حوادث و رویدادها

۲۸ استان دچار کم بارشی هستند

آفتاب‌‌نیوز :

عیسی بزرگ‌زاده امروز در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و انرژی‌های تجدیدپذیر در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه درباره مشکلات کم بارشی جلسات سطح بالایی با مدیران ارشد کشور نیز برگزار شده و اطلاع‌رسانی خوبی در این خصوص صورت گرفته است، اظهار کرد: معاون اول رئیس جمهور نیز تأکید لازم را به سازمان برنامه و بودجه انجام داده است تا تامین مالی این طرح‌ها به موقع انجام شود و امیدواریم با کاری که در بخش مدیریت تامین و مدیریت مصرف انجام می‌شود، بتوانیم از مشکلات کم بارشی عبور کنیم.

وی با بیان اینکه در حالی که بر اساس آمار بلندمدت توقع بر این بود که تاکنون متوسط بارش کشور حدود 100 میلیمتر باشد، اظهار کرد: متاسفانه حدود ۵۵ میلیمتر بارش صورت گرفته و این بدان معناست که در سال آبی جاری از نظر حجم بارش، کشور ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت ۵۵ ساله عقب است و حتی در مقایسه با گذشته، حدود ۴۰ کاهش بارندگی صورت گرفته است.

سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه استان‌های فارس، هرمزگان، بوشهر، قم، خراسان رضوی، مرکزی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد، چهارمحال و بختیاری، زنجان، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، سمنان، تهران، لرستان، البرز، همدان و خوزستان جزو استان‌هایی هستند که بارش‌های کمتری دریافت کرده‌اند؛ گفت: حدود ۳۶ تا ۷۶ درصد نسبت به بلندمدت عقب هستند.

بزرگ‌زاده با تاکید بر اینکه تاکنون باید حدود ۴۰ درصد از سهمیه‌ بارش سالانه خود را از ابتدای سال آبی دریافت می‌کرد اما تنها حدود ۲۲ درصد دریافت کرده است، گفت: حجم مخازن سدهای تهران در حال حاضر حدود ۲۶۵ میلیون مترمعکب است که در مقایسه با سال گذشته پنج درصد وضعیت بهتری دارد ولی درصد پرشدگی سدها حدود ۱۴ درصد است.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه وضعیت سامانه‌ سه سد شرق تهران یعنی لار، لتیان و ماملو نسبت به سال قبل افت داشته است، گفت: سدهای طالقان و امیرکبیر کرج وضعیت مناسب‌تری دارد.

وی با بیان اینکه سامانه آبرسانی غرب تهران از دو سد طالقان و کرج آب می‌گیرد و سامانه‌ شرق تهران از سه سد شرق تهران و ما مجبور هستیم که انعطاف پذیری‌های لازم را بین سامانه‌های شرق و غرب تهران برای مدیریت تهران به کار گیریم، گفت: برای اینکه از پیامدهای منفی کم بارشی به ویژه در تهران عبور کنیم، لازم است شهروندان تهرانی حدود ۱۵ درصد در مدیریت مصرف آب مشارکت کنند.

به گفته سخنگوی صنعت آب کشور  تاکنون جیره‌بندی و سهمیه‌بندی آب در دستور کار نیست.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا