عمومی

خرید انواع نهال گلابی به قیمت روز

نهال گلابی

نهال گلابی از انواع نهال های تجاری می باشد که در سراسر دنیا کشت وسیعی دارد. این نهال پنجمین نهالی است که بیشترین میزان کشت را در سطح دنیا دارد. منشا اولیه این نهال چین و آسیای شرقی می باشد اما امروزه در اغلب کشورهای دنیا از جمله ایران باغدران به کاشت این نهال اقدام می کنند. شما نیز اگر قصد خرید نهال را دارید می توانید به سایت نهالستان آکین نهال مراجعه نمایید.

نهال گلابی دارای انواع مختلف می باشد که هر یک ویژگی های متمایزی دارند. هر یک از انواع نهال گلابی علاوه بر تفاوت محصولات، نیاز ها و شرایط مورد نیاز برای کاشت متفاوتی دارند. برخی از گونه های این نهال بازدهی بیشتری داشته و محصولات مرغوب تر و بازار پسند تر دارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید نهال اطلاعاتی درباره هر یک از انواع نهال کسب نمود تا بهترین و مناسب ترین نهال را انتخاب نمود.

نکات کاشت نهال گلابی

اگر تصمیم به احداث باغ گلابی دارید باید توجه کنید که اواخر زمستان و یا اوایل فصل بهار زمان مناسب برای کاشت نهال گلابی می باشد. نهال های گلابی اغلب برای کاشت در مناطق معتدل، نیمه سردسیر و سردسیر مناسب می باشند. اما گونه های نهال های گلابی تفاوت هایی دارند. برخی از ارقام گلابی نیاز سرمایی بسیار بالایی دارند و نیاز به زمستان های بسیار سرد برای تامین نیاز سرمایی خود دارند. در صورتی که در منطقه زمستان های معتدل داشته باشیم نیاز سرمایی نهال تامین نشده در نتیجه گلدهی و محصول دهی موفقی نخواهد داشت. این نهال ها که اغلب دیرگل نیز می باشند مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشند.

گونه ی دیگری از نهال ها با نیاز سرمایی کمتر مناسب کاشت در مناطق معتدل و نیمه سردسیر می باشد. زیرا اغلب این گونه از گلابی ها زودگل می باشد و کاشت آن در مناطق سردسیر امکان یخ زدگی در فصل زمستان و یا سرمازدگی و ریزش شکوفه ها در سرمای دیررس بهاره وجود دارد. بنابراین قبل از خرید نهال آگاهی از انواع نهال گلابی و اینکه هریک از آن ها مناسب کاشت چه مناطقی می باشد اهمیت بسیاری دارد.

 نهالستان آکین نهال ارائه دهنده انواع نهال گلابی دوشیزه، گلابی سیبری، گلابی اسپادانا، گلابی بیروتی، گلابی درگزی، گلابی شاه میوه، گلابی پرتقالی و گلابی قرمز آنجو می باشد. توضیحات کلی هر یک از انواع نهال در سایت آکین نهال به طور کامل ذکر شده است. می توانید با مراجعه به سایت اطلاعات لازم درباره هریک از انواع نهال گلابی را کسب نمایید.

نیاز آبی نهال

نیاز آبی نهال گلابی به طور میانگین سالانه 10 الی 12 هزار متر مکعب می باشد. نهال گلابی به رطوبت بیش از حد خاک حساس می باشد و نباید به مقدار زیاد آبیاری شود. به همین جهت آبیاری قطره ای برای نهال های گلابی روش مناسب تری می باشد.

البته باید توجه داشت که نیاز آبی نهال ها به نزاد نهال، سن نهال، منطقه کاشت، میزان بارندگی منطقه، خاک منطقه کاشت و زهکشی آن و رطوبت هوا بستگی دارد.  نهال جوان نیاز به آبیاری با فواصل کمتر دارد زیرا ریشه های نهال جوان به میزان لازم در خاک گسترش پیدا نکرده اند. اما پس از بلوع نهال و گسترش و تثبیت ریشه ها در خاک فواصل آبیاری افزایش می یابد.

فاصله مناسب بین نهال ها

برای کاشت نهال ها باید از الگوی معینی استفاده شود. یعنی نهال ها در ردیف های مشخص که فاصله معینی دارند قرار می گیرند. در هر ردیف نیز نهال ها با یکدیگر فاصله مناسب دارند. رعایت این فاصله میان نهال ها و ردیف ها موجب نظم گیری نهالستان می شود. همچنین نهال های گلابی برای رشد مناسب خود نیاز به دریافت نور خورشید دارد. نور خورشید برای عملیات فتوسنتز نهال ها بسیار ضروری می باشد. بنابراین نهال ها باید در فاصله ای از یکدیگر قرار گیرند که در صورت بلوغ نهال ها بر روی یکدیگر سایه ایجاد نکنند و مانع دریافت نور همدیگر نشوند.

نهال های گلابی رشد عرضی بسیار بالایی دارد و گاه قطر تاج آن به 12 متر نیز می رسد. بنابراین کاشت نهال ها باید در فاصله مناسب صورت گیرد برای اغلب نهال های گلابی فاصله 6 الی 8 متر بین نهال ها مناسب است. در فواصل معین شده گودال هایی برای کاشت نهال حفر می شود.

ابعاد گودال حفر شده برای کاشت نهال بسیار مهم است. زیرا چناچه گودال بیش از اندازه بزرگ باشد، پس از آبیاری نهال ممکن است نهال نشست کند. با نشست خاک طوقه نهال در خاک فرو رفته و احتمال پوسیدگی و ابتلا به انواع بیماری های قارچی افزایش می یابد.

ابعاد مناسب گودال به ابعاد ریشه نهال مورد نظر و نوع خاک بستگی دارد. برای مثال در خاک هایی که بافت متوسط دارند عرض گودال حفر شده باید دو برابر عرض ریشه نهال باشد. عمق گودال نیز باید نسبت به طول ریشه نهال کمی بزرگتر باشد. اما در صورتی که خاک کشت سفت تر باشد باید عمق گودال بیشتر باشد. زیرا با این روش خاک اطراف ریشه دارای قدرت نفوذ پذیری بیشتری خواهند شد.

اهمیت خرید نهال گلابی از نهالستان معتبر

خرید نهال گلابی سالم و مرغوب نیاز به تجربه و مهارت دارد. تصور کنید شما از افراد غیر متخصص و غیر معتبر نهال هایی را خریداری کنید. پس از کاشت نهال ها در زمین مورد نظر باید سال ها زحمت کشید و به نهال ها رسیدگی کرد تا نهال ها به بلوغ برسند. نهال ها نیاز به صرف هزینه و وقت بسیاری برای آبیاری، سمپاشی، کودپاشی و … دارند. حال اگر نهال های خریداری شده نهال درخواستی ما باشند و یا کیفیت محصولات آن مطلوب نباشد. تمامی هزینه و وقت ما به هدر خواهد رفت و خسارت جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

در اینجا اهمیت خرید نهال گلابی از نهالستان معتبر مشخص می شود. در صورتی که نهال ها از نهالستان معتبر خریداری شوند، در هنگام خرید به شما فاکتور فروش، شناسنامه سلامت نهال و ضمانت مرجوعی کالا ارائه خواهد شد. در واقع نهالستان نژاد، کیفیت و سلامت نهال های خود را تضمین می نماید و در صورتی که نهال ها مورد رضایت مشتری نباشند به شما ضمانت مرجوع کالا و پرداخت خسارت می دهد.

نهالستان آکین نهال یک نهالستان معتبر می باشد. این نهال زیر نظر جهاد کشاورزی بوده و به همین جهت نهال گلابی را با شناسنامه سلامت ارائه می نماید. در شناسنامه سلامت نهال اطلاعاتی مانند نوع رقم نهال، سن نهال، شرکت تولید کننده، نوع پایه و پیوند نهال ذکر شده است. نهالستان آکین نهال مجهز به باغ مادر می باشد و تمامی مراحل کاشت بذر نهال، همچنین عمل پیوند نهال ها در نهال های پیوندی در باغ مادر نهالستان انجام می گیرد. حذف واسطه ها موجب بالا رفتن سطح کیفیت و قیمت مناسب نهال ها شده است.

منبع:

https://akinnahal.com/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا