اقتصادی

سهم کمتر از یک درصدی ایران از اقتصاد خلاق

دبیر ستاد فناوری‌های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: سهم ایران در اقتصاد خلاق زیر یک درصد و کمتر از ۴ میلیارد دلار است. در افق کوتاه مدت سهم اقتصاد خلاق ما باید به سه درصد برسد. اکنون سهم دنیا از اقتصاد صنایع خلاق ۱۰ درصد است. ما برای رسیدن به این نقطه فاصله زیادی با دنیا داریم.

به گزارش ایسناد، مسعود حسنلو امروز در آیین افتتاحیه نخستین دوره رویداد مانوین در پارک فناوری پردیس همزمان با نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴، گفت: ما برنامه‌های متنوعی را در این ستاد دنبال می‌کنیم. یکی از این برنامه‌ها، مانوین است. آغاز رویداد مانوین یک جریانی است که توجه بیشتری به صنایع خلاق و فناوری‌های نرم داشته باشیم.

وی افزود: راهکار حل مسائل کشور در گروی توجه به این مساله است. هرچقدر به این جریان در اکوسیستم توجه بیشتری داشته باشیم، باعث رشد کشور می‌شود.

وی اظهار کرد: صنایع خلاق در اقتصاد جهانی سهم بسزایی دارد که معادل قیمت نفت در دنیاست.

حسنلو یادآورشد: این اقتصاد در کشورمان زیر یک درصد و کمتر از ۴ میلیارد دلار است. در افق کوتاه مدت سهم اقتصاد خلاق ما باید به سه درصد برسد. اکنون سهم دنیا از اقتصاد صنایع خلاق ۱۰ درصد است. ما برای رسیدن‌ به این نقطه فاصله زیادی با دنیا داریم.

وی یادآور شد: دومین مساله، تقدیر و تشکر از پیشکسوتان و اساتیدی است که باعث شدند اکنون در این نقطه قرار بگیریم. اکنون در میانه این راه قرار گرفته‌ایم. اکنون برخی از  مسائل اجتماعی کشور در حوزه سخت با همت دانش‌بنیان‌ها رفع شده است، در این حوزه نیز نیاز به رفع مسائل اجتماعی داریم. تنها راه حل مسائل اجتماعی در گروی توسعه صنایع خلاق یا ابزارهای صنایع خلاق است. امروز با امضای توافقنامه میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان با منطقه آزاد قشم امیدواریم گامی در توسعه صنایع خلاق، نوآوری و فناوری داشته باشیم.

 انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا