اقتصادی

کسری بودجه ۵۹ میلیارد دلاری ترکیه

داده‌های رسمی نشان داد ترکیه در سال ۲۰۲۳ کسری بودجه ۵۹ میلیارد دلاری ثبت کرده است.

به گزارش مجله زنده خبری به نقل از بیزنس، بودجه دولت مرکزی ترکیه در سال ۲۰۲۳ کسری ۱.۳۷ تریلیون لیر (۵۹ میلیارد دلار) داشته است و داده‌های وزارت خزانه‌داری و دارایی نشان می‌دهد که این رقم از کسری ۱۴۲.۷ میلیارد لیره (۸.۶ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۲ بدتر شده است.

درآمدهای بودجه به ۵.۲ تریلیون لیر (۲۲۳.۵ میلیارد دلار) رسید و هزینه‌ها در سال گذشته ۶.۶ تریلیون لیر (۲۸۲.۵ میلیارد دلار) بود.

مخارج بدون بهره به ۵.۹ تریلیون لیر (۲۵۳.۶ میلیارد دلار) رسید، در حالی که پرداخت‌های بهره در ۶۷۴.۶ میلیارد لیر (۲۸.۹ میلیارد دلار) قرار گرفت. تراز بودجه، بدون احتساب سود پرداختی، ۷۰۰.۴ میلیارد لیره (۳۰ میلیارد دلار) کسری داشت و درآمدهای مالیاتی به ۴.۵ تریلیون لیر (۱۹۳.۱ میلیارد دلار) رسید.

در ماه دسامبر ۲۰۲۳، تراز بودجه به دنبال مازاد ۷۵.۶ میلیارد لیره (۲.۶ میلیارد دلار) در ماه نوامبر، ۸۴۲.۵ میلیارد لیره (۲۸.۹ میلیارد دلار) کسری ثبت کرد. درآمدهای بودجه در ماه دسامبر به ۴۴۹.۹ میلیارد لیره (۱۸.۹ میلیارد دلار) رسید، در حالی که هزینه‌ها ۱.۴ تریلیون لیر (۴۷.۸ میلیارد دلار) بود.

یک دلار آمریکا در ماه دسامبر ۲۰۲۳ به‌طور متوسط ۲۹.۱۰۱۲ لیر معامله شد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا