اقتصادی

لازم است شبکه ثابت پیش و بیش از سیستم تلفن سیار کشور توسعه پیدا کند

مجله زنده خبری/ خراسان رضوی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در ارزیابی های انجام شده در تهیه سند در شبکه ملی اطلاعات به این نتیجه رسیدیم که شبکه ثابت کشور باید قبل و فراتر از شبکه تلفن همراه توسعه یابد. این به دلیل نقش این بخش برای شبکه بی سیم کشور است.

سید ابوالحسن فیروزآبادی امشب 25 بهمن ماه در مراسم افتتاحیه طرح ملی توسعه فیبر نوری (FTTX) که از طریق ویدئو کنفرانس در مرکز تماس انقلاب مشهد برگزار شد، گفت: شبکه ملی اطلاعات اولویت دارد.

وی افزود: با توجه به فناوری‌ها و نسل‌های جدید فناوری‌های مخابرات سیار اعم از زمینی و فضایی، سامانه‌های ماهواره‌ای و نسل پنجم و ششم که بر روی شبکه‌های نرم‌افزاری پراکنده متمرکز شده‌اند، چاره‌ای جز توسعه دسترسی پهنای باند در کشور نداریم. . شبکه. “

دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: به دلایلی در کشور اولویت توسعه پهنای باند از دیگر اولویت های این حوزه در سطح بالایی است. برخی از نظریه پردازان داده ها را با معادل نفت در اقتصاد صنعتی یکی می دانند، اما در اقتصاد دیجیتال، داده ها همان نقش نفت را ایفا می کنند که موتور محرکه اقتصاد صنعتی است. اگر انرژی و نفت را از اقتصاد صنعتی حذف کنیم، این صنعت کاملا تعطیل می شود.

فیروزآبادی بیان کرد: اگر اطلاعات و داده ها بخواهد محدود و گران باشد یا نرخ ارز آن کاهش پیدا کند، سرنوشتی مشابه نرخ نقدینگی خواهد داشت، زیرا در اقتصاد راکد نرخ نقدینگی پایین است. در این فضا باید ظرفیت سرعت و پهنای باند بالا وجود داشته باشد تا از مزایایی که موجب توسعه اقتصادی کشور می شود بهره مند شود.

وی ادامه داد: در ایران به دلیل مشکلات سال های گذشته ناشی از جنگ، تحریم و… و همچنین حضور نیروی جوان، نمی توان از توسعه سرمایه داری استفاده کرد. پس باید از نرم افزار و طوفان فکری استفاده کنیم. اساس توسعه نرم افزار استفاده از شبکه های باند پهن در داخل شبکه ملی است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به رفع موانعی که باعث ایجاد انحصار در کشور می شود، گفت: موانع شبه انحصاری در کشور باید برطرف شود. همچنین باید شکاف استان ها و انحصار سهم شرکت های خصوصی و مخابراتی در کشور برطرف شود و مخابرات ایران تقویت شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا