سلامت و تندرستی

کمک ۶.۳ میلیون دلاری ژاپن به ایران از طریق WHO جهت تقویت توان کشور برای مقابله با کرونا

به گزارش شفاف، این کمک هزینه امروز سه شنبه طی مراسمی توسط دکتر سید جعفر حسین نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران و آقای هیروتاکا ماتئو مدیر موقت سفارت ژاپن در ایران اهدا شد. جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر جلال نائلی معاون روابط بین الملل با امضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

طبق این پروژه 6.3 میلیون دلاری، شش دستگاه MRI برای افزایش ظرفیت کشور برای کووید-19 خریداری خواهد شد. این دستگاه ها در بیمارستان های دولتی استان های تهران (2 دستگاه)، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری نصب می شود. نماینده سازمان جهانی بهداشت مسئولیت کلیه مراحل آماده سازی، تحویل و آموزش آنها را بر عهده خواهد داشت.

دکتر جعفر حسین با تشکر از کمک های مالی دولت و سفارت ژاپن که موجب ارتقای نظام سلامت کشور در قالب کووید ۱۹ می شود، گفت: این کمک ۶.۳ میلیون دلاری برای واکنش موثر جمهوری اسلامی ایران است. ایران به اپیدمی کووید-۱۹ به ویژه در زمینه تشخیص و درمان کمک خواهد کرد. دستگاه‌های MRI که سازمان بهداشت جهانی با این کمک مالی خریداری می‌کند نه تنها به عنوان پاسخی به کووید-19 عمل می‌کند، بلکه در درازمدت برای سایر بیماری‌ها نیز استفاده خواهد شد.»

ماسئو ساعاتی در سفارت ژاپن در ایران گفت: «عفونت کرونا به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته و نه تنها جان انسان ها، بلکه اقتصاد جهان را نیز به خطر انداخته است. «دولت ژاپن از همان ابتدای شیوع این بیماری همه‌گیر معتقد است که برای نجات جان انسان‌ها و به حداقل رساندن پیامدهای اجتماعی-اقتصادی این بیماری به یک واکنش فوری نیاز است.

وی گفت: معتقدم این شش دستگاه MRI از طریق تشخیص و درمان آن در نقاط مختلف کشور به جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت کروناویروس کمک خواهد کرد.

ماسیو تاکید کرد که تقویت بخش سلامت یکی از اولویت های اصلی سفارتش است. وی خاطرنشان کرد: دانش و فناوری ژاپن در این زمینه می تواند نقش اساسی در تقویت روابط ایران و ژاپن داشته باشد.

در ادامه این مراسم دکتر نائلی معاون روابط بین الملل وزارت بهداشت ضمن تشکر از این کمک های مالی دولت ژاپن و همچنین حمایت های قبلی این کشور از وزارت بهداشت ایران، ابراز امیدواری کرد که همکاری های فعلی و آینده این کشور ادامه یابد. کمک به نیازمندترین خواهد بود آنها کمک می کنند، کمک می کنند.

کاردار سفارت ژاپن در ایران همچنین از تلاش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه ایران و سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با کووید-19 تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که جهان به زودی بر این بیماری غلبه کند. چالش ناشی از این بیماری همه گیر. .

از زمان ظهور کووید-19 در اوایل سال 2020 (اواخر سال 2009)، دولت ژاپن تقریباً 34 میلیون دلار برای حمایت از ایران در مبارزه با این بیماری همه گیر از طریق آژانس های مختلف سازمان ملل از جمله سازمان بهداشت جهانی، برنامه توسعه سازمان ملل متحد ارائه کرده است. سازمان ملل متحد، سازمان بین المللی مهاجرت، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، برنامه جهانی غذا و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر مشارکت داشته اند. تا به امروز، کمک های مالی در ژاپن شامل توموگرافی کامپیوتری، اولتراسوند، آنالایزرهای گاز خون شریانی، ونتیلاتورهای ثابت و قابل حمل، و همچنین بخشی از هزینه خرید دستگاه آنژیوگرافی دو پلان و یک سیستم رادیوگرافی دیجیتال قابل حمل است. دولت ژاپن همچنین در جولای 2021 حدود سه میلیون دوز واکسن ژاپنی آسترازنکا را از طریق مکانیسم کوواکس در اختیار ایران قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا