و افزود: طی این مدت آسمانی صاف تا نیمه ابری، وزش باد گرم شدید در ارتفاعات و دامنه ها به ویژه طی بعد از ظهر و شب جمعه و مه آلودن شدن هوا در نواحی ساحلی و جلگه ای پیش بینی می شود؛ همچنین احتمال آسیب به سازه های موقتی و سست و سقوط اجسام از ارتفاع و شکستن درختان و آتش سوزی در جنگل ها و مراتع و… وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه از اواخر وقت جمعه با ورود تدریجی توده هوای بارشی و سرد به منطقه و شمالی شدن جریانات، شرایط برای ابرناکی و مه آلود شدن هوا فراهم می شود، تصریح کرد: کاهش دما و وزش باد شمالی شدید و بارندگی رگباری و رعد و برق و تگرگ از دیگر پدیده های مورد انتظار است.

دادرس از کاهش پنج تا ۱۰ درجه ای متوسط دمای هوای استان خبر داد و خاطرنشان کرد: احتمال بارش برف در ارتفاعات وجود دارد.

وی از احتمال آبگرفتگی منطقه ای و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها و جاری شدن سیلاب موقتی و لغزش و رانش و صاعقه نیز خبر داد و بیان کرد: بیشینه ارتفاع موج در سواحل گیلان طی شنبه بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی گیلان یادآور شد: از اواخر وقت شنبه با خروج سامانه بارشی، شاهد کاهش ابر و پدیده یخبندان در ارتفاعات خواهیم بود؛ همچنین از یکشنبه با شکل گیری مجدد جریانات جنوبی، روند افزایش دما و وزش باد جنوبی تا اواسط هفته آینده پیش بینی می شود.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا