اجتماعی

رشته محیط‌بانی در هنرستان‌های فارس راه‌اندازی می‌شود

مجله زنده خبری/ مرد مدیرکل محیط زیست فارس از راه اندازی میدان پایلوت حفاظت از محیط زیست در هنرستان های کار و دانش این استان خبر داد.

عطا پورشیرزاد روز سه شنبه 17 شهریور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از مهرماه امسال رشته حفاظت از محیط زیست در هنرستان کار و دانش استان فارس راه اندازی می شود.

وی افزود: راه اندازی این رشته برای اولین بار در کشور به صورت پایلوت در استان های خوزستان و فارس اجرا می شود و در فارس امسال 20 دانشجو به صورت آزمایشی در دانشگاه شهید در این رشته پذیرش می شوند. هنرستان مطهری ناحیه 2 شیراز.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه این دوره ویژه دانش آموزان پسر است، گفت: نیروی انسانی برای آموزش این دانش آموزان از طریق سازمان آموزش و پرورش و محیط زیست تامین می شود.

پورشیرزاد ادامه داد: فارغ التحصیلان این رشته در حال حاضر با اشتغال مرتبط نیست اما تلاش می کنیم این افراد آموزش دیده را در اولویت اشتغال در حوزه حفاظت از محیط زیست قرار دهیم.

وی در ادامه بر لزوم مهارت آموزی تاکید کرد و گفت: قطعا اگر ملاحظات زیست محیطی در جامعه رعایت نشود توسعه پایدار نخواهیم داشت.

مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به تغییرات اقلیمی که در سطح جهانی، منطقه ای و محلی حاکم است، افزود: یکی از دلایل اصلی این اتفاق این است که اقدامات ما در زمین آینده نگر نبوده و این اتفاق منجر به یک رویداد.

پور شیرزاد همچنین به وضعیت بحران آب و محیط زیست فارس اشاره کرد و گفت: بحران آب ناشی از بی توجهی به محیط زیست است که تاثیر خود را بر کشاورزی گذاشته است، اگر امروز تالاب ها خشک شوند، بر روی تالاب ها تاثیر می گذارد. زندگی ساکنان اطراف تالاب ها و معیشت آنها از بین رفت.

وی با بیان اینکه مجموعه مدیریت استان در تلاش است برنامه ریزی بلندمدتی برای حفظ محیط زیست و کاهش مشکلات برای آیندگان داشته باشد، افزود: امروز این انسجام و هماهنگی در استان وجود دارد اما چون حل مشکلات زمان بر است، مجبوریم برنامه داشته باشید و بلند مدت باشید.

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه احیای تالاب ها به صورت دقیق و فنی در دستور کار قرار گرفته است، افزود: وظایف دستگاه ها به گونه ای محاسبه و برنامه ریزی شده است که هر دستگاه با توجه به آنچه نیاز است این وظایف را انجام دهد. ساخته شده است.

پورشیرزاد با بیان اینکه تالاب ها ارزش ویژه ای دارند و احیای آن ها با برنامه زمانی کوتاه مدت دنبال می شود، گفت: این موضوع جدا از سایر برنامه ها و طرح های زیست محیطی است، همچنین طرح هایی متناسب با برنامه محور بودن ارائه می شود و در گفتگو با رئیس ما به کمیسیون کشاورزی در مجلس پیشنهاد دادیم.

مدیرکل محیط زیست فارس افزود: از جمله این پروژه ها، ایجاد مرکز پایش بهداشتی و بهداشتی محیط شهری برای شیراز بسیار ضروری است، زیرا با افزایش جمعیت، ضرورت و ایجاد یک سامانه پایش آلودگی هوای شیراز نیز در دست بررسی است.

وی با اشاره به دیگر طرح های پیشنهادی گفت: معرفی اکوپارک میانکتل به منظور استفاده از ظرفیت های گردشگری اقتصادی و پژوهشی در آن و همچنین احیای جمعیت آهو در پارک ملی بختگان از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

پورشیرزاد با بیان اینکه طرح ها فقط روی کاغذ نیست، طرح و اعتبار نیز پیش بینی شده است، تاکید کرد: معتقدیم باید بتوانیم حرکت جدیدی در سطح استان برای حفاظت از محیط زیست ایجاد کنیم.

مدیرکل محیط زیست فارس همچنین به راه اندازی کمپین حذف روزانه یک زباله از سطح زمین اشاره کرد و گفت: این کمپین با رعایت بهداشت محیط زیست مردم راه اندازی شده و باید در تمام استان ها اجرا شود.

قاسم نهاوندی معاون محیط زیست فارس نیز در این جلسه با اشاره به انتقال صنایع آلاینده از شیراز گفت: قرار است 4 صنعت بزرگ واگذار شود. کارخانه ریشمک هم اکنون به طور کامل واگذار شده است، کارخانه پشم و شیشه باید تا پایان امسال به منطقه ویژه منتقل شود.

وی با بیان اینکه به کارخانه سیمان مهلت دو تا سه ساله داده شده و تلاش شده تا مجبور به جابجایی شود، تصریح کرد: محیط زیست تمام تلاش خود را در راستای تعهدات خود انجام داده و در نهایت این روغن نباتی گل نرگس است. کارخانه ای که بوی نامطبوعی داشت و واحد بذر زنی متوقف شد و در کارگروه ماده 14 برنامه جابجایی این کارخانه نیز انجام شد.

نهاوندی با بیان اینکه رودخانه پلانراهدار و آلودگی آن یکی دیگر از معضلاتی است که جلسات متعددی برای آن برگزار شده و منابع آلاینده آن شناسایی شده است، گفت: علم پزشکی باید با برخی از این منابع مقابله کند و به محیط زیست نیز پایبند هستیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا