عمومی

قدمگاه جمهور؛ ابراهیم در ساری پلاک شهادت گرفت – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان‌ها: از پنجشنبه بارانی تا یکشنبه بارانی که تو را به آسمان رساند به حساب دقیقه‌ها و ثانیه‌های همه ساعت‌های جهان فقط دو روز و نصفی گذشت و خبر شهادت تو در صدر خبرها نشست؛ و تو شهید شدی؛ «شهید جمهور»!

بگذار قصه را جور دیگری روایت کنم؛ از آن روزی که تو آمدی در قامت یک شهید؛ ایستاده در بارانِ غروب پنجشنبه؛ ۲۷ اردیبهشت ماه؛ و به استقبال تو آمدند کبوتران حرم از کربلای «خان‌طومان» در اردیبهشت مقاومتی که این روزها در فضای شهرمان جاری است.

باران به وقت ساعت قرار فضای شهدایی مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران را لبریز از ترنم نگاه عاشقانه پدران و مادران؛ و همسران و فرزندان شهدای مدافع حرم «خان‌طومان» کرد و زیباترین قاب‌ها را به تصویر کشید؛ ذوق از چشمان عاشقان می‌بارید؛ لحظه‌های ماندگار آمدن تو لحظه‌های پر از شور و شعف بود؛ پر از حس خوب بارانی! پر از عطر شهدایی؛ که اینجا خانه شهداست؛ و تو خوب می‌دانستی که هشت شهید گمنام عملیات والفجر شش هم چشم انتظار آمدنت هستند.

پلاکی که پلاک شهادت شد

و ما ثانیه به ثانیه آمدنت و حضورت را در این مکان بهشتی قدر دانستیم؛ برائت پلاک آماده کردیم به نام خودت «سید ابراهیم رئیسی»؛ و آن پلاک امروز پلاک شهادتت شد که تو انتخاب شهدا بودی برای این مأموریت بزرگ! و تو برات شهادت را از شهدای گمنام مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران گرفتی و آسمانی شدی در غربی‌ترین نقطه ایران!

 قدمگاه جمهور؛ ابراهیم در ساری پلاک شهادت گرفت

قصه، قصه آمدن و رفتنت نبود؛ قصه، قصه یک مأموریت بزرگ بود که در اردیبهشت مقاومت به نام تو رقم خورد؛ آمدی! در هیبت شهدایی که برای لحظه لحظه نفس کشیدن‌مان در این حرم جان دادند؛ که حرم عشق جمهوری اسلامی ایران سربلند و سرافراز بماند؛ آمدی تا نویدبخش اتفاقی مبارک باشی! و برکات از نفس‌های تو جاری شد در این نقطه بهشتی.

در آخرین سفر به مازندران، ویژه بر شهید و شهادت تاکید داشت و ورود و بدرقه اش با حضور خانواده‌های شهیدان و دورهمی با آنان در معراج شهدای گمنام در ساری، پایان گلستانی را برایش رقم زد. هنوز حرف‌هایش در بازدید از موزه دفاع مقدس مازندران که به قدمگاه شهید جمهور تبدیل شده است، در گوشم می پیچد.

رئیس دیروز و شهید امروز جمهور در حاشیه دیدار با خانواده معظم شهدا از پارک موزه دفاع مقدس ساری که در آن مناطق عملیاتی و یادمان‌های دفاع مقدس بازسازی و به معرض دید عموم گذاشته شده است، بازدید کرد و بر مزار هشت شهید گمنام آرمیده در پارک موزه دفاع مقدس ساری نیز حاضر شد و ضمن قرائت فاتحه به مقام والای این شهیدان ادای احترام کرد.

مکان‌هایی مانند پارک موزه دفاع مقدس ساری می‌تواند به عنوان یکی از مراکز گردشگری استان برای بازدید عموم مردم با هر نوع سلیقه‌ای تبدیل شود

وی در این دیدار با تاکید بر ضرورت معرفی و شناساندن هر چه بیشتر فرهنگ دفاع مقدس به ویژه در میان نسل جوان، ایجاد پارک موزه دفاع مقدس در شهر ساری را از جمله اقدامات قابل تقدیر در جهت به تصویر کشیدن رشادت‌ها و پایمردی شهدا عنوان کرد و افزود: از آنجا که فرهنگ شهادت جزو لاینفک فرهنگ مردم استان مازندران است، مکان‌هایی مانند پارک موزه دفاع مقدس ساری می‌تواند به عنوان یکی از مراکز گردشگری استان برای بازدید عموم مردم با هر نوع سلیقه‌ای تبدیل شود.

سرهنگ محمد حسن سلامی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه علاوه بر درخواست تخصیص اعتبار از سوی دولت محترم ارزشی و خدمتگزار از برخی دستگاه‌های ملی نیز انتظار مساعدت و مشارکت در اقدامات ارزشمند را داریم، به نیازهای این مرکز فرهنگی اشاره کرد و گفت: مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران تنها موزه دفاع مقدس کشور است که بنا دارد در قالب سه تانک فارم نقش وزارت نفت در دفاع مقدس را تبیین کند که انتظار داریم مورد استقبال وزارت نفت قرار گیرد.

وی همچنین احداث پل شهدای غواص را در مرکز فرهنگی دفاع مقدس که در انتظار مشارکت و مساعدت وزارت راه و شهرسازی است از دیگر مطالبات اعلام کرد و عنوان کرد: تهاتر زمین‌های اشخاص و معارضان مجموعه با زمینی که بنیاد مستضعفان در کنار همین مجموعه دارد مورد انتظار است.

دانشگاه دریایی امام خمینی نوشهر که مهد آموزش افسران حماسه آفرین ناوگروه ۸۶ و حماسه سازان دریا است، نیز مزین به قدمگاه رئیس جمهور شد و آیت الله رئیسی در پایان سفر دو روزه از این دانشگاه و سامانه شبیه ساز پل فرماندهی کشتی بازدید کرده بود و عکسش با افسران دریایی، برای همیشه تاریخ، قاب می‌شود.

این سامانه که توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی طراحی و بومی‌سازی شده است، یک شبیه‌ساز جامع و کامل ناوبری و پل فرماندهی کشتی است که شامل یک پل اصلی با پردازش تصویر ۲۷۰ درجه و شش پل فرعی با پردازش تصویر ۱۸۰ درجه است.

کنترل کشتی با استفاده از ابزار کنترل و هدایت، استفاده از رادار آرپا، تماشای محیط پیرامون شناور در خط افق و استفاده از سیستم موقعیت‌یابی راداری فرماندهی عملیات شناور و عملیات مورینگ از جمله اقدامات فراگیری است که این سامانه می‌تواند انجام دهد.

 قدمگاه جمهور؛ ابراهیم در ساری پلاک شهادت گرفت

همچنین برنامه‌ریزی و انجام یک سناریو با تعیین موقعیت، حفظ و نگهداری ناوبری امن، پاسخ به اضطرار و شرایط بحرانی، پاسخ به سیگنال‌های منتشر شده در دریا، راهبری و مانور شناور، برنامه‌ریزی سفر و هدایت و ناوبری، تعیین موقعیت و دقت در تنظیم موقعیت، تعیین موقعیت و ایجاد خطا در قطب نما، هماهنگی عملیات جستجو و نجات، ایجاد تدابیر و دستورالعمل‌های دیدبانی یا نگهبانی، حفظ ناوبری امن از طریق استفاده و مانور و هدایت کشتی در هر شرایط از دیگر ویژگی‌ها و توانمندی‌های این سامانه است.

از آسمان مازندران تا آسمان تبریز راهی نیست برای آسمانی شدن و تو پرواز را خوب بلدی، تو پرواز را از کبوتران حرم آموختی! حالا در یکشنبه بارانی خبرها عطر شهادت را در شهر نه که در جهان مخابره می‌کند؛ خبر، خبر شهادت توست و حواس یک جهان پرت می‌شود سمت اولین روایت و تبریز سکوی پرواز تو می‌شود، اما بی شک تو برات پرواز را در آن شب بارانی و در جوار هشت شهید گمنام در ساری گرفتی.

حالا قصه، قصه توست که تمام نمی‌شود؛ و تو یک بار دیگر زنده شدی در قامت یک «شهید»! قصه، قصه شهادت توست؛ از جنس شهادتی که تو را در آستانه سوم خرداد سالروز «فتح خرمشهر» در آغوش کشید در بارانی‌ترین نقطه حرم عشق؛ جمهوری اسلامی ایران! و تو در باران آمدی که در باران به دیدار خدا بروی به وقت شهادت!

دکمه بازگشت به بالا