آنلودر کمپرسور اسکرو

در این مقاله می خواهیم با کارکرد یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده کمپرسور اسکرو به نام انلودر کمپرسور اسکرو آشنا شویم تا بدانیم چه عواملی بر روی قیمت آنلودر کمپرسور تاثیر می گذارد پس مطالب را با ایجاد سوال زیر آغاز می کنیم.

به نظر شما مهم ترین قطعه در کمپرسور اسکرو، واحد هواساز کمپرسور می باشد یا آنلودر آن؟!

آنلودر کمپرسور اسکرو

همان طور که می دانیم کمپرسور اسکرو از تعداد زیادی قطعات الکتریکی، مکانیکی و الکتریکی-مکانیکی تشکیل شده است که هر کدام از آن ها وظایف مخصوص به خود را دارند. انلودر کمپرسور اسکرو یکی از قطعات الکتریکی-مکانیکی کمپرسور می باشد. چرا که این قطعه ترکیبی از یک شیر مکانیکی و یک شیر برقی است. وظیفه آنلودر، کنترل جریان هوای ورودی است و این کنترل با فشار هوای داخل رابطه دارد.

آیا شما می دانید فشار هوای داخل مخزن چه رابطه ای با کارکرد آنلودر کمپرسور هوای فشرده دارد؟!

وظیفه آنلودر کمپرسور اسکرو چیست؟

همان طور که گفتیم وظیفه اصلی آنلودر کمپرسور هوای فشرده ، تنظیم جریان هوای ورودی به کمپرسور می باشد که این کار را با باز و بسته کردن مسیر ورودی هوا به کمپرسور انجام می دهد تا بتواند فشار هوای داخل مخزن را کنترل کند. در ادامه با نحوه کارکرد آن آشنا می شویم.

علاوه بر وظیفه گفته شده، آنلودر کمپرسور اسکرو وظایف دیگری نیز دارد. یکی دیگر از وظایف آن، تخلیه فشار داخل مخزن در زمان خاموش بودن کمپرسور می باشد. زیرا اگر این تخلیه صورت نگیرد، کمپرسور هنگام راه اندازی مجدد با مشکل مواجه می شود. وظیفه دیگر آنلودر کمپرسور فشار قوی ، جلوگیری از بازگشت روغن به داخل کمپرسور می باشد.

و آخرین وظیفه آنلودر کمپرسور اسکرو ، تخلیه هوای داخل مخزن سپراتور است. این تخلیه، زمانی اتفاق می افتد که سیستم در حالت بدون بار یا آنلود قرار گرفته است و باعث می شود فشار داخل مخزن سپراتور بین 2-3 بار ثابت بماند. این وظیفه آنلودر مزایایی همچون، جلوگیری از فشار بیشتر به الکتروموتور، کاهش مصرف برق و کاهش دمای روغن را به همراه دارد.

نحوه کارکرد آنلودر کمپرسور اسکرو

آنلودر در ابتدای مسیر کارکرد کمپرسور اسکرو قرار دارد تا بتواند به وظیفه خود عمل کند. یعنی مسیر عبور هوای ورودی را کنترل می کند.نحوه کارکرد آنلودر کمپرسور اسکرو بدین صورت است که در ابتدای شروع کار کمپرسور، اجازه ورود هوا به داخل هواساز را می دهد. به این ترتیب هواساز یا ایرند، هوا را به داخل خود مکش می کند تا بتواند عملیات فشرده سازی هوا را آغاز کند. در ادامه هوای فشرده شده در ذخیره می شود.

این روند تا زمانی که فشار داخل مخزن به مقدار معینی برسد ادامه پیدا می کند. زمانی که فشار هوای داخلی مخزن به میزان تعیین شده رسید، در این هنگام پیامی از پنل کمپرسور به شیربرقی آنلودر ارسال می شود و آنلودر کمپرسور اسکرو به دنبال این پیغام، مسیر هوای ورودی را می بندد تا از ورود هوا به داخل هواساز جلوگیری کند. در این صورت هواساز همچنان مشغول کار است تا فشار برای سیکل حرکت روغن وجود داشته باشد ولی دیگر هوایی وجود ندارد تا فشرده سازی صورت گیرد. در این حالت کمپرسور به اصطلاح در وضعیت آنلود قرار دارد.

اگر مدت زمان قرار گرفتن کمپرسور در حالت آنلود بیشتر از مقدار زمان تنظیم شده باشد موتور خاموش شده و هواساز دیگر به فعالیت خود ادامه نمی دهد. حال اگر این مدت زمان کوتاه باشد یعنی هوای ذخیره شده مخزن مصرف گردد تا فشار هوا به حداقل میزان تنظیم شده برسد در این هنگام، پیامی از پنل کمپرسور به شیر برقی آنلودر ارسال می شود و انلودر کمپرسور اسکرو به دنبال این پیغام، مسیر هوای ورودی را باز می کند تا هواساز بتواند مکش هوا را شروع کند.  در این حالت کمپرسور به اصطلاح در وضعیت لود یا بارگیری قرار گرفته است.

مزایای آنلودر کمپرسور اسکرو چیست ؟

همان طور که می دانید کمپرسور اسکرو به صورت مداوم و پیوسته کار می کند. که این موضوع، یکی از ویژگی های کمپرسور اسکرو نسبت به دیگر کمپرسور ها می باشد. اما آنلودر کمپرسور اسکرو نقش بسزایی را در این ویژگی ایفا می کند. یعنی با آنلود کردن سیستم باعث می شود تا با پر شدن مخزن دیگر الکتروموتور خاموش نشود و هواساز تا مدت زمانی بی بار کند.

این کار باعث می شود تا استهلاک الکتروموتور کاهش یافته و طول عمر آن افزایش پیدا کند و الکتروموتور تنها پس از مدت زمان تنظیم شده، در صورت عدم شروع عملیات فشرده سازی خاموش شود. بنابراین آنلودر کمپرسور فشار قوی به مصرف بهینه انرژی کمک می کند و باعث می شود کمپرسور همیشه در حالت آماده به کار قرار داشته باشد.

انواع آنلودر کمپرسور

آنلودر کمپرسور را می توان بر اساس نوع عملکرد و مشخصات فنی به شکل های مختلفی طبقه بندی کرد. در ادامه به دسته بندی های معروف آن در بازار اشاره می کنیم.

آنلودرها را می توان در سه نوع چرخشی، رفت و برگشتی و دیافراگمی طراحی نمود. که در میان آن ها، آنلودرهای چرخشی و رفت و برگشتی نسبت به مدل دیافراگمی پر کاربرد تر هستند.

آنلودر کمپرسور اسکرو مدل VMC

نوع دیگر طبقه بندی انلودر کمپرسور اسکرو ، بر اساس شرکت های تولید کننده آنلودر می باشد. بیشترین آنلودر مصرفی در بازار های جهانی متعلق به کشور های ایتالیا، آلمان و چین است. اما در بازار ایران، بیشترین آنلودر مورد استفاده متعلق به شرکت VMC ایتالیا می باشد. این شرکت آنلودرها را بر اساس روش کنترل ورودی در سری های R,RH,RB تولید می کند.

آنلودرهای سری R از نوع رفت و برگشتی (پیستونی) می باشند و نحوه عملکرد آن ها بدین صورت است که یک پیستون به صورت افقی، مسیر ورودی هوا را باز و بسته می کند. آنلودر های سری RH نیز همانند سری R  می باشد با این تفاوت که پیستونی به صورت عمودی مسیر  ورودی هوا را باز و بسته می کند و آنلودرهای سری RB همانند آنلودر چرخشی می باشد بدین صورت که یک تیغه با گردش 90 درجه خود مسیر عبور هوا را باز و بسته می کند. در جدول زیر انواع آنلودر کمپرسور VMC آمده است.

اختلالات رایج آنلودر کمپرسور اسکرو

در بخش های قبلی وظایف مهم انلودر کمپرسور اسکرو مورد بررسی قرار گرفت تا اهمیت درست کار کردن آنلودر برای ما مشخص شود. حال اگر آنلودر به درستی عمل نکند مشکلاتی را برای کمپرسور به وجود می آورد و باید هر چه سریع تر مشکل آن رفع شود تا اختلالی در کارکرد کمپرسور ایجاد نشود.

همان طور که گفته شد آنلودر ترکیبی از یک شیر برقی و یک شیر مکانیکی است پس در زمان اختلال آنلود هر قسمت را باید چک کنیم تا خطا مشخص شود. خطای موجود در بخش الکتریکی آن می تواند ناشی از قطع جریان برق شیر الکتریکی، خرابی شیر برقی و حتی اشتباه نصب کردن آن باشد. خطای موجود در بخش مکانیکی نیز می تواند ناشی از خرابی استهلاک کیت یا قطعات آنلودر باشد.

عیب یابی انلودر کمپرسور اسکرو

آنلودر نیز همانند تمامی قطعات موجود در کمپرسور اسکرو، ممکن است عیب هایی هنگام کار داشته باشد. در این بخش می خواهیم به عیب های رایج در آنلودرها اشاره کنیم و اثر این عیب ها را نیز بررسی کنیم و در ادامه به رفع آن ها بپردازیم.

در آنلودرها ممکن است شیر تخلیه باز نشود، اگر این اتفاق بیوفتد با مشکلات راه اندازی مواجه می شویم. علاوه بر آن هنگامی که کمپرسور متوقف می شود صدای معمولی هوای فشرده را شنیده نمی شود. یا ممکن است شیر تخلیه همیشه باز بماند در این صورت هنگام توقف کمپرسور، نشت مداوم هوای فشرده شنیده می شود. معمولا در این مواقع کلید فشار نشت کرده است، زیرا بارگیری غلبا نزدیک کلید فشار است.

کیت های تعمیراتی آنلودر به راحتی قابل تعویض می باشد و معمولا هر 8000 ساعت کاری می بایست تعویض شوند. آنلودرها به طور پیش فرض بصورت نرمالی بسته می باشد یعنی در هنگام روشن شدن کمپرسور دریچه آنلودر بسته است و پس از روشن شدن کمپرسور با فرمان دادن به شیر برقی روی آنلودر، دریچه باز شده و هوا به داخل ایرند مکش می شود و عملیات فشرده سازی آغاز می گردد و پس از خاموش شدن، دریچه اتوماتیک بسته شده تا از خارج شدن هوای فشرده جلوگیری شود.

انواع کیت آنلودر

– همان طور که گفتیم، آنلودرها به دو صورت نرمال باز و نرمال بسته طراحی می شوند.

– آنلودرها مجهز به یک چک ولو جهت جلوگیری از برگشت روغن به فیلتر هوا به هنگام خاموش شدن هستند.

– آنلودر یک شیر یک طرفه می باشد که با کمک شیر برقی نصب شده بر روی آن، عملیات باز و بسته را انجام می دهد. کیت های تعمیراتی آنلودر پس از 8000 ساعت کاری بایستی تعویض شوند.

برای اطلاع از معایب کمپرسور سایت یکی دیگر از انواع کمپرسور های مجود در بازار لیک کنید .

– در مطالب بالا اهمیت وظایف آنلودر و درست عمل کردن آن مورد بررسی قرار گرفت به همین علت در صورت عدم تعویض کیت های آنلودر در مدت زمان گفته شده باعث می شود آنلودر به مرور به کمپرسور آسیب وارد کند. این آسیب ها خسارت و هزینه های زیادی به دنبال دارد. همچنین آنلودرها در طول زمان، به خاطر باز و بسته شدن دریچه و همچنین دما و فشار کاری بالا، معمولا خاصیت اولیه خود را از دست می دهند. به همین علت کیت آن ها باید پس از زمان گفته شده باید تعویض شوند،

– کیت تعمیراتی آنلودر بسته به نوع آن شامل قطعاتی همچون اورینگ، پکینگ و فنر می باشد و تعویض آن نیاز به تخصص دارد. بنابراین پیشنهاد می شود هنگام تعویض کیت آنلودر از یک فرد متخصص در این زمینه استفاده کنید.

– کیت آنلودر کمپرسور شامل دو بخش اصلی، کیت K1 و کیت K2 می باشد. قسمت کیت K1 شامل قطعات اصلی آنلودر همچون پیستون، فنر، اورینگها و سیلندر می باشد. این کیت زیر مجموعه ای به نام Kit Ret داردکه در بعضی از موارد در صورت نیاز همراه با کیت K1 تعویض می شود.

قسمت کیت K2 شامل قطعات تعویضی سوپاپ های بلوکه آلومینیومی زیر شیر برقی آنلودر می باشد. بهتر است در زمان تعویض، هر دو کیت K1,K2 تعویض شوند.

وقتی که فشار درون مخزن به حد استانداردی رسید انلودر دریچه هوارا بسته و زمانی که در حال کار کردن است به هیچ وجه هوایی وارد آن نمی شود .

انلود ها به صورت ترکیبی بوده که یک شیر مکانی به همراه شیر برقی می باشد .

حال سوال پیش می آید که انلودر کمپرسور اسکرو به چه صورتی و چگونه کمپرسور را زیر بار قرار می دهد

و اندازه و ابعاد انلودر اسکرو براساس سایز کمپرسور وسایزهواساز تغییر می نماید .

زمانی اقدام به انلود کردن و یا بی بار کردن کمپرسور ها میکنیم که میخواهیم سیستم سرمایشی را کنترل نماییم . منظور از بی بار کردن اینه که مقدار مبرد جریانی به کمپرسوررا کاهش می دهیم تا سرمایش کمتری در اوپراتور داشته باشیم .

نکات پایانی

قیمت آنلودر کمپرسور بستگی به سایز، اندازه، شرکت سازنده و نوع طراحی دارد.

– در هنگام خرید کیت های آنلودر به اورجینال بودن آن دقت کنید زیرا قیمت کیت های آنلودر غیر اورجینال پایین تر می باشد و در تهیه کیت آنلودر کیفیت مهم تر از قیمت است.

– برای خرید انلودر کمپرسور اسکرو و خرید کیت آنلودر کمپرسور می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا