اقتصادی

طلب ۴۲ هزار میلیارد تومانی گندمکاران از شنبه پرداخت می‌شود

آفتاب‌‌نیوز :

محمد جواد عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ۱۱ در مورد پول گندم گفت: ۲.۵ میلیون تن گندم تا کنون خرید شده، پول آن ۴۵ هزار میلیارد تومان (همت) است که تاکنون ۲.۲ همت پول گندم کاران پرداخت شده و قرار است از روز شنبه ۱۲ خرداد شرکت نفت و گاز سهم خود از هدفمندی را بدهند تا پول کشاورزان گندم به موقع پرداخت شود.

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه هم شب گذشته در صدا و سیما گفت: شرکت‌های نفت و گاز و برق، قرار است سهم خود از هدفمندی یارانه را به حساب سازمان هدفمندسازی واریز کنند و ما با تجمیع این منابع، پول کشاورزان گندم کار را به تدریج می‌پردازیم.

به گفته منظور در روز‌های اول هفته آینده گشایش‌های خوبی ایجاد خواهد شد و ما بتوانیم بخشی از این مطالبات را به روز کنیم، این جریان ادامه دارد، یعنی هر کسی گندمش را می‌فروشد، ما باید تنظیم کنیم که در یک بازه زمانی قابل قبول هر آنچه که در قانون یا در آیین نامه تعیین شده بتوانیم آن‌ها را بازپرداخت کنیم.

منظور در مورد زمان پرداخت مطالبات گندمکاران از هفته آینده گفت: همکاران ما هم در سازمان هدفمندی دارند، تلاش می‌کنند که این مطالبات را پرداخت کنند. ان شاءالله، دوستان ما از ابتدای هفته آینده، مبالغ کشاورزان را به تدریج شروع به تسویه می‌کنند.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، الان هم مطالبات کشاورزان با نظم مشخص پرداخت می‌شود، سال گذشته هم پرداخت شد، دولت خودش را مکلف می‌داند بدهی‌های خودش را مخصوصاً به کشاورز‌ها به عنوان دیون ممتاز پرداخت کند، ولی معمولاً در ابتدای هر سال تامین منابع در یکی دو ماه اول سال معمولاً کمتر از ماه‌های دیگر است، چون نیمه اول فروردین که تعطیل است عمدتاً ۱۵ روز اول سال تا دستگاه‌های تجهیز کننده منابع شروع به کار کنند، منابع وصول شود و بیاید با یک تاخیر انجام می‌شود، ولی دولت بدهی خودش را به عنوان دانه ممتاز تلقی می‌کند و همه ظرفیتش را به کار می‌گیرد که آن‌ها را تسویه کند.

دکمه بازگشت به بالا