فرهنگ و هنر

«گردش مینا»؛ نمایشگاهی مردمی با هدف اعتلای صنایع دستی

مجله زنده خبری/اصفهان سومین نمایشگاه تخصصی دوسالانه «گردش مینا» در سه عنوان «شاهنامه»، «زیورآلات» و «خلاقیت» در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برپا شده و هنرمندانی را از شهرهای مختلف کشورمان به خود جذب کرده‌ است.

معصومه صابری، نقاش و خوشنویس، در گفت‌وگو با مجله زنده خبری و دربارۀ عنوان تازه‌ترین نمایشگاه خود گفت: علت انتخاب عنوان آن که «گردش مینا» است، به دو موضوع برمی‌گردد، یکی همان تغییراتی است که هنر مینا در درازنای تاریخ و در گذر زمان یافته و رو به رشد و بهبودی رفته است. مقصود دیگر نیز از انتخاب نام گردش مینا نیز همان گردش روزگاران محسوب می‌شود.

او سپس با اشاره به برپایی این نمایشگاه ادامه داد: مهم‌ترین هدفی که ما از برگزاری نمایشگاه «گردش مینا» داشتیم، ارتقای میناکاری و تبدیل‌کردن آن از یک صنایع دستی معمولی به یک فعالیت هنری و حرفه‌ای‌تر است.

«گردش مینا»؛ نمایشگاهی مردمی با هدف اعتلای صنایع دستی

وی با بیان اینکه نمایشگاه «گردش مینا» به‌طورکلی دارای سه محور اصلی است که در سه عنوان «شاهنامه» و «زیورآلات» و «خلاقیت» تعریف می‌شوند، یادآور شد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان نقش اصلی را در برپایی نمایشگاه «گردش مینا» داشته است؛ با این وجود شهرداری و نهادهای وابسته به آن نیز در این برپایی تأثیراتی داشتند.

صابری توضیح داد: در این نمایشگاه حدود ۵۰ هنرمند حضور یافتند و شمار آثار ارائه‌شده نیز به ۸۰ مورد می‌رسد. این هنرمندان از نقاط مختلف کشورمان از جمله اصفهان و شهرضا، دو استان تهران و مازندران و همچنین شهر کرج شرکت کرده‌اند.

«گردش مینا»؛ نمایشگاهی مردمی با هدف اعتلای صنایع دستی

مدیر انجمن «مینانگاران نقش جهان» به پیشینۀ این نمایشگاه تخصصی نیز اشاره و بیان کرد: این نخستین دوره از نمایشگاه «گردش مینا» نیست. ما از سال ۱۳۹۶ شمسی تاکنون چند بار این نمایشگاه را اجرا کرده‌ایم. دقیق‌تر آنکه این سومین گالری «گردش مینا» به شمار می‌آید و از ۱۳۹۶ شمسی هر ۲ سال یک بار جشنواره «گردش مینا» در اصفهان برپا شده و هنرمندانی را از شهرهای مختلف به خود جذب کرده‌ است.

این هنرمند شهرمان در پایان صحبت‌های خود تأکید کرد: انجمن «مینانگاران نقش جهان» کاملاً انجمنی مردمی است. ما از هیچ نهاد و سازمانی حمایت مالی دریافت نمی‌کنیم. تنها امکاناتی که در اختیار ما می‌گذارند، همین مکان برگزاری است. تمام هزینه‌ها، سختی‌های برپایی و ادارۀ نمایشگاه در این سالیان بر عهدۀ خود ما و هنرمندان بوده است؛ درحالی‌که ما انتظار حمایت داریم. البته همین که مانع سر راهمان ایجاد نکنند و باعث توقف این‌چنین جشنواره‌هایی نشوند، تا هنرمندان بتوانند دست به فعالیت هنری بزنند، برای ما کفایت می‌کند.

«گردش مینا»؛ نمایشگاهی مردمی با هدف اعتلای صنایع دستی

صابری تصریح کرد: آنچه بیش از همه در این مسیر به ما انگیزه می‌دهد، تلاش خود هنرمندان و حمایت و شور مردم است. قابل‌ذکر است که هنردوستان در صورت تمایل می‌توانند آثار نمایش‌داده‌شده در نمایشگاه «گردش مینا» را از خالقان آن‌ها خریداری کنند. البته زمان تحویل اثر به خریدار، پس از اختتامیۀ نمایشگاه خواهدبود.

گفتنی است، انجمن میناکاران نقش جهان اولین انجمن تخصصی صنایع دستی است که از سال ۱۳۹۶ و با هدف صیانت از مینای اصیل و رشد و ترویج این هنر فعالیت می‌کند، و امسال سومین نمایشگاه دوسالانه با عنوان گردش مینا را با سه موضوع شاهنامه، خلاقیت، و زیورآلات و با حضور هنرمندانی از سراسر کشور برگزار کرده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از سومین نمایشگاه دوسالانۀ «گردش مینا» می‌توانند تا فقط تا ساعت ۱۸ امروز شنبه (۳۰ دی‌ماه) به گالری کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان مراجعه کنند.

«گردش مینا»؛ نمایشگاهی مردمی با هدف اعتلای صنایع دستی

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا