اظهارات اقتصادی نامزدها در روز پایانی تبلیغات

در روز پایانی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم، شش نامزد درباره موضوعات اقتصادی و مرتبط با اقتصاد کشور از جمله بورس، تورم، صادرات نفت، کشاورزی، سرمایه‌گذاری خارجی و مساله تحریم صحبت کردند.

به گزارش مجله زنده خبری، روز گذشته ششم تیرماه ۱۴۰۳ آخرین مهلت تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری بود. بنابراین کاندیداها تلاش کردند از آخرین فرصت خود برای ارایه برنامه‌هایشان استفاده کنند. البته دو تن از نامزدها  شامل قاضی‌زاده هاشمی و زاکانی از ادامه رقابت انتخاباتی انصراف دادند. قاضی‌زاده دیشب و زاکانی امروز صبح از کاندیداتوری کنار کشیدند.

اظهارات اقتصادی نامزدها در روز پایانی تبلیغات

قاضی‌زاده: مسیر شهید رییسی در کج‌راهه‌های چپاول گم نشود

قاضی‌زاده هاشمی روز گذشته و قبل از اعلام انصراف در نامه‌ای به خانواده آیت‌الله سیدابراهیم رییسی ـ رییس‌جمهور شهید نوشت: در طول کارزار انتخابات با وظیفه دفاع از دست‌آوردهای غیرقابل کتمان انقلاب اسلامی و به‌ویژه دولت سیزدهم در صحنه حاضر بودم و در طول مناظرات آنجا که برخی سخن از لزوم پایان تفکر دولت سیزدهم کردند بیش از پیش مصمم شدم که باید از شهید مظلوم‌مان دفاع کنیم و نگذاریم این مسیر نورانی در میان کج‌راهه‌های منتهی به ذلت و چپاول گم شود.

علیرضا زاکانی ـ شهردار تهران نیز که صبح امروز هفتم تیرماه انصراف خود را از کاندیداتوری اعلام کرد، روز گذشته در بخشی از وعده‌های اقتصادی خود گفته بود: باید زیر دو خم عناصر فساد اقتصادی را گرفت البته واسطه‌هایی با عمل‌شان سفره مردم را تنگ می‌کنند و معیشت مردم را به خطر می‌اندازند. وقتی شما بخواهید این‌ها را به زمین بزنید حتما سراغ‌تان می‌آیند اما خدا مدافع ماست و هیچ کس نمی‌تواند حریف شود. زور مردم و خدا به آن‌ها می‌رسد. ان‌شاءالله به لطف الهی فساد را ریشه‌کن می‌کنم.

اظهارات اقتصادی نامزدها در روز پایانی تبلیغات

زاکانی با اشاره به اقداماتش در زمینه قرارداد با چین برای افزایش واگن‌های قطارهای مترو و نیز داخلی‌سازی آن‌ها، تاکید کرد: می‌شود با دنیا صحبت کرد، اما از موضع عقلانیت و قدرت. من تنها نامزدی بودم که برنامه عملیاتی دادم. ما دو بسته برای مردم داریم؛ بسته اول رفع نیاز مردم و بسته دوم عمران و آبادانی کشور است.

زاکانی: معاهده نفتی دولت قبل ۹۰ میلیارد دلار به مردم ضرر زد

وی خاطرنشان کرد: روزی که وزیر نفت دولت روحانی و خاتمی معاهده غلطی را امضا کرد، ۸۰ تا ۹۰ میلیارد دلار به مردم ضرر زد. یک روز خود آقای زنگنه به من گفت این عددی که می‌گویی از کجا آمده است. گفتم یک عددش ۵۳ میلیارد دلار عدم‌النفع است. اینان باید در جمهوری اسلامی محاکمه شوند.

زاکانی با اشاره به اقداماتش در زمینه قرارداد با چین برای افزایش واگن‌های قطارهای مترو و نیز داخلی‌سازی آن‌ها، تاکید کرد: می‌شود با دنیا صحبت کرد، اما از موضع عقلانیت و قدرت. من تنها نامزدی بودم که برنامه عملیاتی دادم. ما دو بسته برای مردم داریم؛ بسته اول رفع نیاز مردم و بسته دوم عمران و آبادانی کشور است.

اظهارات اقتصادی نامزدها در روز پایانی تبلیغات

پورمحمدی: بورس ظرف سه سال به یک ثبات قابل قبول می‌رسد

مصطفی پورمحمدی، دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که در جریان مناظره‌ها نقدهای تندی به برخی کاندیداها داشت و آنها را در مساله تحریمها مقصر می‌دانست گفت: ما می‌توانیم با تعامل و تعادل و تنظیم روابط حتی با آمریکا، چین، روسیه و اروپا و غرب و منطقه و آفریقا و آسیا روابط خود را پیش ببریم و منافع خود را محقق کنیم. رئیس‌جمهوری باید این درک و توان را داشته باشد و تیم قدرتمندی در این زمینه کنار خود قرار دهد تا گام‌های بلندی جهت منافع ملی برداشته شود.  

پورمحمدی یادآور شد: هرکس در این زمینه قول می‌دهد که یک ساله یا دوساله مشکل بورس را حل می‌کند کمی ساده‌انگاری است. باید حداقل شش‌ماه تا یک سال برای ثبات‌بخشی بورس تلاش کرد و در نهایت ممکن است تا حدود سه سال بتوان این بازار را به یک ثبات قابل‌قبول ایجاد شود. البته در این زمینه باید قوانین هم تغییر کند.

پورمحمدی ادامه داد: تحریم را کوچک نگیریم؛ تأثیر ادامه تحریم بر اقتصاد ایران را ببینیم و خود را در تله تحریم قرار ندهیم. اعداد و ارقامی که از تحریم ناشی می‌شود را در نظر گیریم. این‌که صرفا بگوییم ما در منطقه رفیق و آشناهایی مثل روسیه و چین داریم، ساده‌انگاری است.

وی تاکید کرد: باید بورس را حرفه‌ای و تخصصی ارائه کرد نه این‌که دستوری برای آن تصمیم گرفت و مدیریتش کرد. الان سهام عدالتی‌ها کجای کارند؟ سالی یک میلیون یا دو میلیون سود دادن به سهامداران که حضور مردم در بورس نیست.

این کاندیدای ریاست جمهوری دوره چهاردهم همچنین یادآور شد: هرکس در این زمینه قول می‌دهد که یک ساله یا دوساله مشکل بورس را حل می‌کند کمی ساده‌انگاری است. باید حداقل شش‌ماه تا یک سال برای ثبات‌بخشی بورس تلاش کرد و در نهایت ممکن است تا حدود سه سال بتوان این بازار را به یک ثبات قابل‌قبول ایجاد شود. البته در این زمینه باید قوانین هم تغییر کند.

به گفته پورمحمدی، دولت الکترونیک مجموعه عظیمی در کل نظام مدیریتی کشور است که یکی از اضلاع آن پلیس مالی است. این نظام وارداتی و فرسوده فعلی اداری ما باید تغییر و اصلاح است. باید نظام ناقص و ناکارآمد اداری را اصلاح کرد.

وی بیان کرد: ما اگر نیاز باشد برای مصرف انرژی در کشور و ایجاد یک وفاق ملی در این زمینه یک رفراندوم انجام دهیم و به مردم وضعیت مصرف و هدررفت انرژی را بگوییم و آنان برای چگونگی مدیریت آن رأی دهند و بعد تصمیم‌گیری کنیم. این موضوعات مثل مصرف انرژی، موضوعات معیشتی و نظایر آن که مردم به خوبی از آن آگاه هستند، باید با همکاری و همفکری ملی به نتیجه برسد و در این موارد می‌توان رفراندوم برگزار کرد.

اظهارات اقتصادی نامزدها در روز پایانی تبلیغات

جلیلی: دلار را از ۳۰۰۰ به ۳۰ هزار تومان رساندند

سعید جلیلی ـ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم نیز روز گذشته در گردهمایی حامیان خود در مشهد گفت:  در دولت قبل دلار ۳۰۰۰ تومانی به ۳۰ هزار تومان و ۸۰۰ تحریم به ۱۸۰۰ تحریم افزایش یافت. خودشان حتی تحریم شدند و زمانی که سفر می‌رفتند به هواپیمای آنها بنزین نمی‌دادند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: ۸ سال مسیری که طی کردند طبق آمار رسمی خود آنها نتیجه‌اش شد اینکه رشد اقتصاد کشور به نرخ صفر یا منفی رسید و متوسط  ۰.۷ شد. امروز اما آمده‌اند و دوباره مدعی شده‌اند. ملت ما امروز بین دو گزینه رشد ۸ یا رشد صفر درصدی و منفی باید یکی را انتخاب کند.

وی با بیان اینکه افرادی می‌گفتند ۲۰۰ هزار بشکه نفت بیشتر نمی‌شود فروخت، اظهار کرد: اما رئیسی آمد و حرکتی را شروع کرد که در نتیجه آن وقتی از وزیر خارجه آمریکا در مجلس سنا نسبت به فروش ۲ میلیون بشکه نفت ایران سوال شد پاسخ داد ایران می‌تواند بفروشد و ما نمی‌توانیم جلویش را بگیریم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: ملت ما چنین موفقیتی را به دست‌ آورد، اما آنها می‌گویند این موفقیت‌ها ناشی از این است که آمریکا تصمیم گرفت فشار تحریم را کاهش دهد و حال دوباره کار را به دست ما بسپارید. طی آن ۸ سال با مراجعه به مراکز اقتصادی و کارخانه‌ها کاهش رشد تولید و اقتصاد را می‌شد مشاهده کرد. هپکو سالی ۲ هزار  دستگاه و ماشین‌آلات ساختمانی و راهسازی تولید می‌کرد. این رقم در دولت قبل به صفر تا هشت عدد رسید.

جیلیلی با بیان اینکه شهید رئیسی برای اولین بار رکورد صادرات غیر نفتی را در کشور زد، گفت: ما به قله نگاه می‌کنیم. وقتی یک ملتی با عظمت می‌ایستد و می‌خواهد به قدرت برسد، فشارهایی از بیرون و داخل به آن وارد می‌شود. فشارهای داخلی ناشی از کسانی است که سر در فساد دارند و با فساد می‌خواهند منافع خود را تامین کند. عده‌ای از همین کشور، سالانه چند هزار میلیارد سرمایه‌های ملت را به یغما می‌برند که جلو همه آنها می‌ایستیم و نمی‌گذاریم  سرمایه‌های ملت را بدزدند.

اظهارات اقتصادی نامزدها در روز پایانی تبلیغات

انتقاد قالیباف از تورم و گرانی دولت‌های قبل

بخشی از صحبت‌های محمدباقر قالیباف در آخرین روز تبلیغات نامزدها به موضوع تورم و گرانی در دولت قبل اختصاص داشت.

او در جمع هواداران خود در ورزشگاه شهید شیرودی تهران گفت: در سال های ۸۸ و ۹۲ دیدیم که چه بحث‌هایی شد و آن دوگانگی‌ها اتفاق افتاد. تورم، گرانی و رکود و متوسط سالانه کمتر از یک درصد رشد و ۲۶ برابر افزایش نقدینگی نتیجه مدیریت آنها است و آنها امروز مجدداً مدعی تکرار آن تفکر در کشور هستند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در شرایطی که مردم در مشکلات جدی هستند، می‌بینیم که امروز حداقل به اندازه نفتی که در حال صادرات هستیم، به همین میزان نفت و فرآورده‌های نفتی را در داخل اتلاف می‌کنیم و جز ناکارآمدی، بی‌تدبیری و بی‌عرضگی چیز دیگری دلیل آن نیست.

اظهارات اقتصادی نامزدها در روز پایانی تبلیغات

برنامه پزشکیان برای کشاورزی لرستان و مس سونگون آذربایجان شرقی

مسعود پزشکیان نیز دیروز به شهرهای مشهد، خرم آباد و تبریز سفر کرد. صحبت‌های پزشکیان بیشتر حول محورهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بود. او درخصوص مسائل مرتبط با اقتصاد در جمع هواداران خود در خرم آباد گفت: آمده‌ام حق هیچ معلمی، نیروی انتظامی و کارمندی را در این کشور ضایع نکنم؛ جوانان، بازنشستگان، معلمان و نیروهای انتظامی، سپاه و همه مردم مشکل دارند.

وی با بیان اینکه لرستان سرزمین‌ کشاورزی است اما به لحاظ تخصیص آب با مشکل مواجه است و ما موظفیم کمک کنیم تا مشکل شما حل شود، گفت: صعود تیم خیبر خرم‌آباد را تبریک عرض می‌کنم.

وی بیان کرد: به مردم استان‌های چهارمحال بختیاری، کرمانشاه، کهگیلویه و ایلام که فرصت حضور نشد از همین‌جا به سلام می‌رسانم و امیدارم کاری کنیم که فردا جوانان ما بتوانند یک زندگی آبرومند داشته باشند.

مسعود پزشکیان در سفر به تبریز به مردم آذربایجان‌شرقی وعده داد نخواهد گذاشت عواید مس سونگون را که سال‌های سال است به سایر استان‌ها می‌برند، از این استان خارج شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا