هشدار وزیر خارجه اردن درباره انفجار اوضاع در کرانه باختری

وزیر خارجه اردن ضمن هشدار نسبت به انفجار اوضاع در کرانه باختری، تاکید کرد جهان باید فورا جنگ غزه را متوقف کند.

به گزارش مجله زنده خبری، «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن روز چهارشنبه گفت گفت وضعیت کرانه باختری رو به وخامت است و «اقدامات غیرقانونی اسرائیل در این منطقه همچنان ادامه دارد. وضعیت کرانه باختری در آستانه انفجار است و اگر این اتفاق بیفتد این نزاع به سمت مرحله‌ای خطرناک‌تر پیش می‌رود».

طبق گزارش الجزیره، الصفدی گفت: تصمیمات اسرائیل برای ایجاد کانون‌های شهرک‌سازی جدید نشان می‌دهد که اسرائیل همچنان اقدامات غیرقانونی خود را ادامه داده و فرصت‌های صلح را از بین می‌برد. اقداماتی که امروز اسرائیل اعلام کرده، موجب بحرانی‌تر شدن وضعیت فلسطین می‌شود.

وی همچنین از اقدام نروژ، ایرلند و اسپانیا درباره به رسمیت شناختن کشور فلسطین استقبال کرد.

وزیر خارجه اردن همچنین تاکید کرد ورود غیرقانونی «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی اسرائیل به مسجد الاقصی یک اقدام تحریک‌آمیز است.

وی تاکید کرد: جهان باید فورا جنگ غزه را متوقف کند.

به دنبال به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی ایرلند، اسپانیا و نروژ «بتسلئیل اسموتریچ» وزیر دارایی رژیم صهیونیستی در اقدامی تلافی‌جویانه بر لزوم ایجاد شهرک‌های جدید در کرانه باختری تاکید کرد.

وی همچنین گفت: من به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفتم که تا اطلاع ثانوی قصد تحویل درآمدهای مالیاتی به تشکیلات خودگردان فلسطین را ندارم.

وی همچنین از لغو مجوزهای مسئولان ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و اعمال تحریم‌های مالی بر آنها خبر داد.

پیش از این نیز «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از لغو «قانون جدایی» در شمال کرانه باختری خبر داد که بر این اساس شهرک‌سازی در منطقه جنین در شمال کرانه باختری ازسرگرفته می‌شود.

بر این اساس اجازه بازگشت صهیونیست‌ها به چهار شهرک غانیم، کادیم، حومیش و سانور در شمال کرانه باختری که در سال ۲۰۰۵ تخلیه شده بودند، داده می‌شود.

تل‌آویو به موجب قانون فک ارتباط شهرک‌های صهیونیست‌نشین در این منطقه را در چارچوب طرح جدایی از غزه در سال ۲۰۰۵ تخلیه کرده بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا